ZALAGANJE ZA ODRŽIVI RAZVOJ HRVATSKE
Karta hrvatskih LAG-ova. Aktivnosti lagova i mreže ruralnog razvoja su u zavisnom odnosu.
Svjetlana Kasunić nova je predsjednica Hrvatske mreže za ruralni razvoj (HMRR), a izabrana je na Izbornoj skupštini koja je održana 7.3. 2016. u Popovači. Ona je zamijenila Višnju Jelić Muck.
Svjetlana Kasunić je voditeljica Lokalne akcijske grupe Gorski kotar koja je nastala 2009. kao ostvarenje projekta " Održiva budućnost ruralnih područja Hrvatske" u kojemu je HMRR bio partner.
Hrvatska mreža za ruralni razvoj je mreža udruga koja se zalaže za održiv razvoj ruralnih područja Hrvatske. Članovi umrežavanjem, partnerstvom i prijenosom znanja pridonose poboljšavanju uvjeta za cjelovit razvoj i kvalitetan život u ruralnim područjima. Načela djelovanja HMRR-a zasnivaju se na uvažavanju propisa o ruralnom razvoju i dobroj praksi. Mreža ima 41 člana. Članovi i članice mreže zalažu se za ravnomjerno razvijenu RH
Područja aktivnosti HMRR-a su:
1. zagovaranje interesa iz ruralnih zajednica u kreiranju i provedbi javnih politika,
2. umrežavanje i informiranje svih koji rade na ruralnom razvoju,
3. edukacija, razmjena znanja i prijenos iskustava te
4. organizacijski razvoj.
Važan događaj HMRR-a, je organizacija prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta u travnju 2015. Parlament se organizira svake dvije godine. U organizaciji su izravno sudjelovali članovi Slap i LAG Baranja te Grad Beli Manastir uz ured HMRR-a, upravni i organizacijski odbor. I drugi su članovi svojim aktivnostima i sudjelovanjem pridonijeli radu u kome je sudjelovalo 220 sudionika To je potvrdilo potrebu i interes lokalnih zajednica i javnosti za ovakvim okupljanjima.
Ruralni parlament povećao je razumijevanje za HMRR-a i dao zamah obnovi ranije suradnje i novim suradnjama s Udrugom gradova, Udrugom općina, CEDRAom,LEADER mrežom Hrvatske, Zadrugom za Etično financiranje, GTF-Inicijativa za održivi rast, Udrugom mladih poljoprivrednika, Udrugom OPG-a Hrvatske "Život", Zajednicom županija i drugima. Nastavljena je dobra suradnja s Geografskim odsjekom Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu uključujući suradnju na projektu CRORURIS kojeg vodi docent Aleksandar Lukić.
Post je objavljen 18.03.2016. u 18:32 sati.