SVOJOM IDEJOM HSLS POMAŽE POLJOPRIVREDNICIMA!
Prodaju mandarina, domaćih, netretiranih zaštitnim srrdstvima, iz doline rijeke Neretve, bez posrednika i preprodavača, na Trgu bana Jelačića u Zagrebu organizirala je u subotu 8. studenog politička stranka HSLS. Na taj način HSLS želi pomoći obitejskim poljoprivrednim gospodarstvima koji ove godine još teže prodaju poljoprivredne proizvode nego proteklih godina, a razlog je embargo koji je još u rujnu ove godine zemljama EU nametnula Rusija. Embargo znaći - nema izvoza. A baš mandarine su hrvatsko voće iz roda agruma čije je tržište bilo i u Rusiji, jer se u Hrvatskoj proizvodi u tisućama tona i mandarina je niz godina hrvatski izvozni proizvod . Globalna politička situacija ozbiljnog utjecaja ima na hrvatsku poljoprivredu i poljoprivredna gospodarstva, a posebno je to značajno u dolini Neretve jer je u nastaloj situaciji teško pronaći tržište za tisuće tona mandarina. A proizvodnja mandarina je egzistencijalni posao velikog broja obitelji. Ove godine je zbog embarga teško i otkupljivačima pronači tržište, jer mandarine u EU proizvodi i Grčka i Španjolska i neke druge zemlje, iako u maniim količinama.
Zato je prodaju 20 tona mandarina prikupnjenih od pet obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva i to od Anđeline Duganđić, Ante Vukovića, Lenka Vukovića, Joška Jerkovića i Zdravka Šoljića organizirala politička stranka HSLS na glavnom zagrebačkom trgu. Na opće iznenađenje i kupaca i organizatora u vremenu od nepuna dva sata prodano je 20 tona, dakle 20 000 kg, mandarina.
Došla sam prekasno, nisam vidjela ni gužvu ni mandarine. U 10,10 sati, kada sam stigla na Trg više nije bilo mandarina, ali su kupci, pristizali i dalje i razočarani se vraćali praznih torbi. Zanimalo me kako je izgledala prodaja, da li je bilo gužve.
Jedan od organizatora prodaje neretvanskih mandarina u središtu Zagreba Darko Klsić tajnik zagrebačke organizacije HSLS-a objašnjava mi na ovaj način.
- Prodano je 20.000 kg mandarina , to znači da ako je je svaki kupac koji je došao ovdije kupio samo 3 kg to znači da je 6 600 građana u dva sata pokupovalo količinu od 20.000 kg mandarina.
- A ako su kupovali više, naprimjer po 10 kg? - pitam
- A ako su kupovali po 10 kg, onda je ovdije u dva sata prošlo dvije tisuće ljudi – kaže mi Darko Klasić.
U svakom slučaju da bi 20.000 kg mandarina bilo prodano u manje od dva sata zasigurno je bila gužva na glavnom gradskom Trgu.
IDEJA IZ HSLS-a!
Organizacija HSLS-a očitovala se u vidu organizacije prijevoza mandarina, ishođenja dozvola od Grada Zagreba i policije za pristup kamina u, od vozila zaštićenu zonu, za osiguranje policije, te za plaćanje pet štandova koje je na Trg za tu prigodu postavio Grad.
Oni su iz HSLS-a sudjelovali u organizaciji dovoza mandarina na Trg bana Jelačića. S lijeva Miroslav Polovanec zastupnik u Skupšini Grada , Jelić i Klasić
-I što će biti dalje u vezi s mandarinama? - pitam
-Mi ćemo i drugi vikend , 15.11. pokušati dobiti dozvolu i organizirati prijevoz, da se mandarine pokupe od malih gospodarstava i ponovo ih ponuditi građanima Zagreba . No biti će to veća količina, bar 40.000 kg, dva šlepera. Krenuti ćemo i sa prikupljanjem ličkoga krumpira i dovesti ga na Trg na prodaju građanima –kaže tajnik zagrebačke organizacije Darko Klasić .
Renata Šeperić Petak sa stranačkim kolegom
Gospodin Klasić objašnjava “Ideja o prodaji neratvanskih mandarina na Trgu bana Jelačića došla je od Renate Šeperić Petak članice HSLS-a koja je na izborima za europski parlament bila stranačka kandidatkinja . Prijedlog je prihvaćen i predsjedništvo stranke je donijelo odluku potkraj listopada da se pomogne OPG- proizvođačima u plasmanu, te da se u svim većim gradovima u Hrvatskoj u kojima HSLS ima organizaciju – organizira prodaja mandarina.Prošli tjedan je, podsjeća gospodin Klasič, takva prodaja bila organizirana u Zadru". Prema riječima Darka Klasića prodaji mandarina na Trgu u Zagrebu nazočila je i dogradonačelnica Švaljek.
MANDARINA JE EGZISTENCIJA!
S lijeva:Štefica Kreminec iz Zaprešića koja je došla kupiti mandarine, te članovi OPG-a koji su u Zagrebu imali priliku prodavati svoje mandarine Lenko i Nikolina Vuković, Zdravko i Lukrecija Šoljić , Anđelina Duganđić, Bepo Šoljić
Lukrecija Šoljić i suprug Zdravko Šoljić koji su došli iz Rogatina, općina Ploče, Ploče su tri kilometra od Dubrovnika, ističe da su mandarine i njihova prodaja u znaku njihove egzistencije, te kaže. “To je jedini posao koji imamo, a uzgajamo mandarine upravo zato da bismo ih mogli prodati i da bismo imali od čega živjeti.” Lukrecija i Zdravko u Zagreb su doveli i malog znatiželjnog sina Bepa (11). Šoljići imaju kažu 800 stabala mandarina što čini površinu od 1,5 hektara, te dodaju da su oni mali proizvođači. U dolini Neretve u Opuzinu i okolici , mnogi OPG proizvođači imaju mnogo veče površine, kažu. Lenko Vuković ima 1500 stabala mandarina i uzgojem mandarina bavi se 25 godina. To je posao već treće generacije- kaže gospodin Lenko . Anđelina Duganđić je iz Komina također u općini Ploče ima 1000 stabala mandarina, ali istiće da su one stare preko 40 godina. Gospođa Anđelina zahvaljuje HSLS-u na ideji i organizaciji prodaje mandarina u Zagrebu, te zahvaljuje kupcima, zagrepčanima su koji pokazali veliki interes za kupnju mandarine. Rekla je da je plasman mandarina veliki problem ove godine, tim više što berba nije završena.
S lijeva: Darko Klasić tajnik zagrebačke organizacije HSLS-a, Anđelina Duganđić iz Komina i Alen Ostojić predsjednik zagrebačke organizacije HSLS-a. Fotke: M.Zouhar Zec
-Kako ste zadovoljni s cijenom od 3 kune?-pitam gospođu Anđelinu.
- Jako smo zadovoljni s cijenom- odgovara. Prošle godine mandarine su na veletržnici, a i otkupljivači su tako plaćali, za prvu klasu mandatina 1.80 /kg smo dobili, a druga klasa imala je cijenu 1kn/za kg ", odgovorila je gospođa Anđelina.
Treba napomenuti da se mandarina iz doline Neretve može prepoznati upravo po tome što nema košticu.
Post je objavljen 09.11.2014. u 09:00 sati.