IZVOZ EU - KANADA BITI ĆE BEZ CARINE!
U Hrvatskoj gospodarskoj komori u Zgrebu održan je 27. 3 seminar “Sporazum o slobodnoj trgovini Kanada –EU (CETA)” na kome su bili prisutni predstavnici domaćih uspješnih tvrtki te nekoliko osoba iz diplomacije koji imaju interes znati kako će funkcionirati trgovina između Kanade i EU, kao i Republike Hrvatske kada u dogledno vrijeme taj sporazum bude ratificiran i kada stupi na snagu.
Seminar je organiziran na iniocijativu gospođe Luise Larocque veleposlanice Kanade u RH . Prezentant Sporazuma bio je gospodin Steve Verheul glavni kanadski pregovarač u pregovorima za Sporazum o slobodnoj trgovini između Kanade i EU.
Prije početka pregovora Kanada i EU su napravile zajedničku studiju kako bi se došlo do zaključaka o zajedničkoj dobrobiti. Studija je pokazala da bi CETA mogla dovesti do 20% rasta u bilateralnoj trgovini te do godišnjeg rasta od 11,6 milijardi eura za ekonomiju EU. Gospodin Verheul je rekao da 5-6 godina radi na pitanjima Sporazuma o slobodnoj trgovini sa EU .” Što se tiće EU 75 -80% potpore ima stvaranje ovog sporazuma. Stav je da se ne radi o običnom Sporazumu. Svjesni smo bili da raspravljamo sa 28 država. Te su države različite. Naprimjer RH ima veliki broj malih i srednjih poduzeća. Na velikom broju malih poduzeća vidimo mnogo veći potencijal. Radili smo ambiciozan i sveobuhvatan pristup jer želimo rezultate koji će biti pozitivni i za perspektivu EU i za Kanadu. “ U svom izlaganju gospodin Verheul istakao je važnost visine carine koja se naplačuje pri ulasku roba u Kanadu. Sada bez Sporazuma na odjeću se plaća carina od 18%, na namještaj 15,5%, na obuću 20 % , na marmeladu 12%, kekse, juhe 6-10 % itd. Stupanjem sporazuma na snagu u poljoprivredi će biti ukinuto 95% carina, ili će carine biti na nultoj stopi.“Često je pitanje hoće li doći do erozije postojećih normi u EU?” – kaže gospodin Verheul i nastavlja. “ Nismo vršili nikakve pritiske na propise EU. EU ima svoje norme i mi ih nemamo namjeru mijenjati. Goveđe meso u Kanadi tretiramo je hormonskom terapijom. GMO je također liberaliziran. Ali raditi ćemo na naćin da u potpunosti postupamo u skladu s EU propisima” – rekao je.
S lijeva: Steve Verheul Kanadski pregovarač o CETA Sporazumu i gospođe Luise Larocque veleposlanice Kanade u RH.
Sporazum je obuhvatio sva područja tako da je razrađena i trgovina uslugama, mobilnost radne snage, javna nabava, inveasticije, regulatorna suradnja, održivi razvoj itd. Kanada je veliko tržište za farmaceutske proizvode , zatim je tu intelektualno vlasništvo, sirovina, znanost i tehnologija, zdravstvo, “pitanje geografskih oznaka i zaštite zemljopisnog porijekla za 174 predmeta što nije bilo lako ispregovarati jer imamo mnogo talijana koji žele proizvoditi sirovinu u Kanadi”
Gospodin Steve Verheul je rekao da je u Sporazumu razrađen sustav međusobnog priznavanja kvalifikacija.Nakon što stupi na snagu CETA će uspostaviti pojednostavljeni okvir za postupak priznavanja inozemnih kvalifikacija. Arhitektima će naprimjer njihova kvalifikacija biti priznata i u EU i u Kanadi, a to će biti uspostavljeno i za druge profesije.
