Prvo, za sve koji se baš ne razumiju u terminologiju, zoom [zum] objektiv je svaki objektiv sa promjenjivom žarišnom duljinom, odnosno promjenjivim kutom vidnog polja. Prime [prajm] objektiv je svaki objektiv sa fiksnom žarišnom duljinom, odnosno fiksnim kutom vidnog polja.
Zoom objektive se se može prepoznati po tome što na objektivu pišu dvije brojke kojima se označava najkraća i najdulja žarišna duljina, te jedna ili dvije brojke kojima se označava najveći otvor blende. (Npr. 17-55mm f2.8, ili 70-300mm f4-5.6... isl). Uz to, bitno je napomenuti da na nekim kompaktnim fotoaparatima sa ugrađenim zoom objektivima često piše i tzv. "zoom faktor". Npr 12x zoom, 30x zoom i slično. Taj "zoom faktor" je zapravo samo omjer najduže i najkraće žarišne duljine zoom objektiva., no ne govori ništa o samom vidnom polju objektiva.
Kod prime objektiva piše samo jedna brojka koja označava žarišnu duljinu i najveći otvor blende (npr. 8mm f3.5, 24mm f2.8, 400mm f5.6 i slično).
Oba tipa objektiva imaju svoje prednosti i mane, praktički na način da je prednost jendoga mana drugoga...:
**Prednosti zoom objektiva
Prednost zoom objektva je u prvom redu fleksibilnost po pitanju kadriranja; fotograf može mijenjati kadar, odnosno "približiti" ili "udaljiti" objekt snimanja bez da se makne sa mjesta.
**Mane zoom objektiva
U pravilu su zoom objektvi veći i teži od prime objektiva, te propuštaju manje svijetla (manja blenda), što zna biti problem u nekim situacijama. Doduše, postoje neki egzemplari koji odstupaju od ovog pravila, tj. imaju veliki otvor blende, no to ih samo čini još većima, težima, nepraktičnijima i dakako skupljima.
Uz to, nerijetko zoom objektivi znaju imati više problema po pitanju izobličavanja slike, te optičkih pogrešaka (aberacija) od prime objektiva.
**Prednosti prime objektiva
U odnosu na zoom objektive, prime objektivi u pravilu propuštaju više svijetla (imaju veću blendu). Uz to znaju biti i dosta manji i lakši od zoom objektiva; štoviše neki su tako mali (kratki) i lagani da ih nazivaju "pancake" ([penkejk], engl. palačinka) objektivima.
Uz to, jedna od stvari kod prime objektiva koju cijene neki fotografi jest to da nakon duljeg vremena korištenja jednog te istog prime objektiva, fotograf već i bez gledanja u tražilo može prilično sigurno vizualizirati koji će kadar dotični objektiv uhvatiti.
**Mane prime objektiva
Kako imaju fiksno vidno polje, da bi fotograf približio prizor ili proširio kadar, potrebno se ili fizički približiti/udaljiti objektu snimanja, ili sa aparata skinuti jedan objektiv, a montirati drugi (što zna oduzimati vrijeme, omogućava ulazak prašine u aparat i zahtjeva nošenje dodatnih objektiva).
Post je objavljen 14.09.2015. u 20:06 sati.