Iako je putovanje zrakoplovom iz Albanije u Rim trajalo svega 90 minuta, papa Franjo je ipak našao vremena za sada već tradicionalni razgovor s novinarima tijekom leta.
U razgovoru posvećenom isključivo Papinu apostolskom pohodu Albaniji, Papa je istaknuo činjenicu da je Albanija na periferiji Europe, kazavši kako je time "htio dati znak". Također je istaknuo da, unatoč tome što muslimani u Albaniji čine većinu, to nije "muslimanska zemlja; to je europska zemlja", te se osvrnuo na suradnju između tri glavne religije: islam, pravoslavlje i katoličanstvo.
Ponovio je važnost kulture "zajedničkog života", "tolerancije" i "bratstva" u toj balkanskoj zemlji. Papa je rekao da je, "od samog početka", bio impresioniran mladošću kojom odiše ta zemlja. "Rekli su mi da je to najmlađa država u Europi", rekao je on. "Vidite jednu višu kulturu... sposobnu izgraditi bratstvo."
Papa je rekao da je dva mjeseca proučavao povijest progona u toj zemlji tijekom komunističkog razdoblja, pokušavajući to shvatiti. "To je bilo okrutno razdoblje, razina okrutnosti je bila strašna", rekao je Papa. "Kad sam vidio [plakate ubijenih tijekom komunističkog razdoblja], ne samo katolika, nego i pravoslavaca i muslimana... to se dogodilo jer su rekli da vjeruju u Boga. Sve tri zajednice dale su svjedočanstvo za Boga i sada svjedoče svoje bratstvo."
Papa Franjo priznao je da je bio ganut do suza slušajući svjedočenje svećenika koji je proveo u zatvoru 27 godina, rekavši kako je bio impresioniran čovjekovom poniznošću te mu se činilo da on priča priču svih progonjenih.
Papa Franjo je također potvrdio da će njegovo putovanje u Strasbourg biti 25. studenoga, a njegovo putovanje u Tursku nekoliko dana kasnije, 30. studenog, na blagdan sv Andrije, kojeg će proslaviti u Istanbulu s patrijarhom Bartolomejem. Kada su ga podsjetili da je Turska na granici s Irakom, Sveti Otac je rekao: "Zemljopis se ne može mijenjati."
Post je objavljen 22.09.2014. u 15:22 sati.