Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/vjenceslav1943

Marketing

70. obljetnica izgradnja crkve


U 190 godina postojanja Ivanovog Sela značajan događaj zauzima i izgradnja vlastite crkve. U normalnim prilikama bio bi to sasvim običan događaj, ali u ovom slučaju dešavalo se mnogo neobičnog, pa se može reći da se ona gradila punih 120 godina, od osnivanja sela 1826., sve do ostvarenja te želje 1946. godine. U cijelom tom razdoblju mnogi su zahtjevi o gradnji crkve odbijani, najprije od vojnih vlasti, kasnije visokih državnih ili nižih lokalnih vlasti. U nekoliko navrata takve su molbe odbijale i crkvene vlasti. Razlozi odbijanja su bili različiti: jednom zbog toga što je Ivanovo Selo „samo 1,5 sati hoda“ udaljeno od župne crkve u Grubišnom Polju, ponekad zbog nedostatka svećeničkog kadra, onda zbog prostora na kojem bi se gradila crkva. Kada su se već riješile brojne prepreke oko gradnje crkve i kada su već seljani o svom trošku pripremili građevni materijal za njenu gradnju, ponovo se pojavio spor oko jedne čestice zemlje na koju su pravo polagali domaći vatrogasci, koji su tu htjeli sagraditi vlastiti dom i članovi Crkvenog odbora, koji su tu htjeli graditi crkveni objekt. Uskoro je spor prekinuo Drugi svjetski rat. Pripremljen građevni materijal bio je iskorišten za gradnju vojnih bunkera. Ivanovo Selo je teško stradalo u ratu. Uz 44 stradalih muškaraca, u ratu su izgorjele škola, zgrada šumarije, općinska zgrada, vatrogasni dom i jedna privatna kuća u kojoj je bila smještena pošta.
Tijekom ratnih godina dolazio je u Ivanovo Selo svećenik Josip Klenovšek koji je u Diošu našao utočište zajedno s ostalim svećenicima salezijancima nakon protjerivanja iz Slovenije. On je nedjeljom dolazio u Ivanovo Selo i održavao svete mise u vatrogasnom domu ili školi, a kada su one izgorjele, onda u jednoj privatnoj gostionici ili na otvorenom.

Crkva je ipak bila sagrađena nakon rata, kada nisu postajali nikakvi uvjeti za gradnju crkvenih objekata. Svećenik Josip Klenovšek iskoristio je sve svoje sposobnosti i poznanstva i uspio ostvariti ono što nije uspjelo mnogim generacijama prije njega. Stoga je njegovo ime duboko utkano u vjerski život ovog sela.
Stoga će 1. svibnja ove godine na spomen tog događaja biti održana sveta misa na koju su pozvani i mnogi bivši stanovnici Ivanovog Sela koji danas žive razasuti u raznim gradovima Hrvatske ili negdje u tuđini. Svi su oni na neki način bili sudionici 70-godišnje prošlosti crkve i zato svi žele da budu i sudionici svete mise.


Post je objavljen 24.04.2016. u 21:30 sati.