Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/gogame

Marketing

The 36th World Amateur Go Championship – Draženovo prvo javljanje

05. 06. 2015.

Nakon ukupno 12h leta dolazimo u 8h po lokalnom vremenu u Bangkok. Dočekuje nas natpis '36th WAGC' oko kojeg se skupljala manja grupica GO igrača iz Europe. Ubrzanim postupkom prolazimo kroz sve redove, skupljamo prtljagu i krećemo prema izlazu gdje nas okružuje 10tak organizatora demonstrirajući toplo Tajlandsko gostoprimstvo. Koliko god je taj doček bio topao nije nas pripremio za temperaturni šok. Izlaskom iz klimatiziranog aerodroma okružuju nas visoka temperatura i vlaga (38, 90%). Najbolja usporedba je sparina kad se čeka da padne kiša, i tako cijeli dan.

Gužve u prometu su konstante te nam je za 30tak km od aerodroma do hotela, Montien Riverside, trebalo više od 90 minuta, iako smo gotovo cijelo vrijeme bili na autoputu. Hotel se nalazi oko 5km od centra starog grada. Bangkok je grad za koji kažu da ima 8 milijuna stanovnika po noći, a po danu 14 milijuna. Uglavnom se strani kapital koristi za gradnju nebodera koji dominiraju pogledom.

Uskraćeni za kvalitetan odmor u avionu, budimo se taman na vrijeme za večeru te kratku šetnju po 'kvartu' oko hotela. Smješteni smo na 23 katu hotela s pogledom na Chao Praya rijeku u smjeru suprotnom od centra grada.

06. 06. 2015.

Buffet doručak pokriva sve regije svijeta, od sushia do pržene slanine, no ono što se može primijetiti je općenit manjak kruha i ostalih pekarskih proizvoda, no ništa bez sve prisutne riže. U supermarketima su prisutni svi poznati svjetski proizvođači te su cijene uvozne robe su možda malo niže nego u RH, mliječni proizvodi su 5 puta skuplji (kao i u Indoneziji), dok je lokalna hrana vrlo pristupačna.

Dan započinje 'Triple Go Friendship & Teaching Games' na kojem predstavnici 57 zemalja igraju protiv lokalnih igrača, tri protiv tri, visoki dan, niski dan i kyu igrač. Pravila su slična kao i za 'Pair Go', odnosno svaki igrač po redoslijedu stavlja po jedan kamen, te nije dozvoljen razgovor ili bilo kakvo dogovaranje za vrijeme igre. Igram u timu sa Italijom (niski dan) i Finskom (visoki dan) protiv Austrije (kyu), lokalne igračice (niski dan) i Vijetnama (visoki dan). Partiju smo dobili, odnosno preokrenuli u našu korist te je bila jako zanimljiva. Za mene je bila i pomalo stresna, jer mi je bilo jako teško otkriti koja je ideja poteza dan igrača, te sam se trudio ne uništiti poziciju. Na kraju sam čak i dobio pohvalu za dobro odigranu sekvencu od 20tak poteza koja je osigurala prostor i zamalo uhvatila zmaja. Poslije partije je slijedio kratak komentar gdje su visoki dan igrači objasnili koji potezi su mogli biti bolji.

Poslijepodne je bio generalni sastanak svih predstavnika i predsjedništva IGF-a. Osim pukog zadovoljavanja forme i raznoraznih izvještaja imao sam čast sjediti pored predstavnika Chinese Taipei. On ima 12 godina, njegova vještina je određena kao 7 dan, iako je vjerojatno puno snažniji, samo eto ima tek 12 godina pa ne može biti 9 dan. Njega sastanak nije previše zanimao, crtao je neke izmišljene likove, vjerojatno mu niti ukupna pobjeda na WAGC-u neće puno značiti, on samo slaže kamenčiće.

Navečer na svečanosti otvaranja i prezentacije parova 1. kola mogle su se čuti zanimljive činjenice o razvoju GOa u Tajlandu. Prvi GO klub otvorio je prostor za igranje u supermarketu početkom 1990tih, dok se danas GO može polagati kao predmet na 23 Tajdlanska sveučilišta te vrijedi 3 akademska boda. Također je zanimljivo da glavni sponzor WAGCa garantira posao svakom Tajlanđaninu koji dostigne 1 dan. Moj prvi protivnik je Slovak (2 kyu).

07. 06. 2015.

Stavili su me da igram na 7. ploči, imamo službenog zapisničara, kamere, fotografi, ... Nisam se baš snašao, odmah u otvaranju sam izgubio kut, a poslije toga sve bilo jasno. Zadovoljan sam jer nisam izgubio niti jednu skupinu, te sam ipak uspio igrati sente poteze. Na kraju je bilo nekih 90 bodova prednosti, nismo točno brojali.

Drugu partiju igram protiv Armenca, Portugalac od kojeg je izgubio u prvom kolu kaže da nije baš dobar, te da mu je ubio sve kamenje na ploči. Armenac je registriran kao 6 kyu, ali po igri je vjerojatno 16 kyu. Uzeo sam 4/5 ploče te je imao mali život u kutu. Ne priča engleski, ali natuca njemački pa sam nekako uspio objasniti što je nigiri. Prva pobjeda!

Gledao sam malo protivnike s kojima bi mogao igrati, s obzirom na razinu vještine. Indijac (5 kyu) je potpuna nepoznanica, jako brzo završava partije, ali ih i gubi. Austrijanac (5 kyu) igra dobro, Luksemburžanin (2 kyu) je dobio svoje protivnike (Austrijanca u prvom kolu), Portugalac (2 kyu) je izgubio od Slovaka, biti će zanimljivo.

Poslijepodne smo otišli do obližnjeg trgovačkog centra u kojem se osim standardnih restorana i trgovina nalazi i edukacijski centar. Sadržaj edukacijskog centra orijentiran je na prirodne znanosti i fizičku aktivnost za djecu, ali postoji i GO škola. Djeluje pod nazivom IQ-UP GO te neovisno o razini igre košta oko 650kn za 12h (8*1.5h). Najljepše je bilo vidjeti 10-tak parova dječjih cipelica ispred učionice u kojoj se održavao sat Goa.


Ovim nizom slika Dražen ilustrira ovo izvješće

Rezultati i prijenos u živo se mogu pratiti na: http://www.pandanet.co.jp/event/worldama2015/live_e.htm

Dražen


Post je objavljen 08.06.2015. u 10:58 sati.