TEKST NAPISAN PREMA IZJAVI ČIJI JE DOGAĐAJ BIO PRIJE 13 GODINA!
Imaju li mediji moć!? Određuju li mediji javni diskurs? Apsolutno da!
Evo primjera od srijede 20.siječnja 2016.
Hrvatske novine broj 1 ( tako piše na grafičkom rubu stranice gore desno ) 24 sata osvanule su sa šlagerom, tekstom na naslovnici, na kome je crvenim slovima napisana teška optužba “ Imali su plan za likvidaciju Ante Gotovine”. Dakako, tu je i fotografija smirenog Ante Gotovine, a onda dvije riječi bijelim velikom slovima, dojmiljivo, PRLJAVA POLITIKA. Zatim, ispod tog naslova fotografije triju javnih osoba, političara, važnih za sadržaj tog teksta. Na stranici 4. je tekst najavljen na naslovnici.
Objavljujem naslovnicu 24. Sata
No čitanjem teksta , onom tko poznaje novinarstvo, postaje jasno da je ta tema objavljena na naslovnici imala samo jedan zadatak, a to je PRODATI NOVINE 24 sata u srijedu 20. ,siječnja 2016.
DOGAĐAJ STAR 13 GODINA
Tekst je naime građen na starim događajima i izjavama I to : na izjavi jednog čalana HDZ-a izrečenoj prilikom gostovanja na HRT-u - kako piše u tekstu - u “Studiju 4” HRT-a, a radi se o događaju iz 2002. godine ( novinari ne navode ni datum ni ime emisije čime su -slučajno ili namjerno? - izbjegli argumenat o stvarnom emitiranju emisije) . Poveznicu izjave izrečene na HRT-u potpisani novinari dovode u vezu s izjavom jedne osobe objavljenom u Večernjem listu od 5. 11.2015.
Masnim crnim slovima naglašen je tekst na temelju kojega je građen tekst.
Objavljene su izjave glavnih aktera događaja, jedino je Ante Gotovina preko druge osobe poručio da je “ to poglavlje za njega gotovo”. Drugi akter navodnog događaj zaprijetio je onom prvom koji je priču na HRT-u i počeo kazavši – piše u tom tekstu “Tužit ću tog lika za klevete i laži.” Dakle iz događaja koji se dogodio prije 13 godina, ili se možda i nije dogodio, konstruirana je naslovnica 20.1. 2016. u 24 sata.
Osobe dvaju političkih stranaka SDP- a i HDZ-a u novinarskom tekstu složeni su u događaje koji su potpuno irelevantni za sadašnje vrijeme i sadašnji politički diskurs, niti njihova analiza bilo što može u političkom diskursu promijeniti. Događaj, ako se i dogodio, dio je povjesti i vremena koje se ne može vratiti i ništa se u tome ne može mijenjati. I razvijati temu i informaciju na temelju nekih sječanja za novinarstvo bi trebalo biti potpuno irelevantno.
Taj i takav tekst, sa sobom nosi posljedicu, a ta je da kod čitatelja (koji nemaju znanja analizirati medijski tekst), razvija nepovjerenje i mržnju prema osobi jedne političke opcije, a time možda i prema stranci. U ovom tekstu osoba prikazana kao veliki ulog je hrvatski general i branitelj Ante Gotovina. Jer Gotovina je osoba s takvim integritetom koju teško da se može doživljavati ravnodušno.
KOME VJEROVATI?
Materijal iz 24 sata pretvoren je u NOVINARSKU vijest i na Prvom programu radio Zagreba. Informacija je nadograđena s izjavama glavnih aktera, a za mišljenje je pitan i Tomislav Karamarko koji je rekao da o tome ne može govoriti , i takva je informacija emitirana nekoliko puta 20. siječnja, uključujući i vijesti u 15 sati poslije podne,
Imaju li s obzirom na navedeno mediji moć?
Informacije slične navedenoj, u meinstrim medijima pojavljuju se često. Političari i njihovi odnosi su u hrvatskim meinstrim medijima sredstvo za prikupljanje kapitala. Tko je što, kome, kada rekao i tko je što kada učinio prioritetne su teme. Novinarima je posao raditi kako urenici zahtijevaju. Zato su mnogo poželjniji mladi neiskusni novinari, oskudne naobrazbe, bez vlastitog stava, koji nisu spremni suprotstaviti se svojim mišljenjem Neke redakcije čak imaju pravilnike prema kojima su događanja u redakciji poslovna tajna, zbog čijeg iznošenja novinar može biti odmah otpušten.
Ne pišem imena osoba iz ove novinarski konstruirane priče, zato što nisam pristalica starih konstruiranih morbidnih tema, koje ne informiraju već unose nepovjerenje među čitatelje s pitanjem koje visi u zraku “ kome i kojoj političkoj opciji vjerovati, i da li je istina ovo što pišu novine” a osobe iz suprotnih političkih stranaka dovode u konfliktne odnose, koji ne donose pozitivno ozračje na političkoj sceni.
Zato bi zanimljiv bio događaj kada bi političari koji su u novinarskom tekstu dovedeni u apsurdne situacije, da porazgovaraju umjesto da se sukobe, te kada utvrde da je cijela konstrukcija teksta na “ staklenim nogama” da urednika lista pozovu na “ čašicu legislativnog razgovora” – s utvrđivanjem činjenica.
autorica Margareta Zouhar Zec
Post je objavljen 20.01.2016. u 23:30 sati.