"Planiramo da kupimo još tri farme pilića i da klanica, koja sada uredi 4.000 komada na sat, očisti 6.000 pilića. Sada se u jednom turnusu othrani 200.000 pilića. Na našim farmama sada se utovi 100.000 svinja godišnje, trenutno gradimo farmu za još toliko, a tokom 2016. krećemo u istu investiciju, pa bismo imali farme na kojima se othrani 300.000 svinja godišnje, a imamo i 4.500 bikova u tovu", priča Matijević.
Po rečima Petra Matijevića, najava dolaska mesne industrije „Tenis" neće ugroziti komapniju jer to je nemački lokalni prerađivač mesa, a nije multinacionalna kompanija. "Industrija mesa „Matijević" ima svoje diskonte, fabrike stočne hrane i farme. Lanac je zatvoren i slogan „od njive do trpeze" to potvrđuje. Izgradili smo letos najveću i najmoredniju klanicu s „Bansovom" linijom po standardima EU, premda ta obaveza klaničarima stiže 2019. godine. U odvojenim linijama, za svinje i junad, za sat se uredi 300 svinja, odnosno 30 junadi", kaže Matijević, i dodaje da uvek idu ispred, svesni da se novim tenhologijama može stvoriti poslovni ambijent za dalje.
Dodaje da su ta ulaganja neophodni da se ne bi pravili gubici. Sada, kaže, rade na ivici rentabilnosti jer umesto da cena žive vage svinja (132 dinara) tokom zime ide naviše, cena svinjetine se spušta, pa će 9.000 komada tovljenika biti poklano. Matijević ističe da po živom piletu gube 20 dinara, da je junad pet do deset odsto jeftinija nego lane, a razlog je velika ponuda stoke.
"Da možemo, odmah bismo piliće, kojih godišnje imamo četiri miliona komada, izvezli u Hrvatsku jer je tamo pileće meso skuplje. Industiraja mesa „Matijević" je dobila dozvolu za izvoz svinjetine u Rusiju, ali od toga, čini se, neće biti ništa. Rusima naša cena od 130 dinara po kilogramu ne odgovara jer je svinjetina jeftinija u Kini i kod Poljaka, koji su nas pretekli u svinjogojstvu po ceni i mesnatosti", kaže on.
Matijević naglašava da moramo imati cenu koja ne prelazi evro za kilogram žive vage, da imamo hranu dobre kalorijske vrednosti, da radimo na povećanju mesnatosti i imamo genetske istraživačke centre jer tako možemo stići najveće. Premda, naglašava, ima i kod nas farmera koji ozbiljno rade na povećanju mesnatosti.
Industirija mesa „Matijević" je u potpunosti srpska kompanija. U Agenciji za privredne registre vidi se da su osnivači Petar i Zora Matijević. Ispred nas, skreće pažnju Matijević, nema nijedne domaće kompanije – NIS, „Filip Moris", „Sunako", „Tarket", „Hemofarm" nisu srpske jer posluju s učešćem stranog kapitala.
Industrija mesa „Matijević" je centralna kompanija, a čine je „MPZ–agrar" (farme i ratarstvo), „MAT–agro" (veleprodaja žitarica) i „MAR real Estate" (promet nekretnina) i ugostiteljstvo.
Kompanija poseduje 23.500 hektara zemlje, a obrađuje ukupno 33.000 hektara oranica novogradnja Velika Gorica
Post je objavljen 08.01.2016. u 09:02 sati.