U RH REGISTRIRANO 52 800 UDRUGA
“Danas bismo htjeli čuti primjere dobre prakse kako naći najbolju suradnju lokalne vlasti i udruge. Nijedno tijelo javne vlasti nema monopol na znanje i na mudrost. Zato je ovo prilika za sugestije I komentare za primjere i iskustvo. Imamo registrirano preko 52 800 udruga, preko 10 000 zaposlenih u udrugama i i preko 50 000 volontera i provode preko 5000 programa na državnoj razini za opće dobro . Mala skupina posvećenih pojedinaca u stanju je promijeniti svijet” rekao je između ostalog 27. svibnja Igor Vidaček ravnatelj Ureda za udruge Vlade RH u auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu pri otvaranju konferencije “Udruge kao pokretači lokalnog razvoja”. Ravnatelj Vidaček je rekao da project” Europa za građane” djeluje u sklopu Udruga i da u sklopu tog projekta treba povući što više novca.
Konferencija "Udruge kao pokretači lokalnog razvoja" u auli Nacionalne biblioteke u Zagrebu 27.5. (fotka mzz)
Na konferenciji je Igor Roginek iz udruge Autonomni centar – ACT, predstavnik udruge u Savjetu za razvoj Civilnog društva, sa Ratkom Mutavdžićem iz Hrvatske udruge poslodavaca predstavio mobilnu aplikaciju UdrugeInfo koju je osmislio Ured za Udruge Vlade Republike Hrvatske. Tom se aplikacijom želi povećati vidljivost udruga u lokalnoj zajednici te tako dati važnost aktivnostima u kojima sudjeluju građani . Aplikacija omogućuje jednostavno pretraživanje podataka o aktivnostima i uslugama registriranih udruga. Preko aplikacije biti će dostupno pretraživanje prema mjestu i vremenu, odnosno informacijama koje su upisane u registar udruge. Preko aplikacije biti će moguće uspostaviti kontakt s udrugom prema želji.
O radu Udruga na nivou lokalne politike govorili su Vili Bassanese gradonačelnik grada Umaga, Jany Hansal predsjednica udruge Deša iz Dubrovnika, te Snježana Kovačević projektna menađerica udruge Breza iz Osijeka. Mogu li udruge biti pokretači lokalnog razvoja, bilo je ključno pitanje za ovo troje sugovornika.
Jany Hansel s udrugom je počela raditi početkom Domovinskoga rata, no rekla je više zanimljivih činjenica “Dubrovnik je već 1436 .godine imao bolnicu, dom za stare i nemoćne I čak 116 zaklada. Bila je tako zaklada za časne sestre, zaklada za siromašne djevojke, za nahočad za pomorce itd., a onda su sve zaklade objedinjene pod jedan košabran i zaklada je dobila ime Opera pia ( blaga djela). Godine 1997. N. Obuljen je tu zakladu “oživio” i postalo je jasno da 1/3 Dubrovnika pripada zakladi Blaga djela. U Dubrovniku je danas 500 udruga”- rekla je Jany Hansel. Istakla je da su udruge postigle to da u Vijeću grada Dubrovnika radi i nekoliko članova koji čine Vijeće civilnog društva. “Nitko nam ništa neće dati, ako se sami za to ne izborimo” rekla je gospođa Hansel.
Sudionici konferencije. S lijeva: Snježana Kovačević, Jany Hansal, Vili Bassanese, moderatorica Tina Šimurina, Ratko Mutavdžić i Igor Roginek. Za govornicom je Stela Fišter Marković voditeljica Odjela ureda za udruge Vlade RH. (fotka mzz)
Gradonačelnik grada Umaga Villi Bassanese rekao je da se ne želi miješati u rad Udruga, pa je zato grad donio PRAVILNIK u kome su postavljeni kriteriji za funkcioniranje Udruge. Rekao je da grad Umag ima 15 000 stanovnika i 190 udruga.
Prema riječima gospođe Snježane Kovačević iz Osijeka koja je predstavnica udruge Breza, Vijeće za razvoj socijalnih usluga je savjetodavno tijelo Grada Osijeka .Aktivnosti Vijeća usmjerene su na osnivanje neformalne mreže organizacija civilnog društva za pružanje socijalnih usluga te uključivanju volontera u projekt. Gospođa Kovačević je rekla da Udruga pruža usluge socijalne skrbi u Švicarskoj , usluga se naplaćuje po danu, što je svojevrstan izvor financiranja. Primijetila je to da Grad nema plana za područje socijalne politike, da gradskoj upravi teba dva mjeseca da napravi dokument, a udruzi treba dva dana. Također je navela da je udrugi ozbiljan problem od Grada dobiti potreban prostor za rad . “Rad udruge Breza prepoznat je od socijalno ugroženih građana te od drugih Udruga koje su zatražile, vidjevši što sve poduzetna Udruga Breza može, revitaliziranje pojedinih dijelova grada “- rekla je Snježana Kovačević.
Najvažnije područje je financijski opstanak udruge. Tijela javne vlasti na lokalnoj i regionalnoj razini
financijski podupiru programe i projekte udruga koji su od interesa za dobrobit šire zajednice .
Na konferenciji je zamjenica ravnatelja Vesna Lendić Kasalo predstavila Uredbu o kriterijima mjerilima i postupcima financiranja i ugovaranja programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge , NN 26/15 .
Na linku su natječaji Fondova Europske unije:
http://www.uzuvrh.hr/natjecaji.aspx?pageID=20
DANI OTVORENIH VRATA UDRUGA
Dana 28., 29., i 30., svibanja su Dani otvorenih vrata udruga. Udruge koje žele da ih se posjeti su na popisu na linku
http://www.daniudruga.hr/
Post je objavljen 28.05.2015. u 16:34 sati.