Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/plasticno-je-fantasticno

Marketing

Dallas uveo namet na vrećice


Nakon što je dvadesetak gradova širom Sjedinjenih Američkih Država uvelo neki oblik ograničenja potrošnje jednokratnih plastičnih vrećica, tome se uvođenjem naknade od 5 $ centi (oko 28 lipa) pridružuje od početka ove godine i Dallas. Ovom mjerom želi se potaknuti korištenje višekratnih vrećica, ali ipak, brojna istraživanja potvrđuju da će ova mjera negativno završiti po Dallas i njegove stanovnike.


Unatoč mitovima kojima se služe zeleni lobisti i eko populisti, plastične vrećice nisu značajan izvor otpada. Dapače, Američka nevladina organizacija Keep America Beautifil (Sačuvajmo Ameriku lijepom) napravila je istraživanje 2009. godine (kojeg možete pročitati klikom na sljedeći LINK) u kojem je utvrđeno da plastične vrećice ne spadaju niti u privih 10 najvećih izvora otpada. Najnovija istraživanja utvrdila su da trgovačke plastične vrećice čine manje od 0,6 % udjela u otpadu.

Stoga, čitateljima valja ponoviti koji su negativni učinci uvođenja nameta na jednokratne plastične vrećice:
• Nakon uvođenja naknada ili zabrana u trgovinama se bilježi porast krađa košara i kolica, ali općenito porast krađa artikala
• Trgovine u području grada Los Angelesa gdje je uvedena zabrana, smanjile su broj zaposlenih za 10 % dok su trgovine u obližnjim područjima koje nisu uvele zabrane povećale broj zaposlenih za 2,4 %. Ovo se je dogodilo unatoč činjenici što je je na području Los Angelesa vrlo značajno smanjila nezaposlenost.
• Povećani su troškovi života potrošača, ali povećan je i broj tužbi kojima se osporavaju ovakve zabrane ili nameti.

Opasnosti koje dolaze s povećanim korištenjem višekratnih torbi i vrećica:
• Gledano s ekonomskog stanovišta, Kina je vodeći svjetski proizvođač višekratnih vrećica i teško će biti doseći njihovu konkurentnost zbog iznimno niske cijene rada, dok se plastične vrećice u SAD-u proizvode u tvrtkama s tisućama zaposlenih i čija se radna mjesta ovakvim mjerama dovode u pitanje
• Kada se višekratne vrećice koriste za prenošenje mesa ili ribe, krv i ostale tekućine se cijede u vrećice. Ukoliko se iste dobro ne operu i dezinficiraju (topla voda i deterdženti), te vrećice postaju leglo svakojakih bakterija, uključujući i E.coli te plijesan koje se nastanjuju na unutrašnjim stjenkama.

Prednost besplatnih jednokratnih plastičnih vrećica:
• Jednokratne plastične vrećice najčešće se ponovno koriste za umetanje u koševe i kante za smeće, za prikupljanje ostataka kućnih ljubimaca, za sigurno i higijensko zamatanje iskorištenih pelena, bilo od djece, bilo od odraslih.
• Brojni trgovci (u SAD-u) postavili su koševe za prikupljanje iskorištenih plastičnih vrećica na ulazima u svoje trgovine s namjerom odvojenog prikupljanja u poticanja recikliranja plastičnih vrećica te su time postigli povećanje recikliranja plastičnih vrećica za 31 % u odnosu na 2005. godinu prema službenim podacima Američke agencije za zaštitu okoliša (US Environmental Protection Agency - EPA), a taj je porast više od 9 puta veći od porasta recikliranja ostalog otpada, koje je u razdoblju od 2004. do 2009. bilo (samo) 3,4 %.

Potrošači žele imati izbor, i većina ih tada odabire jednokratne plastične vrećice jer ih smatraju pogodnijima, prikladnijima i čvršćima od ponuđenih alternativa. Dokazano je u brojnim slučajevima i parametrima da gradovi s uvedenim zabranama ili naknadama odnosno s uvedenim mjerama za ograničenje korištenja jednokratnih plastičnih vrećica jednostavno gube.



Izvori:
NCPA:
Dallas Imposes Plastic Bag Tax
NCPA: Dallas plastic bag ban bad for many reasons
Green Dallas: Carryout Bag Ordinance
Keep America Beautiful: 2009 National visible litter survey and litter cost study
Animated flags




Post je objavljen 06.01.2015. u 13:33 sati.