MALIH OPG-A NA SELU VIŠE NEMA !
-Malih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava na selu više nema . Mi to vidimo, jer putujemo, jer razgovaramo s ljudima na selu. Zašto nismo omogučili ljudima da isporučuju mlijeko od svojih nekoliko krava, tri, pet, sedam… nego mi danas imamo 93% mlijeka najviše kvalitete, a malih gospodarstava nemamo. Od gospodarstva koja imaju male sirane tražili smo sve isto kao da su veliki, još i više, mali su trebali ispuniti 15 listova, a veliki 12. Tražili smo od njih više nego EU. Čemu i zašto to? Krava na selu više se ne vide na pašnjacima. Potpore za mala obiteljska gospodarstva bile su samo kroz dohodovnu potporu .Ministar i svi mi ljudi koji radimo u ministarstvu priznajemo da ne radimo savršeno. Tko radi taj i griješi, ali imamo volju i želju da mala obiteljska poljoprivredna gospodarstva u brdsko planinskim područjima vratimo nazad da im pomognemo kroz programe, kroz proizvođačke organizacije da se orgaaniziraju i da povuku novac iz EU. Molim prijedloge kako bismo napravili zaokret u poljoprivrednoj politrici i konačno pomogli politici malih poljoprivrednih gospodarstava kojih Hrvatska faktički nema kada govorimo o stočarstvu” -rekla je Snježana Španjol pomočnica ministra poljoprivrede u svom kratkom obračanju za govornicom na okruglom stolu Odbora za poljoprivredu u saborskoj dvorani Josip Šokčević u petak 31.listopada na kojoj je gost bio Czesław Adam Siekierski predsjednik Odbora za poljoprivredu Europskog parlamenta.
Naime u Hrvatskom saboru u organizaciji Odbora za poljoprivredu održan je okrugli stol na kome je tema bila „Mala poljoprivredna gospodarstava njihova budućnost i stanje u poljoprivredi“ . Gost okruglog stola bio je predsjednik Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta Czesław Adam Siekierski. Prisutni su bili prrdstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske poljoprivredne agencije, predstavnici županija, županijskih savjetodavnih službi, akademske zajednice i Obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. U raspravu nakon izlaganja gospodina Czesława Adama Siekierskog predstavljanjem svojih stavova i upućivanjem pitanja, uključili su se i hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu, Andrej Plenković, Marijana Petir, Biljana Borzan, Ivan Jakovčić i Ivana Maletić, dekan Veleučiliša u Kninu Mirko Gugić, tajnik Udruge Obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Miroslav Kovač, profesorica na Agronomskom fakultetu u Osijeku Snježana Tolić.
Za govornicom Hrvoje Horvat. Snježana Španjol prva s desna u prvom redu. Prvi do nje Czesław Adam Siekierski predsjednik Odbora za poljoprivredu Europskog parlamenta.
70 % GOSPODARSTAVA U EU IMA MANJE OD 5 HEKTARA
Okrugli stol otvorio je predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko koji je istaknuo poljoprivredu i proizvodnju hrane kao strateški važne djelatnosti za Hrvatsku. „Razvoj poljoprivrede i malih poljoprivrednih gospodarstava nisu samo važni za gospodarstvo općenito, nego i za demografsku opstojnost ruralnih područja naše zemlje, rekao je predsjednik Sabora. „Rezolucija Europskog parlamenta o budućnosti malih poljoprivrednih gospodarstava prepoznala je aktualne probleme poljoprivrede i dala smjernice koje pružaju mogućnost opstanka malih seoskih gospodarstava i zbog toga mi Rezoluciju snažno podupiremo“ istakao je Josip Leko.
Predsjednik Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj EP-a, Czesław Adam Siekierski, govoreći o predmetnoj Rezoluciji EP-a istaknuo je važnost malih gospodarstava za lokalna tržišta, za očuvanje tradicije i okoliša. Budući da 70 posto gospodarstava u EU-u ima manje od 5 hektara površine, vrlo je značajno stvoriti instrumente podrške malim poljoprivrednim proizvođačima i na razini EU-a i na nacionalnoj razini. Potrebno je osigurati prodaju njihovih proizvoda na lokalnim tržištima, razvijati ekološku proizvodnju, poticati razvoj turizma i osigurati im promociju, a tu veliku ulogu moraju odigrati institucije lokalne samouprave, kazao je Siekierski. Navodeći primjere Poljske i još nekih europskih država preporučio je malim poljoprivrednim gospodarstvima u Hrvatskoj da se zbog jačanja pozicije na tržištu i vlastite opstojnosti međusobno organiziraju, bilo u poljoprivredne zadruge ili druge vidove udruživanja.Savjetodavnu službu u području poljoprivrede i njen rad predstavio je ravnatelj Hrvoje Horvat. Rekao je da je djelovanje savjetodavne službe značajna potpora malim gospodarstvima u uvjetima velike tržišne konkurencije i složene administracije te je potrebno kontinuirano učenje, usavršavanje i uvođenje tehnoloških poboljšanja. Pomoćnica ministra Snježana Španjol upoznala je prisutne s Programom ruralnog razvoja 2014. - 2020. godine koji je u srpnju ove godine poslan na očitovanje Europskoj komisiji, a koji je nedavno dobio mišljenje zemalja članica. Pojasnila je kako navedeni program među ostalim sadrži i niz mjera koje bi trebale pomoći malim poljoprivrednim gospodarstvima i posebno mladima koji pokreću svoju poljoprivrednu proizvodnju.
Post je objavljen 01.11.2014. u 10:45 sati.