Dinko ovo, Zoran ono...
poznata imena o stranom dokumentarcu o cijeloj jednoj industriji a di nema ni riječi o tome da su tu industriju izumili upravo Hrvati u Port Lincolnu. Ajde, na kraju filma je rekao "father of tuna farming" ali ne bi riječ rekli da je tip hrvatskog porijekla, kao da to porijeklo nema veze sa filmom.
Radi se o uzgoju tune, koja je 1980-ih godina postala ugrožena pa su uvedene kvote ali su se naši inteligentni ljudi sjetili da ulovljenu kvotu od X kg ne ubiju na licu mjesta (i prodaju Japancima), nego da je zatvore u kaveze i tove te tako umnogostruče onako, kvotama ograničenu dobit.
Ovako uzgojena tuna ne samo da je mnogostruko teža od ulovljene, već je i daleko boljeg okusa zbog puno intramuskularne masti, jer puno jede a malo se giba. Ta mast daje svo bogatsvo ovoj ribi koja se znala po komadu prodat i za više od $ 50.000,...
I tek tako i tada je zapravo otkrivena slast po prvi put uzgoje tune. Otkriće koje je stvorilo industriju što vrti love u tko zna kojim ciframa... milijarde!
Baš o ovome pisao magisterij prije 10 godina (ali sam obranio neki drugi, o tome ima za čitati u postovima iz 2011, lijevo u kalendaru).
Eto, uglavnom mogli su bar spomenuti jednu rečenicu, da su to..."fishermen that came from Croatia, invented this kind of sea farming" što to zapravo i jest, i to kako sam rekao, radi kvota a ne radi poštede velikih tuna. I ovo je otkriće ribara a ne birokrata u institucijama zaštite mora.
Sjetimo se još jednog velikog otkrića (zapravo izuma) hrvatskih iseljenika, a u ribarskoj industriji. To je...?
Ajmo, opća kultura...
Puretić
sa Brača
izumio "Puretic power block"
Kako mu spomenik kaže, izum mi je "savršenstvo jednostavnosti" (isto k'o i ovo sa tunama) koje je "povijesna prekretnica ribarstva 20.st".