Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/blokirani

Marketing

Propast islamskog svijeta



Njegove teze su provokativne, njegove formulacije drastične. Islam, kaže Hamed Abdel-Samad, je dio problema u islamskom svijetu jer je to nazadna religija, koja se ne može reformirati, tvrdi ovaj politolog.

"Kad bi islam bio neka tvrtka, davno bi bankrotirala", piše Hamed Abdel-Samad u svojoj knjizi "Propast islamskog svijeta". Knjiga ovog politologa, rođenog 1972. godine u Egiptu, objavljena je u Münchenu na njemačkom i Kairu na arapskom. Njegova teza je da islamskom svijetu prijeti totalni slom: "Nafta je pri kraju, klimatski uvjeti se zaoštravaju ..., duhovna ukrućenost je sve češća pojava i sve je više pristaša koji se izoliraju od svijeta." .
Samo je pitanje vremena, dodaje autor, kad će arapski i islamski svijet u konačnici propasti.




"Glavni razlog za ovaj fatalni razvoj je obrazovanje", navodi Abdel-Samad u intervjuu za arapski program Deutsche Wellea, "jer ono društvu ništa ne nudi što je potrebno za budućnost.".
Abdel-Samad u jednom od poglavlja svoje knjige analizira egipatske školske udžbenike i dolazi do jasnog rezultata da oni šire mržnju prema drugome, te da pojačavaju potpunu lojalnost prema domovini i religiji. No, ovaj autor ne prešućuje ni svoje kritike prema fatalnim greškama zapadnjačke politike, koje se iskazuju u križarskim pohodima i kolonijalizmu, kao i u savezima s arapskim diktatorima, navodi Abdel-Samad.




Islam na mrtvačkoj postelji?

Mnogi ljudi na Zapadu smatraju da se islam trenutačno nalazi u nekoj vrsti pobjedonosnog pohoda. Abdel-Samad, međutim, smatra da islam ustvari uzmiče, unatoč demografskom rastu, ili čak možda upravo zbog toga. "Pustinja i stanovništvo rastu, ali nafte, vode i hrane je sve manje", kaže on. "To rezultira jednom eksplozivnom mješavinom, koja slabi svaku državu." Islam se nalazi na mrtvačkoj postelji, nakon što je doživio zlatnu epohu u Srednjem vijeku, tvrdi Abdel-Samad.

Ovaj politolog u svojoj knjizi, međutim, naginje generalizaciji i paušalizaciji. Zabavnim tonom opisuje probleme, koji se zbog toga prikazuju dijelom jako pojednostavljeno. A ni termini nisu dovoljno jasni: kad govori o "islamskom svijetu", često misli na "arapski svijet". Svoja iskustva i doživljaje kao muslimana u Egiptu prenosi na cijeli islamski svijet, od Indonezije, preko Irana, do Maroka. Tako piše o obrezivanju svoje rodice u jednom egipatskom selu, kako bi time osudio kršenja prava žena u islamskim zemljama, a pritom je obrezivanje djevojaka poznato samo u nekolicini afričkih islamskih zemalja poput Egipta i Sudana.




Nije problem imidž, nego suživot

Unatoč ovim propustima, vrijedi pročitati knjigu "Propast islamskog svijeta", koja se prije svega obraća samim muslimanima. Posebice europski muslimani su ti koji se više zanimaju za obranu islama, nego za rješavanje problema muslimana, smatra Abdel-Samad. Navodi da su muslimani u Egiptu njegovu knjigu bolje prihvatili nego oni u Europi.

"Muslimani u Njemačkoj žive u blagostanju i misle da islam ima samo jedan problem – problem svoga imidža u Europi. Ne, to nije naš problem. Problem je suživot ljudi", kaže Abdel-Samad, navodeći u tom kontekstu povodom napada na koptske kršćane u Aleksandriji u novogodišnjoj noći.

Abdel-Samad bi želio da muslimani na Zapadu izvoze "prosvjećivanje" u islamske zemlje. Ali se događa suprotno:
"Europski muslimani uvoze zastarjela razmišljanja iz Saudijske Arabije, Turske ili Egipta. Oni onda pokušavaju ta razmišljanja nametati, ne samo muslimanima, nego i drugim Europljanima."
I time je konflikt već programiran, kaže Abdel-Samad.




Doprinos raspravi o islamu

Hamed Abdel-Samad je dobio već više prijetnji smrću. Iako je odrastao kao sin imama, u Egiptu mu predbacuju - kao i ostalim kritičarima islama - da je samo jedan glas više u kanonu islamofobije. Abdel-Samad je hrabar i izgovara mnoge neugodne istine. Zalaže se za to da religija u islamskom svijetu postane privatna stvar.

Čitatelji od knjige "Propast islamskog svijeta" ne smiju očekivati povijesne ili sociološke studije. To nije ni bila autorova namjera. Ta knjiga je jednostavno Abdel-Samadova osobna analiza. I ukoliko njegova knjiga u arapskom i islamskom svijetu pokrene kontroverznu raspravu, kao što je to slučaj u Njemačkoj, onda je ipak Hamed Abdel-Samad njome dosta postigao.







Post je objavljen 19.10.2015. u 12:39 sati.