Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/mojeduhovnevjezbe

Marketing

SINHRONICITETI NA TOP-LISTAMA

Promatrajući i proučavajući top-liste, historičari pop muzike su tokom vremena nailazili na čitave nizove sinhroniciteta. Pretpostavljam da među ovom, ne baš brojnom skupinom i nema baš dobrih poznavalaca lika i djela Gustava Carla Junga, Švicarca koji je iznašao pojam sinhroniciteta (neuzročnog, ali smislenog povezivanja pojava). Stoga, kada bi naišli na nekakvo „smisl3eno podudaranje“ u riječima i brojevima sa top-lista, sve bi to tumačili kao veću ili manju koincidenciju, ili slučajnost.
Što se mene tiče, kao dobrog poznavaoca i jednog i drugog, mogu ukratko reći da za mene postoje sinhroniciteti nižeg stepena (koji se mogu nazvati i slučajnim), te oni višeg stepena, ili sinhroniciteti u punom smislu te riječi.
Zato sam odlučio poduzeti jedan mali eksperiment, i utvrditi one najbitnije sinhronicitete, na britanskoj top-listi iz 1950-tih godina. Kao prvo, probao sam naći podudarnost u riječima iz naslova pjesme (ili imena izvođača) u „new entry-jima“ na top-listi, unutar 1 tjedna, što će reći onih, koji su istovremeno ušli, na isti dan, ili pak u razmaku od 7 dana. E sada – u prvu grupu bih ubrojio one riječi koje se i inače često ponavljau. To su npr. „love“ i „you(r)“ i druge lične zamjenice. U drugu grupu bih ubrojio neke manje izgledne sinhronicitete – riječi koje su identične, ali nisu česte, te dvije ili više identičnih riječi. No, isto tako i niz podudarnosti po smislu riječi, iz naslova ili imena izvođača, ili pak pozicije na top-listi. Podaci su iz top-lista časopisa „New Musical Express“. Uvjerite se i sami, neki su podaci odista zapanjujući!
- Dana 14.02.1953. na top listu ušla je grupa Stargazers sa pjesmom BROKEN WINGS. Lijevo od naziva pjesme je broj 11, dakle na toj poziciji je ušla. Na 1. mjestu te top-liste je Perry Como, sa DON'T LET THE STARS GET IN YOUR EYES. Nazvi njegove pjesme smisleno se podudara sa nazivom grupe Stargazers (tj. kao da im Perry nešto poručuje svojim naslovom). Lijevo od naslova su također dvije jedinice [1 1], odnosno pozicija ovog, i prošlog tjedna. No, tu podudaranjima nije kraj. Pjesma grupe Stargazers dolazi do prve pozicije 11. aprila 1953. Dakle, opet imamo dvije jedinice. Ako pogledamo na vrh top liste od prošlog tjedna, vidimo da i ona ima dvije jedinice. Osim toga podudara se pomoću riječi iz naslova (SHE WEARS RED FEATHERS), zato jer spominje 'perje', a kod Stargazersa to su (ptičja) krila. Neposredno prije nego što sam ovo napisao, u knjizi C.G. Junga o sinhronicitetu naišao sam na slijedeći citat: „... u babilonskom zagroblju [su] duše nosile 'haljinu od perja' i da se u drevnom Egiptu ba ili duša predočavala pticom...“
- Dana 4. aprila 1953. na top listu , kao „new entry“ ulazi duet Doris Day and Johnnie Ray (MA' SAYS, PA' SAYS). Zauzimaju poziciju br. 12. Naslov pjesme ima 12 slova. Tačno 12 mjeseci kasnij, 3. aprila 1954. Doris Day (SECRET LOVE) ulazi kao 10. na top listu. Naslov pjesme ima 10 slova. Odmah slijedeći tjedan ulazi Johnnie Ray (SUCH A NIGHT) na identičnoj poziciji (10.) Naslov pjesme ima ponovo 10 slova. Dana 8. maja oni se 'zaključavaju' na 1. odnosno 2. poziciji (opet brojevi 1 i 2), i u tom 'položaju' ostaju tačno – 8 tjedana. Doris Day ima u imenu 8 slova, a Johnnie Ray – 10! Pjesma koja odmah potom stiže na 1. mjesto (CARA MIA) ostaje na njemu – 10 tjedana.
- Dana 21. maja 1955. na 1. mjestu je Tony Bennett sa STRANGER IN PARADISE. Kao „new entry“ na poziciji br. 20 ulazi Johnnie Ray (PATHS OF PARADISE). Zbrojimo li njihove pozicije (20+1) dobijamo dan objavljivanja top liste (21.)
- Dana 12. marta 1955. na 1. mjestu je Tennessee Ernie Ford (GIVE ME YOUR WORD). Na 2. mjestu je Ruby Murray (SOFTLY, SOFTLY). Ovdje dolazi do izražaja brojka 6. Zadnja 3 slova naslova i prezimena kod prvoga izvođača su identična (3+3=6). Pjevač ima u imenu ukupno 6 slova koja su udvojena (nnssee). Pjevačica ima 6 slova u prezimenu, a njezin naslov pjesme ima riječ od 6 slova, koja se dvaput ponavlja. Njih dvoje u ovom položaju ostaju, naravno – 6 tjedana. To nije sve. Na sam vrh će doći odmah potom pjesma koja u naslovu ima 6 riječi (CHERRY PINK AND APPLE BLOSSOM WHITE). Pravo tek dolazi. I ime grupe, da i ono – ima 6 riječi – Perez 'Prez' Prado and His Orchestra. Ne treba ni reći da je pjesma provela na prvoj poziciji, ni manje ni više nego 6 tjedana (od toga 2 tjedna prije T. Bennetta, te 4 nakon njega).
