DONATORI MOGU BITI I OBITELJSKA POLJOPRIVREDNA GOSPODARSTVA
Pravilnik o uvjetima kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje objavljen je u NN br 119/15 . Doniranje hrane oduvijek je prisutno u društvu no pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji stvorena je potreba, radi Uredbi EK za zakonskim reguliranjem doniranja hrane. Pojmovi u Pravilniku od 18. članaka imaju isto značenje kao i pojmovi u Zakonu o hrani NN br. 81/13, 14/14, 30/15 i Zakonu o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu NN br. 81/13.
U članku 8. Pravilnika piše da hrana koja je označena datumom trajanja mora se donirati krajnjem primatelju isključivo prije isteka toga datuma. U slučaju izravnog doniranja hrane, donator mora hranu koja je označena datumom minimalne trajnosti donirati krajnjem primatelju prije isteka toga datuma. U slučaju doniranja hrane preko posrednika, donator mora hranu koja je označena datumom minimalne trajnosti dati posredniku prije isteka toga datuma. Posrednik može hranu ponuditi i dati krajnjem primatelju i nakon isteka datuma minimalne trajnosti pod uvjerom da je obavijestio krajnjeg primatelja o isteku datuma minimalne trajnosti i da krajnji primatelj prihvaća doniranje hrane kojoj je istekao datum minimalne trajnosti.Pravilnik omogućuje i OPG gospodarstvima da doniraju hranu koju su proizveli. „Doniranu hranu moraju pratiti isprave (otpremnica, primka) „ piše u čl. 10 Pravilnika.
U čl.10 piše i slijedeće, citiram „ (5) U slučaju doniranja hrane od strane obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (u daljnjem tekstu: OPG) upisanih u Upisnik poljoprivrednika te u odgovarajući upisnik objekata u poslovanju s hranom kada je propisana obveza upisa, posrednik treba pregledati hranu te izdati potvrdu o zaprimljenoj hrani koju potpisuju posrednik i nositelj/član OPG-a. Jedan primjerak potvrde mora čuvati posrednik.
(6) Potvrda iz stavka 5. ovoga članka treba sadržavati najmanje sljedeće podatke: naziv, vrstu, količinu te rok trajanja hrane ako je primjenjivo, podatke o OPG-u koji je donirao hranu i tržišnu vrijednost hrane.
(7) Tržišna vrijednost hrane iz stavka 6. ovoga članka određuje se prema prosječnim veleprodajnim mjesečnim cijenama za mjesec koji prethodi mjesecu u kojem je izvršeno doniranje hrane Tržišnog cjenovnog informacijskog sustava u poljoprivredi (TISUP-a), a koje se objavljuju na mrežnim stranicama Ministarstva poljoprivrede (www.tisup.mps.hr) „ kraj citata.
U priopćenju Ministarstva poljoprivrede koje je objavljeno povodom objave Pravilnika u narodnim novinama piše “Kako bi se što prije moglo započeti s uspostavom reguliranog sustava, a izbjeglo velike troškove (primjerice izgradnju jednog ili više distributivnih skladišta s odgovarajućom infrastrukturom i osobljem) u ovom koraku nastojalo se iskoristiti trenutno postojeći način doniranja hrane kao i infrastrukturu raznih dobrotvornih organizacija koje se takvim radom već dugo bave u našoj zemlji. Stoga se posrednicima u lancu doniranja hrane i hrane za životinje smatraju neprofitne pravne osobe razne ( humanitarne organizacije) koje su i do sada posredovale doniranom hranom te koriste odgovarajuće prostore za smještaj donirane hrane o čemu vode evidencije.
Osim manjih korektivnih zahvata u postojeće evidencije te upisivanja u odgovarajući upisnik Ministarstva poljoprivrede, ne očekuju se veće promjene za same posrednike, ali se očekuje velika korist u odnosu na evidentiranje i raspodjelu donacija u skladu s potrebama te se postavlja temelj za buduće osnivanje nacionalne banke hrane i uspostavu razvijenog, koordiniranog sustava kakav postoji u većini zemalja članica Europske unije.Osim namirivanja potreba za hranom siromašnijem dijelu pučanstva, predviđene mjere trebaju pridonijeti boljem iskorištavanju hrane odnosno smanjenju i kontroli njezinog uništavanja, čemu se u svijetu pridaje sve veći značaj.Donošenje ovog Pravilnika je prvi korak na putu ka jednom uređenom sustavu doniranja hrane.“
Post je objavljen 11.11.2015. u 06:48 sati.