U POREČU, PULI, ZADRU I SPLITU RADNO VRIJEME OD 7 - 24 SATA,
A NEDJELJEOM OD 7- 22 SATA
“Kaufland Hrvatska k.d. početkom veljače ove godine uveo je 5- dnevni radni tjedan u sve svoje poslovnice u Hrvatskoj, čime je izjednačeno tajanje radnog tjedna u svim poslovnim područjima Hrvatske.
Uvođenje 5- dnevnog radnog tjedna rezultat je preraspodjele radnog vremena u poslovnicama sa dosadašnjih šest na pet radnih dana, čime je zaposlenicima osiguran dodatan slobidni dan u tjednu. Ukupni fond radnih sati zaposlenika ostao je isti, ali im novo radon vrijeme osigurava više fleksibilnosti pri planiranju slobodnog vremena, vremena za obitelj i prijatelje te osobnih obaveza.
Ovime uvodimo nove standarede u naše poslovanje: ne samo da želimo našim kupcima pružiti vrhunski doživljaj kupovine…"..To je početak teksta oglasa- cijeli oglas je niže skeniran- koji je 16.svibnja 2016. Kaufland objavio u Večernjem listu na 48 strani. Isti oglas Kaufland ima na svojoj internet stranici www.kaufland.hr
Kaufland je Njemačka tvrtka prehrambenih proizvoda i robe široke potrošnje. U Hrvatskoj je prva poslovnica Kauflanda otvorena 2001. Poslovnice Kauflanda su i u Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj, Rumunjskoj i Bugarskoj.
Uprava Kauflanda uvjerava oglasom hrvatske potrošače i hrvatsku javnost da se u poslovnicama Kauflanda radi pet dana u tjednu . Tjedan ima sedam dana, počinje u ponedjeljak, a završava u nedjelju. Kaufland javnost uvjerava da njihova 32 prodajna centra, koliko ih je navedeno na internet stranicama tvrtke, u Hrvatskoj rade pet dana u tjednu, što podrazumijeva da su u dane vikenda u subotu i nedjelj radnici, zaposlenici slobodni. Možda Uprava Kauflanda radi pet dana u tjednu? Možda administracija tvrtke radi pet dana u tjednu? Ali činjenica je da Kaufland stvara svoj dohodak i profit u svojim prodajnim centrima. Zato bi bilo logično da se oglas odnosi na djelatnike trgovce u prodajnim centrima, a ne na neke druge djelatnike te tvrtke. A Kauflandovi prodajni centri rade svih sedam dana u tjednu. To se može provjeriti osobnim odlaskom u Kaufland centar, pregledom na internet stranicama, kao i telefonom.
U Oglasu koji ima logo Kauflanda, piše između ostalog slijedeće … citiram; “ Stoga ulažemo napore u unapređenje uvjeta rada u našem poduzeću, u koje svakako spada i uvođenje petodnevnog radnog tjedna za naših 3.300 zaposlenika u svih 36 poslovnica širom Hrvatske” izjavio je generalni direktorKaufland Hrvatska k.d., gospodin Andreas Wendy. Gospdin Wendy je naglasio koliko je uvođenje petodnevnog radnog tjedna važan korak naprijed u poboljšanju položaja radnika u sektoru
Trgovine. Uzmemo li u obzir da je Kaufland Hrvatska k.d. jedan od malobrojnih poslodavaca u sektoru trgovine koji je svim svojim zaposlenicima omogućio petodnevni radni tjedan, moram istaknuti da sam izrazito zadovoljan”.... kraj citata.
