Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nekretninezadar

Marketing

Sudbina Titovog bunkera u Konjicu u rukama Vlade FBiH

SARAJEVO - Pripadnici Oružanih snaga BiH (OSBiH) povlače se iz kasarne Ljuta kod Konjica nakon što je ovaj kompleks Ministarstvo odbrane BiH proglasilo neperspektivnom imovinom. Objekti će biti vraćeni u nadležnost Vlade FBiH, koja će naknadno odlučiti ko će ih i u koje svrhe koristiti.
Anto Jeleč, generalpukovnik i načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH (OSBiH), kazao je za Dnevni avaz da im ova kasarna nije potrebna.
- U narednim danima povući ćemo i svoje osiguranje jer to više nije naša nadležnost. Ne plaćamo komunalije, smanjujemo troškove, što nam umnogome odgovara. Vjerujem da će se u što skorijem periodu uraditi i primopredaja objekata i prostora kasarne Ljuta - kazao je Jeleč.
Postoji realna mogućnost da tvornica municije "Igman" u budućnosti iskoristi ovaj prostor za svoje potrebe.
Kasarna Ljuta ili kasarna Konjičkih brigada tokom agresije na BiH bila je komanda 2. pješadijskog bataljona 443. bbr Konjic Armije RBiH. Nakon agresije ocijenjena je neperspektivnom vojnom imovinom, a posljednjih godina postoji intencija da se prostor vrati lokalnoj zajednici.
Ministarstvo odbrane BiH također je predalo vojni objekt u Konjicu poznat pod nazivom Titov bunker Službi za zajedničke poslove organa i tijela Vlade FBiH.
Iz Ministarstva je saopćeno da je objekt D-0 ili ARK u nadležnost Federalne vlade predat 10. februara, u skladu sa Sporazumom o osnovnim principima za rješavanje pitanja nepokretne i pokretne imovine koja će i dalje služiti za potrebe odbrane, a koji je sklopljen između Ministarstva i entitetskih vlada 2007. godine.
Odlukom Predsjedništva BiH o izmjenama i dopunama Odluke o veličini, strukturi i lokacijama Oružanih snaga BiH od 18. aprila 2012. godine, objekt D-0 u Konjicu definiran je kao neperspektivan.
Njegova osnovna namjena bila je da prihvati, smjesti i zaštiti Štab Vrhovne komande, uži dio Predsjedništva i Vlade Jugoslavije, da im osigura optimalne uvjete za rad, rukovođenje i komandovanje zemljom na neodređeno vrijeme u kriznim situacijama i u slučaju od opasnosti nuklearnog napada na Jugoslaviju.
Izgradnja objekta ARK, odnosno Titovog bunkera, počela je u martu 1953. godine odlukom vojnog vrha bivše Jugoslovenske narodne armije. Za izgradnju je utrošeno 4,6 milijardi američkih dolara nepremičnine Hrvaška


Post je objavljen 23.02.2015. u 21:45 sati.