- Dana 30. jula 1955. na prvo mjesto došao je Slim Whitman (ROSE MARIE). Njegovo ime i prezime sadrži 11 slova. Pogađate koliko je tjedana proveo na 1. mjestu – da, tačno 11 tjedana, sve do 8. okotobra.
- Dana 17. marta 1956. došla je na 1. mjesto pjesma grupe Dream Weavers, IT'S ALMOST TOMORROW. Ima u naslovu 17 slova, što predstavlja podudarnost sa datumom. Na prvom mjestu ju je zamijenila POOR PEOPLE OF PARIS; pjesma koja isto tako sadrži 17 sloava, dana 14. aprila 1956. Izvođačica Winifred Atwell ima 14 slova u imenu i prezimenu, što se opet podudara s datumom.
- Dana 5. maja 1956. došla je na 1. mjesto NO OTHER LOVE Ronnie Hilton-a. Zajedno, naslov i izvođač sadrže 5 riječi. Podudarnost također s datumom – dan, mjesec i godina sadrže broj 5. Ostaje na prvoj poziciji 6 tjedana, što se podudara s brojem slova u imenu, te sa brojem slova u prezimenu.
- Dana 22. septembra 1956. na prvo mjesto dolazi Anne Shelton sa LAY DOWN YOUR ARMS. Naslov ima 4 riječi, ime izvođačice 4 slova. Datum (2+2=4). Na prvom mjestu je mijenja pjesma sa također 4 riječi u naslovu, A WOMAN IN LOVE,i ta pjesma, jednako kao i prethodna, ostaje na prvom mjestu – 4 tjedna. Dana 3. novembra i drugoplasirana je pjesma u znaku istog broja. Naime naslov (HOUND DOG) i izvođač zajedno sadrže 4 riječi. Lijevo od naslova (pozicija ovog i prošlog tjedna) daje opet 2+2=4.
- Dana 17. novembra 1956. na prvo mjesto dolazi JUST WALKING IN THE RAIN, izvođača Johnnie Ray-a. Zajedno naslov i ime sadrže 7 riječi, a pjesma je na vrhu top liste ostala 7 tjedana.
- Dana 13. aprila 1957. na prvo mjesto je izbila pjesma CUMBERLAND GAP. Sadržo 13 slova. No, to nije sve, jer i ime i prezime izvođača također sadrži 13 slova – Lonnie Donegan. Sa prve pozicije ju je skinula pjesma ROCK-A-BILLY Guy Mitchella. Lijevo od naslova su brojevi 1 i 3 (pošto je prošli tjedan bila treća. Treba reći i to, da je na 13. mjestu dana 13. aprila bio – Guy Mitchell.
- Dana 29. novembra 1958. na prvo mjesto stiže HOOTS MON, izvođač se zove Lord Rockingham's XI. Ovdje je više nego očita simbolika broja 11, koji se inače u numerologiji smatra nesretnim brojem. No, da to ne bude sve, pobrinula se pjesma i izvođač sa pozicije 11., tog 29. novembra daleke 1958. godine – TEA FOR TWO CHA-CHA – Tommy Dorsey Orchestra starring Warren Covington. Igrom sinhroniciteta naslov pjesme i izvođač sadrže – 11 riječi.
- Dana 28. marta 1959. na prvom mjestu je SIDE SADDLE, izvođač je Russ Conway. Naslov i izvođač sadže 4 riječi, jedna riječ u naslovu sadrži 4 slova, druga riječ (fonetski) sadrži 4 glasa (sedl), ime izvođača ima 4 slova. Na 4. poziciji top liste je sličan slučaj: MY HAPPINESS – Connie Francis. Zajedno naslov i ime sadrže 4 riječi, te ime pjevačice, fonetski, sadrži 4 glasa (koni). Russ je bio 4 tjedna na prvom mjestu. Kada je bio drugi tjedan zaredom na vrhu, datum je glasio: 4. april 1959.
- Dana 4. jula na prvom mjestu je DREAM LOVER, Bobby Darin. Radi se o sličnoj simbolici sa prethodnim sinhronicitetom, također je u znaku broja 4, jer je pjesma ostala na samom vrhu ravno 4 tjedna.
- Dana 12. septembra 1959. imamo kao prvu ONLY SIXTEEN. Podudarnost je u broju 12, pošto ime i prezime sadrže 12 slova. Ni izvođač, ni pjesma na 12. poziciji ne odgovaraju u smislu sinhroniciteta. Ipak, nečeg ima. Gledamo lijevo i vidimo broj 16 (pozicija od prošlog tjedna), dakle podudara se sa brojem iz naslova prvoplasirane pjesme. Da pogledamo i pjesmu pod rednim brojem 16 – A BIG HUNK OF LOVE, Elvis Presley. Ime i prezime izvođača sdadrži 12 slova, a lijevo vidimo da je prošli tjedan bio na 12. poziciji.
Dana 5. decembra 1959. na prvo mjesto top liste dolazi WHAT DO YOU WANT? i Adam Faith. Na drugom mjestu je, začudnom podudarnošću, pjesma koja u potpunosti inkorporira prethodni naslov – WHAT DO YOU WANT TO MAKE THOSE EYES AT ME FOR. Tri tjedna su u takvom položaju, a onda slijedeća 4 tjedna Emile Ford dolazi na prvo, a Adam Faith na drugo mjesto. Emile Ford je bio na 1. mjestu 5 tjedana.


Post je objavljen 05.12.2015. u 11:38 sati.