Evo kako je na moja pitanja odgovorila službenica za odnose s javnošću i asistentica direktora Prodaje
Kauflanda Marija Franić:
NIJE ISTINA da prodajni centri Kauflanda u hrvatskim gradovima za potrošače rade samo pet dana u tjednu, od ponedjeljka do petka.Činjenično stanje je takvo, o čemu svjedoče navodi o trajanju radnog vremena , da u svim poslovnicama tvrtke Kaufland u Hrvatskoj, je sedmodnevni radni tjedan, što znaći da radnici rade i u dane vikenda - subotom i nedjeljom . Trajanje radnog vremena je različito s obzirom na grad u kojem je trgovački centar pa je tako u gradovima Virovitici, Vinkovcima, Velikoj Gorici, Varaždinu, Đakovu, Čakovcu, Bjelovaru, Kutini, Samoboru, Novoj Gradiški i Požegi radno vrijeme od ponedjeljka do petka od 7 sati do 21 sat, subotom 7- 21, a nedjeljom od 7-14 sat, u gradovima Osijeku, Sisku i Slavonskom Brodu je radno vrijeme nedjeljom od 7- 20 sati. Kaufland u Sesvetama, Sinju te u Zagrebu na adresi Vila Velebita 6, i A. Šoljana 43 radi od ponedjeljka do petka 7-22 sata, subotom od 7-22 sata, a nedjeljom od 7- 20 sati.
U Rijeci je radon vrijeme u Kauflandu od ponedjeljka do petka od 7-23 sata, subotom od 7- 23, a nedjeljom od 7- 22 sata, kao i u Jablanskoj 80 i Branimirovoj 119 u Zagrebu, s tim da u Jablanskoj i Branimirovoj nedjeljom Kaufland centri rade od 7- 20 sati.
U Zaprešiću Kaufland radi od ponedjeljka do petka od 8-21 sat, subotom 8-21, a nedjeljiom od 8-14 sati.
Radno vrijeme u Kaufland centrima u Poreču, Zadru, Puli i Splitu od ponedjeljka do petka traje od 7- 00:00 sati, (00:00 piše na internet stranici Kauflanda) drugim riječima trgovina se zatvara u 24 sata, radnici rade do ponoći, subotom od 7-00:00 sati također a nedjeljom od 7-22 sata.
KADA ĆE SE POLITIČARI SJETITI HRVATSKIH RADNIKA?
Kada će i tko u Hrvatskoj imati snage dignuti glas za prava hrvatskog radnika, koji trebaju ostvariti svoje radničko pravo na rad od 8 sati, a da pritom svaki prekovremeni sat radniku bude plaćen? Kada će poslodavci napokon radnicima omogučiti nedjelju kao slobodan dan? Hrvatski radnik je postao sredstvo za prikupoljanje profita poslodavaca, jer njegova osnovna plaća iznosi tek samo minimalnih 3 000 kuna neto, što je jedva 400 eura. Hrvatski političari postali su objesni, zaboravili su smisao i razlog svoj javnog postojanja i djelovanja. Plaća im je u hrvatskom Saboru pet puta veća nego plaća radnika u trgovini, a sve više njih radi na razjedinjavanju Vlade i na štetu cijele zajednice. Kada će se političari sjetiti radnika koji od svog malog dohotka uplaćuju u državni proračun iz kojeg političari primaju svoju plaču? Hoće li političari ikada na dnevni red neke saborske sjednice staviti cijenu rada hrvatskog radnika i izboriti se za njegov veći dohodak?
Mjesečna plaća u Kauflandu je poslovna tajna- napisala je gospođa Franić. Koliko radnici dobivaju veću plaću kada rade na dane državnih praznika, također je poslovna tajna. Radni tjedan u Kauflandu ima 40 sati, odgovorila je gospođa Franić, a za prekovremene sate djelatnici dobiju slobodne dane!! Koliko traje radni dan radnicima u Puli, Poreču, Zadru i Splitu koji rade do 24 sata? Zasigurno više od osam sati dnevno. Turistička sezona donosi profit Kauflandu, a donosi li pravednu isplatu svih odrađenih sati djelatnicima, hrvatskim radnicima?
Strane tvrtke koje su posljednjih 20 godina ušle u Hrvatsku poslovnu zonu, a koje svoj posao baziraju na trgovini proizvodima široke potrošnje i prehrambenim proizvodima su DM, GETRO, SPAR, KAUFLAND, LIDL, MERKATOR I METRO te imaju u Hrvatskoj ukupno 423 veće ili manje trgovine, supermarketa ili prodajna centra. Još 450 marketa i trgovinma u Hrvatskoj imaju domaće tvrtke: PLODINE, TOMMY, KONZUM, KTC, PREHRANA, DIONA I VRUTAK.
Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 12.06.2016. u 16:22 sati.