U razgovorima na nivou ambasada Švicarske, Japana, Kine i Koreje sa Go savezom Srbije ostvarena je ideja igranja kvalitetnog go-turnira. Dogovoreno je da će se takav turnir igrati jednom godišnje, tako da se izmjenjuje ambasada organizator. Za početak je čast organizatora pripala Švicarskoj. Mjesto održavanja turnira je bila rezidencija gospodina ambasadora u djelu Beograda sa puno zelenila na Topčideru.
Turnir je bio pozivni zbog ograničenog prostora za igru. Hrvatski igrači su dobili četiri pozivnice. Nažalost, dvojica su u posljednji čas otkazali, pa nismo mogli organizirati zamjene. Hrvarske go igrače su tako predstavljali Mladen Smud i Damir Medak.
Igralo se pet kola po mcmahon-sistemu. Sve partije su igrane ravnopravno uz komi 6,5 poena.
Vrijeme za razmišljanje je bilo sat po igraču uz kanadski byoyomi od 15 kamenova za 5 minuta.
Tri prva kola odigrana du u subotu, a završna dva u nedjelju.
Pogledajmo završnu turnirsku tablicu sa svim pojedinačnim rezultatima.
Mladen Smud Your GoR after tournament: 2003.354 (+27.354) 1. kyu
Damir Medak Your GoR after tournament: 1626.43 (+64.43) 5. kyu
Turnirski pobjednik je Dejan Stanković koji se već nekoliko godina ne pojavljuje na natjecanjima. Ostvario je to uvjerljivo pobjedama u svim svojim partijama na turniru.
Drugi je Lazar Manojlović. Porazom od Dejana u trećem kolu pobjegla mu je turnirska pobjeda. Bio mu je to jedini poraz na ovom turniru.
Slijedi skupina sa po tri pobjede. Tu su redom: Simeunović Zoran, Barišić Dragan, Stanković Mijodrag, Bojanić Miloš i Dubaković Dragan. Mladen i Damir su ostvarili također po tri pobjede. Startom iz slabijih jakosnih skupina su sa manje mcmahon-bodova. Imali su time i slabije protivnike, pa je time sve u redoslijedu opravdano. Mladen je 12., a Damir 21.
Mladen na drugom stolu protiv Simeunovića u karakterističnom položaju za pločom i na ploči.
Značajni su nam i mnogi kontakti i dogovori za daljnja zajednička djelovanja.
Mladen
Dodatne događaje na turniru opisuje Damir:
Protokol otvaranja turnira obilježio je dolazak ministra sporta i omladine Republike Srbije, gospodina Vanje Udovičića, svjetski poznatog vaterpolista koji je donedavno igrao i za zagrebačku Mladost. Ministrov interes za go potvrđuje i fotografija na kojoj s njim svoje prve poteze igra i domaćin, veleposlanik Švicarske Konfederacije, gospodin Jean-Daniel Ruch. Kasnije smo utvrdili da velike zasluge za organizaciju turnira ima zamjenik veleposlanika, gospodin Jean-Luc Oesch, inače 5 kyu. Njegova supruga Ursula je iz Zagreba, pa su tako Jean-Luc i njihov sin Luca igrali na 12. Folka go-turniru održanom 4. siječnja 2014. godine.
Ministar (lijevo) i veleposlanik (desno) odigravaju svoje prve poteze pod nadzorom Lee Semi (3d).
Poseban pečat turniru dao je Hwang In-Seong (8d), Korejski igrač i učitelj goa sa stalnom adresom u francuskom Grenobleu. Riječ je o bivšem yungusengu (kandidatu za profesionalnog igrača u Koreji), koji je izabrao put učitelja i trenera goa, tako da je sad službeni instruktor reprezentacija Francuske i Švicarske. Na europskoj listi s rejtingom 2805 (što je ekvivalent tituli 5p) zauzima prvo mjesto. In-Seong je sa svim igračima koji su to htjeli strpljivo komentirao odigrane partije ukazujući ne samo na pogrešne poteze nego na pogreške u pristupu. Kako sam partiju prvog kola završio relativno brzo, imao sam prigodu čuti njegove savjete, od kojih sam neke dosta uspješno primijenio već u sljedećim kolima. Na kraju svakog dana je na programu bila i posebna jednosatna lekcija sa zadacima koje su sudionici turnira rješavali na demonstracijskoj ploči. U pauzi za ručak drugog dana odigrao je In-Seong i simultanku na četiri ploče s tim da su protivnici mogli birati broj prednosnih kamenčića i neograničeno se konzultirati s „pomoćnicima“ prije svakog poteza. U svakom slučaju, meni je slušanje komentiranih partija i rješavanje problema bilo jednako važno kao odigravanje turnirskih partija.
Svi sudionici simultanke su izabrali ravnopravne partije.