Povučene velike pande fasciniraju ljude diljem svijeta, ali se jako malo zna o tome kako provode svoje vrijeme u bambusovim šumama Kine. Ipak, to više nije nepoznanica jer je istraživački tim sa Sveučilišta Michigan došao do novih spoznaja. Naime, znanstvenici su pratili pet pandi u divljini na kojima su se nalazile GPS ogrlice koje su prikupile mnogo podataka tijekom višemjesečnog promatranja.
"Pande su vrlo povučena vrsta te ih je vrlo teško promatrati u divljini, tako da nismo imali pravu predodžbu o tome gdje su i što čine iz dana u dan. Nakon što smo prebacili sve podatke u računalo mogli smo vidjeti gdje se kreću. Bilo je fascinantno sjesti i gledati njihove kretnje tijekom cijele godine. To je naš mali prozor u njihov svijet", rekla je Vanessa Hull, znanstvena suradnica sa Sveučilišta Michigan. Jindong Zhang, koautor studije te postdoktorant sa Sveučilišta Michigan, dodaje: „Ovo je velika prilika da se zaviri u tajni svijet pandi koji je bio zabranjen za nas u prošlosti."
U istraživanju je sudjelovalo pet pandi: tri odrasle ženke, Pan Pan, Mei Mei i Zhong Zhong, mlada ženka Long Long te mužjak Chuan Chuan. Jedinke su bile uhvaćene te su se na njih stavile GPS ogrlice. Pratilo ih se tijekom perioda od 2010. do 2012. godine u prirodnom rezervatu Wolong na jugozapadu Kine.
Kineska vlada vodi brigu o zaštiti ugroženih pandi za koje je duže od deset godina vladala zabrana stavljanja GPS ogrlica. Ovo je jedan od prvih puta da korištena tehnologija pruža više detalja o kretanju pandi te njihovim međusobnim odnosima tijekom godine.
Jedno od najvećih iznenađenja je bilo da su se pande ponekad družile zajedno. One su pretežno usamljene životinje, što je opće poznato, ali ipak je utvrđeno da su tri pande iz ove skupine (Chuan Chuan, Mei Mei i Long Long) obitavale u istom dijelu šume u isto vrijeme (nekoliko tjedana u jesen te u proljeće izvan uobičajene sezona parenja).