CETA će tvrtkama zemalja EU proširiti mogućnost pristupa procesima javne nabave u Kanadi i to na federalnoj, provinciskoj i lokalnoj razini , što seže dalje od svih sporazuma o kojima je Kanada do sada pregovarala. Uslužni sektor zadužen je za više od 70 % ekonomske aktivnosti, kako u Kanadi tako i u Europi. Poglavlje koje se u CETI bavi uslužnim djelatnostima nudi objema ekonomijama mogućnost za stvaranje. Odnosi se to na inžinjere, poslovne menadžere, IT stručnjake kao i niz drugih zanimanja iz uslužnog sektora. Biti će osiguran jednostavan prelazak granica poslužiteljima usluga kao i drugim osobma iz poslovnog svijeta. To je ključno s obzirom da se radi o Sporazumu o slobodnoj trgovini.
“Mislim da je završeni predmet pregovora jako dobar.Pregovarači samo stvaraju prilike za profitiranje gospodarstvenicima i to je izazov” rekao je gospodin Verheul. Što sada slijedi? Slijedi pravna revizija teksta, zatim prijevod, pa proces ratifikacije kroz Vijeće ministara, EU parlament, a nakon toga će države članice, svaka pojedinačno, morati ratificirati sporazum.Sporazumom CETA Kanada i EU ukinuti će tarife s oko 93% poljoprivrednih proizvoda i poljoprivredno prehrambenih proizvoda nudeći nove mogućnosti za izvoznike.
Ono što se već sada zna je da će na dan kada CETA stupi na snagu 98% svih kanadskih i proizvoda EU biti oslobođeno carina. Sedam godina nakon što sporazum stupi na snagu biti će ukinut daljnji krug tarifa. Ukidanje carina znaći niz novih mogućnosti za gospodarstvenike EU koji žele povećati svoj izvoz u Kanadu. Za sve značajne izvoze EU, CETA će liberalizirati trgovinu a tu spadaju strojevi i oprema, kemikalije i plastika kao i motorna vozila.
Siniša Radišić General Manager Tvornice tekstila Trgovišće d.o.o.
O poslovanju u Kanadi kratko je govorio Gordan Šamija director Moveo Automationa i Siniša Radišić iz Velikog Trgovišća koji je direktor poduzeća za preradu damast tkanine. Tvornica, rekao je on postoji 97 godina, a jedna je od sedam tvornica koje su s tom proizvodnjom opstale u Europi. Od ukupne proizvodnje 71% proizvonje se izvozi.Isplačujemo redovno plače, plačamo porez. Prodajemo damast hotelima sa četiri i pet zvjezdica. Sada je carina na damast proizvode 17 %" - rekao je Siniša Radišić.
Kanada je površinom od 9.984.670 km˛ druga po veličini zemlja na svijetu, iza Rusije. Nalazi se na sjeveru sjevernoameričkog kontinenta. Sa SAD-om graniči na jugu i sjeveru (Aljaska), na zapadu izlazi na Tihi ocean, a na istoku na Atlantski ocean. Glavni grad Kanade je Ottawa. Toronto je glavno gospodarsko središte. Ostali važni gradovi su: Montreal (najveći grad francuske Kanade), Vancouver, Edmonton i Calgary. Prema popisu iz 2001. Kanada ima 34.278.406 stanovnika s gustoćom naseljenosti od 3.4 na km˛.
Kanada je nastala kao unija britanskih kolonija na sjevernoameričkom kontinentu. Kao federalna unija sa statusom dominiona sastoji se od deset provincija i tri teritorija. Kanada je 1867. na miran način dobila samostalnost od Velike Britanije.
Kanada je ustavna monarhija s kraljicom Elizabetom II. kao državnim poglavarom od 6. 2.1952. kao monarhom. Nju predstavlja generalni guverner David Lloyd Johnston od 1.10. 2010. Kanada je također i konfederacija s parlamentarnom demokracijom. Ona je multikulturalna država s dva službena jezika: engleskim i francuskim. Kanada je jedna od zemalja s najrazvijenijim gospodarstvom. Temelj gospodarstva čine velika prirodna bogatstva i trgovina posebice sa SAD-om u sklopu NAFTA-e. Kanada je članica grupe G8 i NATO-a.
Post je objavljen 31.03.2015. u 06:54 sati.