Uz današnji prekrasan i nadahnut video-Google Doodleposvećen 25-oj godišnjici pada Berlinskog zida, prisjećam se tih prizora i shvaćam da za jedan tako velik događaj već mogu reći da sam svjedok povijesti. Mnogi danas spontano citiramo prepoznatljive stihove vremena koje leti "Zar je već toliko godina prošlo? A kao da je bilo jučer."
Par crtica iz povijesti: Poslije Drugog svetskog rata Berlin je, kao i ostatak poražene Nemačke, podijeljen između Sovjetskog Saveza, Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Francuske u četiri sektora, opkoljen sa svih strana sovjetskim sektorom. Svatko je kontrolirao svoj dio Berlina. Tri zapadna sektora (Zapadni Berlin) 1949.g. postaju dio Zapadne Njemačke (BRD), potpuno okružen Istočnom Njemačkom (DDR).
U početku je građanima Berlina bilo dozvoljeno slobodno kretanje između sektora, no kako je Hladni rat napredovao, tako je slobodan protok bio sve restriktivniji. Granica između Istočne i Zapadne Nemačke zatvorena je 1952., osim u Berlinu. Između 1949. i 1952. godine na Zapad je prešlo oko dva i pol milijuna Istočnih Nijemaca. Ne bi li spriječili masovni prelazak Nijemaca u zapadni dio grada komunističke su vlasti odlučile sagraditi zid.
Berlinski zid (njem.: Die Berliner Mauer) je bila dugačka barijera koja je odvajala Zapadni od Istočnog Berlina i okružni teritorij Njemačke Demokratske Republike. Svrha zida je bila onemogućiti bijeg stanovnika iz realsocijalističke Istočne u kapitalističku Zapadnu Njemačku. Počeo se graditi 13. kolovoza 1961. godine i više je puta nadograđivan. U istočnom dijelu Berlina vlasti su zid nazvale antifašističkim bedemom.
Nakon što su vlasti DDR objavile ukidanje ograničenja putovanja svojih građana u SR Njemačku zid je otvoren 9. studenog 1989., a ubrzo potom lančanom reakcijom Nijemaca i srušen. Budući da je bio oličenje Hladnog rata, rušenje Berlinskog zida označilo je početak rušenja struktura komunizma ne samo u Istočnoj Njemačkoj, nego u većini do tada socijalističkih država u Europi.
Tražeći inspiraciju za ovaj doodle pošli smo biciklom do naše javne knjižnice proučiti originalni dio berlinskog zida.
Ovaj grafitima ispisan blok betona, koji je nekoć doslovce dijelio, transformiran je u simbol jedinstva, podsjetnik svakom prolazniku na kolektivnu pobjedu ljudskog duha. Bilo je dirljivo vidjeti ga u živo, a više nego prigodno pročitati i riječi na njemačkom jeziku koje su sprejem išarane na ovom segmentu i koje kažu “Wir lieben dich” - "volimo vas".
Odlučni podijeliti ovo iskustvo i slične diljem svijeta na doodleu, uključili smo u našu ideju nekolicinu prijatelja i zahvalni smo im na pomoći. Naši prijatelji na veed.me organizirali su 17 internacionalnih filmskih ekipa da prikupe video materijale. Njemački državni arhiv (Bundesarchiv) ustupio nam je dojmljive fotografije Klausa Lehnartza i Heiko Spechta da uz pomoć njih ocrtamo kontekst vremena. Googleri diljem svijeta preveli su video na više od 50 internacionalnih verzija koje je sve editirao Morgan Stiff.
Posebno smo zahvalni Nilsu Frahmu, koji je za video skladao prekrasnu glazbu (op. slažem se). Nils je odrastao u Njemačkoj i prisjetio se ovih događaja:
Imao sam 7 godina kad je tisuće istočnonjemačkih automobila stiglo u moj rodni Hamburg i ispunilo zrak plavkastim dimom neobičnog mirisa. Vidio sam strance kako grle strance, suze u njihovim očima, čuo glasove hrapave od pjesme. Bio sam premali da bih shvatio, ali sam osjećao da je život postao drugačiji i da je to drugačije bolje. Sada je naša obveza pričati ovu priču svima onima koji nisu mogli biti ovdje, koji i sami nisu mogli doživjeti iskru mirne revolucije, i što je još važnije, koji se ne mogu sjetiti (znati) kako je živjeti zatočen betonskim zidovima. Proslavimo 25 godina jedinstva.
Ni sami to ne bi mogli bolje reći.
Ryan Germick & Liat Ben-Rafael, tim Google Doodle-a
Današnji Google Doodle prigodno ujedinjeno dijeli cijeli svijet:
Ali zidovi se i dalje toleriraju, štoviše, podižu.