Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/musicman

Marketing

ŠTO

Malo sam zavirio u stare brojeve „Studija“, da vidim što je tadašnja revijalna štampa pisala o Beatlesima. Aprila 1964. za čitaoce „Studija“ pripremio je jedan serijal od tri nastavka novinar Antun Vrdoljak. Evo što piše:

ČETVORKA BEATLES – TEMA DANA (1/3)
NEOŠIŠANI SKAKAVCI
...
Tko su i što ta četvorica mladića? Kada su se pojavili i odakle su iznikli? Ovih su dana potpisali ugovor za autobiografski film. Snimanje je već počelo. Teško je prepostaviti što će sve iz njihove biografije biti zabilježeno na celuloidnoj vrpci. Tko zna kad će se istinita priča moći potpuno da razabere i razdvoji od one koju stvara publicitet! Nešto se ipak pouzdano zna. Zadovoljimo se zasad time. Zovu se Paul McCarney, George Harrison, John Lennon i Ringo Starr.... U životnoj su dobi između 21. i 23. godine. Paul, George i John su drugovi iz školskih klupa. Od drugih vršnjaka su se donekle razlikovali po tome što su voljeli pjevati uz gitare, malo više po svojim crnim kožnatim trenerkama, a najviše po neurednim frizurama. Oni koji ih se sjećaju iz tog doba (godine 1955) tvrde da ta trojka nije obožavala vodu i sapun. Dobili su nadimak „pećinski ljudi“, ali se njima taj nadimak nije osobito sviđao. Gotovo čitav svijet ih danas poznaje po imenom „Beatles“. Ime potječe od riječi „beat“, što znači udarac po bubnju, zapravo određeni ritam, a izgovara se isto kao i riječ „beetle“ (kukac). Put do vrhunca „show-businessa“ nije bio lak. Još prije dvije godine probijali su se kojekako i bili samo jedan od bezbrojnih sličnih sastava koji žive od angažmana do angažmana. Prvi su angažman dobili u jednoj liverpulskoj krčmi. Kao bubnjar s njima je nastupao sin vlasnice lokala, kojega su kasnije zamijenili današnjim članom četvorke Ringom Starrom. Prvi veći uspjeh postigli su u jednoj krčmi Hamburga. Publiku ovog drugog lučkog grada njihova ekstravagancija (čitaj: neurednost) i svirka zanijeli su toliko da je firma „Polydor“ snimila jednu ploču s njihovim pjesmama. Uspjeh je bio tako golem da ih je Brajen Epstein, direktor jedne muzičke kuće, jednostavno „posvojio“, okupao ih i podšišao, pa sklopio s njima ugovor da se brine o njihovim angažmanima uz 25 posto od njihovih prihoda.
Od 1961. Epstein je pretvorio njihov život u arenu putujućeg cirkusa. Dvoje ljudi je žrtvovano njihovom uspjehu. To su sin njihove prve poslodavke, dječak koji će zauvijek ostati anoniman, i tiha plavuša Cynthia Lennon, Johnova žena. Dugo vremena nitko nije znao da ona uopće postoji. Brak Cynthije i Johna mogao je štetno utjecati na poslove kvarteta među njihovim obožavateljicama. Cynthia danas čeka da se završi luda predstava njena muža.
...

Isti časopis je u proljeće 1964. godine napravio jednu malu anketu, ili glasanje među čitaocima, da se ustanovi koji je pjevač i pjevačica najpopularniji. Među pjevačima je najviše glasova osvojio, i to premoćno (26.260 glasova naprama 6.743 drugoplasiranog Marka Novosela) naravno - Ivo Robić. Najpopularnija pjevačica prema ovoj anketi bila je Ana Štefok, sa 22.705 glasova. Druga Gabi Noavak imala je 15.528 glasova.

U ljeto iste godine časopis je počeo objavljivati jednu vrstu top liste, valjda prve takve vrste, u Jugoslaviji. Na prvom mjestu je bio Bobby Solo sa "Suzom na obrazu". Drugi je bio Ivo Robić sa svojim "Golubovima". Beatlesi su bili ušli među prvih pet kasnije tog ljeta sa "Želim držati tvoju ruku", ali nisu uspjeli preteći Ivu Robića.

Post je objavljen 02.11.2015. u 11:59 sati.