Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

... izvan teme ... UREDNICI POLITIČKOG TJEDNIKA “DANAS” NA TRIBINI



“ DANAS JE BIO SAMOSTALAN, PROFESIONALAN I SLOBODAN”

“Prvi puta da smo se sada sva trojica sastali nakon što je “Danas” prestao izlaziti 1992. Nama nije bilo potrebno da se nađemo. Grupe i interesi vladaju i političkom i medijskom scenom što je vidljivo u ovom vremenu, a mi smo vjerovali da svaka povjest prepozna samu sebe – toga smo vjerujte bili svjesni još 1982.” - rekao je između ostalog Dražen Vukov Colić jedan od trojice urednika političkog tjednika "Danas" koji je izlazio u socijalističkom vremenu, na tribini koja je pod naslovom “Novinarstvo osamdesetih: tjednik Danas” održana 14. svibnja u knjižnici Bogdan Ogrizović u Preradovićevoj u Zagrebu.

Image and video hosting by TinyPic
S lijeva: moderator Željko Ivanković, Mladen Maloča, Mirko Galić, Dražen Vukov Colić ( fotka mzz)

O političkom tjedniku “Danas” koji je pokrenut 1982. godine nakon što je ukinut “ Vjesnik u srijedu”, govorila su trojica bivših urednika Dražen Vukov Colić, Mirko Galić i Mladen Maloča. “Danas” je pisao kritički, bio je vjerodostojan da bi stekao čitateljsku publiku, ali i blizak politici ondašnje Jugoslavije, da bi bio zanimljiv čitateljima.Štampano je 537 brojeva tjednika “Danas”.
Vukov Colić i Mirko Galić su u socijalističkom političkom sistemu bili renomirani novinari koji su za postojanja novinske kuće Vjesnik, koja je imala i svoju tiskaru bili istaknuti najprije novinari, a onda i urednici. Mirko Galić je bio urednik političkog tjednika “Danas” od 1985. – 1988., a Vukov Colić od 1988. – 1991.Obojica su u demokratskom sistemu bili hrvatski diplomati, Vukov Colić u Austriji i Bugarskoj, a Mirko Galić u Francuskoj.
Mladen Maloča je također pisao u Danas -, ali nakon demokratskih promjena i priznanja RH, kada već počinju privatizacijske igre 1992. postaje urednik Novog Danas – koji je rađen prema matrici onog uspješnog Danas - a, a u nakladi Atlantic Papera. No, list je sudski zabranjen nakon drugog broja po tužbi vlasnika imena „ Danas“. Ta zabrana je proglašena protuzakonitom. Nakladnik je bio suočen s ekonomskim pritiscima i zatvaranjem tržišta, pa je Novi Danas prestao izlaziti u rujnu 1992. nakon 17 izdanih brojeva.


PRAVO NA VLASTITO MIŠLJENJE

„ Tjednik „Danas“ je razgolitio politiku tadašnje Jugoslavije. Bio je samostalan, profesionalan i slobodan. Slavko Goldstein je već 1987. godine napisao program u 10 točaka za promjenu političke vlasti."Danas" je prvi postavio pitanje Golog otoka, Jasenovca i mnoga druga, za ono vrijeme tabu pitanja . Digao se na razinu najboljeg, najčitanijeg, najintrigantnijeg lista u zemlji“ – istakao je Mirko Galić. Rekao je da je za njegova uređivanja tiraža lista podignuta na 90 000 primjeraka po broju.
Željko Ivanković koji je bio moderator postavio je pitanje „ Ima li danas smisla govoriti o Danas-u ? , a Mladen Maloča je rekao „ Danas“ je ideja i pravo na vlastito mišljenje. Bez poznavanja prošlosti ne može se spoznati budućnost. Politički tjednik Danas nije zaslužio takav zaborav.“ Maloča je podsjetio da je prije Danas - a , bio tjednik Nin koji je izlazio u Beogradu bio jedini politički tjednik . Joža Vlahović je okupio generaciju mladih novinara i krenuo je „Danas“. Maloča je rekao da je „Danas“ objavljivao Dnevnik Alojzija Stepinca u 50 brojeva, da je objavio razgovor s Kadijevićem ( general JNA), da je „Danas“ objavio da je u Jasenovcu pogubljeno 80 000 ljudi, a rekao je također da se „Danas“ prodavao na 1000 prodajnih mjesta u ondašnjoj državi.


Image and video hosting by TinyPic
Dio novinara koji su došli na tribinu.

Na tribinu su došli mnogi novinari koji su pisali ili surađivali u tjedniku Danas. Boris Rašeta koji je surađivao u Danas -u rekao je da danas svi hrvatski tjednici nemaju sada nakladu 40 000 primjeraka. Primjenom interneta cijela medijska scena je fragmentirana. U razgovoru o tome bi li “ Danas” ponovo mogao izlaziti Vukov Colić je rekao da i u ovo vrijeme ima sjajnih novinara, da postoji zbroj snažnih individualnih i intelektualnih snaga, samo nisu pod jednim krovom.”Ne vidim privatnog nakladnika koji bi mogao izdavati vjerodostojnu tiskovinu kulturnog i ekonomskog i političkog karaktera. Pokušaj skupljanja u jednu redakciju bio bi opasan za onoga tko bi ga napravio” – rekao je Dražen Colić






Post je objavljen 15.05.2015. u 13:45 sati.