Sloboda panorame jest pravo da se na javnim mjestima smije snimati sve ono što se nalazi na javnim mjestima i što je vidljivo na javnim mjestima. Posebno po pitanju (zgrada) te umjetničkih djela (spomenika i kipova). Međutim, s druge strane postoji problem u ljudima koji pod paskom autorskih prava to pokušavaju zabraniti ili barem uvelike ograničiti.
To se već dogodilo u nekim zemljama - u Belgiji je na primjer zabranjeno snimati i objaviti fotografiju Atomiuma, bez prethodne dozvole nsoitelja autorskih prava. Isto vrijedi i zasve druge slične objekte. U Francuskoj je npr. OK snimati Eiffelov toran danju, ali je zabranjeno noću jer se light-show smatra autorskim djelom i automatski spada pod dotični zakon. za sada takvi zakoni postoje u Belgiji, Francuskoj, Italiji i Grčkoj.
S druge strane, države kao što su Velika Britanija, Austrija, Španjolska, Nizozemska i Hrvatska nemaju ograničenja u pogledu snimanja i objavljivanja bilo čega što se nalazi na javnim mjestima...
Kao podsjetnik, trenutno hrvatski Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima kaže slijedeće:
To doslovno znači da je je (za sada) snimanje i reproduciranje bilo koje zgrade ili bilo kojeg spomenika vidljivog na javnome mjetsu u obliku video snimke ili fotografije (2D oblik) dozvoljeno.
Međutim, ako EU izglasa dotični prijedlog, dotična direktiva će biti obvezujuća i za Hrvatsku, i ove dvije odredbe zakona će morati biti izmjenjene u skladu s dotičnom direktivom.
Štoviše, najveći udar, u obliku nametanja takve idiotske cenzure, doživjele bi dokumentarna i ulična fotografija.. Zapravo bi bilo kakvo fotografiranje, a koje je i vrlo uobičajena turistička aktivnost, postalo de facto kršenje zakona, i praktički svakog fotografa (fotoreportera, turista, umjetnika...) pretvorilo u kriminalca.
Freedom of Panorama is under attack
EU set to kill street photography
Freedom of panorama: EU proposal could mean holiday snaps breach copyright
Save the Freedom of Photography!
Post je objavljen 24.06.2015. u 16:33 sati.