03.01.2012. Roditelji.hr
Kikići su slatko i nepresušno vrelo iz kojega se u pravilu dade izvući pitku temu, garantiran dobitak za blogere i kolumniste, otprilike kao klađenje na poraze Dinama u Ligi prvaka. No ponekad jednostavno ne ide pa ne ide. U tim razdobljima suše koja najjače pogađaju kreativne crve najčešće tupo buljim u razglednicu s ljetovanja okačenu na frižider, naslovnice starih novina ili pak osluškujem divlje zviždanje pretis lonca koji je tek pod nešto manjim pritiskom od mene, nadajući se da će kakva takva inspiracija ipak stići prije sljedećeg u nizu najavljenih smakova svijeta.
Danas je čak i vrijeme preklinjalo da ga ubijem i poštedim ga patnje umjesto da ga mučim satima. U glavi mi se neprestano vrtjela tek jedna, nazivati je rečenicom bilo bi krajnje pretenciozno.
- Benti, o čemu da pišem?
I dosjetim se, kao profesor Baltazar! Baš o tome! O prostotama i psovanju, rubnim bogatstvima materinjeg jezika, sirovinama kojima bi Balkanski poluotok bez problema mogao nahraniti jezike ostatka Europe. Ovoga sam se puta izvukao, prosto i jednostavno.
Psovanje i druge vulgarnosti, naravno, doživljavamo kao nešto primitivno, pa i pečatom siromaštva nečijeg vokabulara. Imao sam kolegu kojemu se u bujici psovki vrlo često znao utopiti cijeli sadržaj, nijedna se misao ne bi spasila. S druge strane, klincu koji mahnito popunjava rječnik, one su nedvojbeno izazov, svaka je nova riječ otkriće koje će ga oduševiti kao biologa istraživača – sasvim je sporedno je li vrsta proždrljivi parazit ili ne. Osobito ako okolina nečim honorira taj istraživački podvig, a u ovom slučaju i bezazleni smiješak ima težinu milijuna dolara. U kontekstu kolosalnog otkrića, čini mi se pametnije ružnu riječ pravilno klasificirati, svrstati je u porodicu kojoj pripada, nego se praviti da ona ne postoji.
Psovki oko nas ima kao golubova. Nekada davno rodonačelnici žanra bili su kočijaši, danas će vam svece poskidati i gradonačelnici. Klinci, osim toga, hodaju u majicama svog idola Srne koji će nakon nedosuđenog prekršaja, sucu ili suparniku svoju istinu o nemilom događaju mora slikovito izraziti rečenicom, iskoristit ćemo akronim, JTMUP. Često i puta dva.
Ovo je samo primjer. Sportska su borilišta puna takozvanih uzora čije nam je rječnike, na nesreću, približila televizija. Ne morate ni čuti, čitajte s usana. O tribinama da se i ne govori.
Po sočnu psovku ne treba otići daleko, čak ni skočiti u kafić na pivicu. Klinci iz vrtića i škola donose nepoćudne termine češće nego viroze. Sjećam se, pa ja sam najvulgarnije pjesmice i druge proste minijature naučio u osnovnjaku! A škola mi je slovila kao jedna od boljih, u nju su uglavnom išla tzv. pristojna djeca pristojnih roditelja.
I eto nas, stigli smo doma! S prostotama, barem kod onih ljudi kod kojih iste nisu autohtone vrste što nastanjuju vrhove jezika, čini mi se da ide kao s papigicom u kući. Pazio ne pazio, katkad pobjegne. S tom razlikom da ćete bijeg papigice pokušati spriječiti dok se za izletjeli termin nadate da će zauvijek odlepršati iz svježe dopunjenog izdanja rječnika. Za razliku od prozora, djetetovo je uho uvijek otvoreno.
U doba kad je Mak počeo gomilati riječi brže od duplića Životinjskog carstva, polako smo se pripremali na prvi sudar s nepoželjnim. Naš dom slatki dom nikad nije bio kategoriziran kao CFZ (curse free zone) pa je realno bilo za očekivati da će nam se, prije ili kasnije, uloženo i vratiti. U to su vrijeme neki njegovi vršnjaci i vršnjakinje već suvereno baratali zloćudnim terminima, no Makove glasnice ne bi zatitrale nakon što bi uho zabilježilo proskribirane zvukove. Ali zato mu je titrao smiješak, baš onaj od milijun dolara kojeg bi se trebali kloniti roditelji.
Za sprečavanje ili ograničavanje šteta nastalih psovanjem najčešće se spominju dvije metode – već spomenuto uklanjanje (ili barem skrivanje) osmijeha u kritičnim situacijama ili uvođenje blagih novčanih kazni za verbalni delikt.
Mi smo se, uz suzdržavanje od nepotrebnih osmijeha, odlučili za objašnjavanje, upozoravanje i usmjeravanje kao metode prevencije. Iako je Mak bio izložen psovkama i prostotama proširenim rečenicama, te sigurno pod jezikom čuvao barem nekoliko njih s popisa najtežih prijestupnika, one kao da su imale zabranu izlaska. Naše su se roditeljske brige tako svele uglavnom na prepirke oko klasifikacije i konzumacije lakih prostota, na primjer, zašto guza može proći, dok se riječ guzica (nepotrebno) kriminalizira.
Kao što rekoh, Mak je na prostote koje su oko njega izvaljivali vršnjaci dugo reagirao samo lukavim osmijehom. Sve do sredine njegove druge profi sezone u dresu vrtića Vedri dani.
- Tata, znaš što mi je Pero danas rekao u vrtiću? (događaj je istinit, ali imena aktera su izmijenjena)
- Ne znam, kako bih mogao znati?
- Mogu ti šapnut?
- Možeš, naravno.
I tada me Mak po prvi puta – neću reći da je to učinio glasno, čak ni javno, ali usnice su mu se micale, a iz grla je izašao glas – osobno upoznao s gospođicom P, koja u Anićevom rječniku ima stalno prebivalište između picokare i pića.
- Oke, Mak, čuo sam. Al to je ružno i nećemo to govorit, jelda?
- Oke – rekao je.