EKOLOŠKA POLJOPRIVREDA SAMO U DVA ČLANKA
U Hrvatskom saboru je u srijedu 21. siječnja održana 48. Sjednica Odbora za poljoprivredu koju je sazvao i vodio njen predsjednik Franjo Lucić. Prva točka dnevnog reda bila je Prijedlog Zkona o poljoprivredi s konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje. Druga točka dnevnog reda bila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o veterinarsko – medicinskim proizvodima, s konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje. Ispred ministarstva poljoprivrede sjednici je prisustvovala Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede.
Fotka mzz: Sjednica Odbora za poljoprivredu
“Zakon o poljoprivredi koji je u pripremi zamjenica ministra poljoprivrede Španjol nazvala ga je novim jer on teži pojednostavljenju. Zakon o poljoprivredi je prošao prilagodbu zajedničke poljoprivredne politike. Sada je pripremljen tako da su uzete u obzir sve prilagodbe iz četri obvezujuće Uredbe EU. Prvi puta u zakonu o poljoprivredi biti će javne službe, institucije i ustanove. U zakonu će biti odredbe upravnog nadzora i inspekcijskog nadzora, a inspekcija je objedinjena, dakle i vinarska i stočarska, fitosanitarna itd. U zakonu će biti i olakšice za one koji doniraju hranu. Usvojili smo i prijedlog udruge malih mljekara da se korisniku omogući 90 dana za ispravak ako nije poštivan zakon sa željom da se mljekare odmah ne sankcionira, već da im se da prilika da poprave nedostatak”. Naglasci su to Snježane Španjol.
Fotka:mzz :Prof dr.sc. Mladen Jurišić
Prof dr.sc. Mladen Jurišić redovni je profesor na poljoprivrednom fakultetu u Osijeku na Zavodu za mehanizaciju, kao imenovani član Odbora rekao je da je ekologija jako važna i strateški važna, da RH ima preduvjete za razvoj ekološke poljoprivrede, ali da je u Zakonu o poljoprivredi jako loše apostrofirana, tek samo u dva članka, što je nedopustivo loše . Dr. Jurišić se potom osvrnuo na IAKS, koji je hrvatska inačica ARKODA, te skrenuo pažnju na to da ako se primjenjuje 5% provjere stanja na terenu, s obzirom na prijavljeno stanje , da bi trebala biti navedena metodologija kojom se to doista i provjerava. Osvrnuo se i na baze podataka – te upitao zašto se zanemaruje i zašto se ne razvija sustav ARKOD, koji su mnogi ljudi koristili i koriste, koji je dobro napravljen i dobro osmišljen “ rekao je dr. Jurčić.
Petar Baranović, saborski zastupnik upitao je “ na kojoj strategiji se radi ovaj zakon o poljoprivredi”. Također je skrenuo pozornost na brzinu kojom taj zakon ide u proceduru donošenja o koj ne misli da je dobra, s obzirom na važnost i širinu zakona.
Mr.Kovač je rekao da su u udruzi mišljenja da bi Zakon trebalo vratiti u javnu raspravu . Dodao je da bi trebalo transparentno napisati imena osoba i njihovu stručnost koje pišu novi Zakon o poljoprivredi . Gospođa Španjol je rekla da je o zakonu bila javna rasprava 2014., a počela je u prosincu 2013.
Uz petnaestak članova Odbora za poljoprivredu koji su saborski zastupnici i imenovane članove sjednici saborskog odbora prisustvovali su i predstavnici poljoprivrednih proizvođača iz Udruge OPG “Život”. Zaključeno je da će se vrlo skoro u Saboru još jednom na dnevni red staviti Zakon o poljoprivredi i to kao tematska sjednica.
Post je objavljen 22.01.2015. u 18:01 sati.