Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/toco1980foto

Marketing

Zašto je fotoaparat bolji od smartphonea?

Danas velik broj ljudi posjeduje smartphone. Takve mobilne telefone osim mnoštva funkcija krasi i kamera. Naravno da mnogi upravo zbog kamere koriste dotične uređaje za fotografiranje i video snimanje svega i svačega, i smatraju da je smartphone upravo zbog kamere super stvar, jer je malen i praktičan, i time praktičniji od pravog fotoaparata.

No zapravo nije sve tako blistavo kao što se na prvi pogled čini, s obzirom da su kamere u mobitelima ipak u nekim stvarima još uvijek daleko od pravih fotoaparata. Postoje konkretni razlozi zbog kojih su pravi fotoaparati bolji izbor od smartphonea, pogotovo za neko iole ozbiljnije bavljenje fotografijom.

1. ZOOM
Većina samrtphone-a nema optički zoom, već u svrhu zumiranja koriste tzv. digitalni zoom. To znači da prilikom zumiranja uređaj zapravo izrezuje manji komad slike iz originalne veće slike kako bi stvorio dojam približavanja (zumiranja) objekta; što je veće zumiranje, kvaliteta slike je lošja. S druge strane fotoaparati sa zoom objektivom ne degradiraju kvalitetu slike upravo zato jer koriste optički, a ne digitalni zoom.

2. PROMJENJIVI OBJEKTIVI
Kod smartphone-a nije moguće mijenjati objektive. Na SLR i mirrorless fotoaparate je moguće montirati bilo kakav objektiv po želji i potrebi fotografa; od fisheye objektiva, preko širokokutnika i normalnih objektiva, zoom-objektiva različitih raspona, pa sve do super-telefoto objektiva.

3. KVALITETA SENZORA
Iako se kvaliteta senzora na mobitelima u zadnje vrijeme dosta poboljšala, ipak se ti minijaturni senzori ne mogu mjeriti sa onima u DSLR aparatima. I da, usput treba spomenuti da se sa minijaturnim senzorom ne može dobiti mala dubinska oštrina (portret sa zamućenom pozadinom).

4. BRZINA OKIDANJA
Smartphone kamere su dosta spore. Prilikom snimanja neke akcije, često se događa da slike budu mutne ili da se promaši trenutak koji se željelo snimiti. Kod pravih fotoaparata se takva pojava može izbjeći odgovarajućim postavkama.

5. POSTAVKE
Većina kamera u smartphone uređajima rade potpuno automatski; ne daju snimatelju mogućnost mijenjanja postavki ekspozicije (brzina okidača, otvor blende ili ISO vrijednosti), eventualno imaju neke osnovne kontrole koje se uglavnom svode na promjenu rezolucije slike, balansa bijele boje ili uključivanje/isključivanje ugrađene bljeskalice, ali ni u kojem slučaju ne pružaju onu razinu kontrole kakva postoji kod pravih fotoaparata. S druge strane, kod pravih fotoaparata može se podešavati gotovo sve.

6. MEDIJI ZA POHRANU
Smartphone uređaji snimke najčešće pohranjuju u internu memoriju, te su kasnije potrebni kablovi ili wireless/bluetooth veza, a ponekad i posebni programi, da bi ih se prebacilo na računalo. Neki rijetki modeli mobitela kao medij za pohranu slika koriste microSD kartice, no problem sa mikro karticama je taj da su vrlo malene te ih je vrlo lako izgubiti ako ih se vadi iz uređaja, a da bi ih se umetnulo u čitač kartica na računalu, potreban je adapter. S druge strane fotoaparati snimaju na standardne SD ili CF kartice, koje se jednostavno izvadi iz aparata i umetne u čitač kartica.

7. DODATNA OPREMA
Za fotoaparate postoji sva sila dodatne opreme, počevši od svakojakih objektiva, filtera, gurtni za nošenje, stativa, vanjskih bljeskalica, daljinskih okidača...

Post je objavljen 30.11.2014. u 16:32 sati.