Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/zoranostric

Marketing

Izbori u Grčkoj: hoće li Siriza ostati na vlasti?

Sutra su izvanredni parlamentarni izbori u Grčkoj (drugi izvanredni ove godine). U siječnju, Siriza je pobijedila uvjerljivo, s 36,3% glasova ispred "Nove demokracije" koja je imala 27,8%.

U Grčkoj pobjednička stranka dobiva bonus od 50 dodatnih mandata, makar bila za jedan glas bolja od drugoplasirane.

Grčka prosvjed na trgu Syntagma 2011Većina anketa pokazuje da je Siriza sada u blagoj prednosti, s nešto manjim postotkom, a ND nešto većim nego u siječnju.

Otcjepljeni dio Sirize, "Narodno jedinstvo" (LA), ljevica nezadovoljna Ciprasovom kapitulacijom iz srpnja (ako je to bila?), po anketama su na oko 4%.

Ostali su otprilike na istom kao i u siječnju.

Nekada moćni PASOK, socijaldemokrati koji su išli "Trećim putem" kao i oni u uspješnijim zemljama zapadne Europe, pao su u siječnju na 4,7%. Nekada vladajuća stranka već se na izborima 2012. našla u situaciji da bude mlađi koalicijski partner svojim nekadašnjim rivalima iz ND.

Moglo bi se dogoditi da ND pobjedi. A ako to bude Siriza, vjerojatno će morati tražiti dodatne koalicijske partnere.

Odmah nakon proglašenja izborne pobjede u siječnju, Siriza, kojoj su nedostajala samo dva glasa za apsolutn uvećinu u parlamentu, sklopila je koaliciju s nacionalno-konzervativnom strankom "Nezavisni Grci", koja je bila osvojila 13 mandata.

Malo ljudi sad komentira. Zbunjeni su, rekao bih, kao i ja, i oni koji puno više od mene znaju.

U međuvremenu, približavaju se izbori u Španjolskoj, koji će se održati 20. prosinca o.g.. Slično kao u Grčkoj, pojavila se nova anti-austerity stranka na ljevici, Podemos, a opala potpora socijaldemokratskoh "trećeputaškoj" PSOE. To se događa manje radikalno nego u Grčkoj: prema anketama, PSOE je na oko 22-25% a Podemos na 15-18%.

Popularnost Podemosa je jako varirala tijekom godine, a u cjelini je opala: u nekim su anketama bili i na 30%.

Znatno su međutim opali vladajući demokršćanski "Narodnjaci", iako imaju relativnu većinu.

Tako izgleda da će doći do potrage za koalicijskim partnerima nakon izbora. Kako sad stvari stoje, ni PSOE i Podemos zajedno neće imati dovoljno za većinu.

Jeremy Corbin, ljevičar sličnoga tipa, izabran je za predsjednika Stranke rada (laburisti) u UK, a socijalist Bernie Sanders ozbiljan je kandidat, iako s nevelikim šansama, za predsjedničku nominaciju Demokratske stranke u SAD. S obzirom na izborni sustav, u SAD i UK je praktički nemoguća pojava novih jakih stranaka.

Postoje gibanja na ljevici, ali nema paradigme. Nitko nema jasnu viziju što raditi s globaliziranim nereguliranim financijskim kapitalizmom. Neoliberalna ideologija, usprkos potresima svjetskog gospodarstva i izrazima ogorčenja, i dalj održava diskurzivnu hegemoniju.

Post je objavljen 19.09.2015. u 11:23 sati.