NE SMIJE IZOSTATI POMOĆ
RESORNOG MINISTARSTVA
Hrvatski proizvođači mlijeka okupljeni u Hrvatski saveza udruga proizvođača mlijeka HSUPM i Zvjezdana Blažić, pomoćnica ministra poljoprivrede u srijedu 30. srpnja 2014. godine održali su sastanak sa predsjednikom European Milk Board-a Romualom Schaberom u ministarstvu poljopivrede.
Predsjednik European Milk Bord ( Europskog udruženja mljekara) u Republiku Hrvatsku došao je na poziv Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka. Održan je sastanak pod nazivom „Perspektive proizvodnje mlijeka u EU i Hrvatskoj nakon ukidanja kvota – prikaz Švicarskog modela“.
Tema je bila to kako bi mljekari više saznali, te mogli održati svoju proizvodnju nakon što se 2015. godine ukinu mliječne kvote. Schaber je donio studiju koju je udruženje mljekara Europe naručilo kao studiju događanja u Švicarskoj nakon što su ukinute kvote za mlijeko .
Sastanku je prisustvovao i predsjednik Prve proizvođačke organizacije Drava- Sava, Nikola Pajek . Evo što je on rekao o sastanku sa Schaberom Romualom predsjednikom Europskog udruženja mljekara
„Švicarska je još 2006. godine ukinula kvote za mlijeko. I u studiji je tijek događanja u mljekarskom sektoru nakon ukidanja kvota.Schaber je između ostaloga rekao mnogo dobrih informacija. Potvrdio je da su Švicarski mljekari bili u jednoj većoj krizi 2009. godine i jednoj manjoj krizi 2012. godine.Obje su bile u kratkom roku i dosta negativno su utjecale na proizvođače mlijeka. Rađeni su određeni eksperimenti sa mljekarima, koji su rezultirali kontra efektima od planiranih. Planirano je da će povećanje proizvodnje kompenzirati smanjenjem otkupne cijene. Također su predviđali da će prestati sa proizvodnjom mali proizvođači mlijeka po brdovitom dijelu Švicarske. Rezultati su bili slijedeći:proizvodnja mlijeka se nakon ukidanja kvota povećala za 8% ali su troškovi proizvodnje porasli za 23% tako da je proizvodnja postala neisplativa. Sa proizvodnjom mlijeka prestala su se baviti veća obiteljska gospodarstva u nizinama a ona u brdovitom dijelu su zadržala proizvodnju. Pitanje je zašto? Odgovor je : Zato što ljudi nisu imali izbora.
Pokazalo se da su prognoze i studije koje su se radile prije ukidanja kvota bile pogrešne. Također se treba napomenuti da prije liberalizacije tržišta mlijeka je bilo predviđeno da će liberalizacijom tržišta cijena mlijeka za potrošača biti niža te su tako otkupljivači mlijeka uvjetovali nisku otkupnu cijenu mlijeka. Također i ta prognoza nije urodila plodom. Unazad šest godina cijene na policama su porasle za 40% a otkupne cijene sirovog mlijeka ostale su iste ili su se smanjile. Tako da je liberalizacija tržišta mlijeka kako za proizvođača, tako i za potrošača bila negativna. Europska unija ne može tako lako raditi promjene na tržištu, da se to ne osjeti na većinu proizvođača unutar Europe.“
„Ali činjenica je da su švicarci pod hitno trebali napraviti intervencije zaštite domaćinstava koja su smještena u planinskom dijelu, jer ni oni ne bi mogli opstati da deset godina traje kriza. Onda su švicarci jako brzo reagirali da bi gospodarstva spasili od tih nepokrivenih troškova i nekakav dio svojih troškova koje su stvorili kao višak, pretvorili su u višak vrijednost kroz proizvodnju sira. Uspjeli su izaći na Europsko tržište tako da su tu spasili svoje tržište.
Schaber je rekao da Europa i europsko udruženje mljekara investiraju kao mljekari, da se uz mjere mliječnog paketa i instrumente kvalitetne vodi rasprava o tome da Europa pripremi krizne instrumente kojima će odmah moći reagirati. Studija koja je rađena tri godine, pokazuje negativne trendove. Sada se inzistira i intenzivno se radi na tome da se u Europi stvore instrumenti kojima će moći brzo reagirati, ako dođe do većih poremećaja na tržištu mlijeka zbog ukidanja kvota za mlijeko.Napomenuo je Schaber da veće države, kao što su Njemačka i Holandija su već ove godine prekoračile kvote za nekih 3% I oni se pripremaju za tu soluciju da slijedećih 15 godina neće biti kvota. I oni sada žele da ne plate penale koje trebaju platiti zbog prekoračenja mliječne kvote. Navodno EK to ne želi dopustiti jer to ne bi bilo u redu prema ostalim članicama koje se nisu pripremale tako dobro“
Predsjednik proizvođačke organizacije Drava – Sava koja okuplja mljekare Nikola Pajek kaže da će se kriza vjerojatno dogoditi i kod nas kada se 2015. godine ukinu mliječne kvote.
"Za krizu koja će doći ukidanjem kvota nemamo još sada nikakvo rješenje. Schaber je rekao da se mora raditi i radi se u dva smjera kako bi se pripremili za ukidanje kvota . Jedna je strana Europska Komisija, a druga strana je nacionalno ministarstvo poljoprivrede. EK mora aktivirati mehanizam za zaštitu proizvođača mlijeka.
Ministarstvo poljoprivrede mora za svoje proizvođače mlijeka osigurati slijedeće:
- jednostavnu zakonsku regulativu
- pomoći bolje organizirati proizvođače mlijeka kroz proizvođačke organizacije
- osigurati edukativno psihološke mjere
- pružiti materijalnu podršku
„Romual Schaber je rekao da na osobit način treba promatrati OPG jer su ona na poseban način blago.Zašto blago ? Jer OPG drži krave u svom gospodarstvu, koje žive od nezavidne hrane i tu nezavidnu hranu pretvaraju u jedan plemeniti proizvod koji nam treba svaki dan, a to je mlijeko. Schaber je rekao da oni kao EMB rade na tome da se moraju promatrati kao udruženje koje mora raditi i biti pomoć OPG-ima. Stalno je naglašavao opg-e, nije govorio ni o kakvima firmama d.o.o.-ima nego o obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. Naveo je dvije mogućnosti pomoći: jedna mogućnost je kod nacionalnih ili kod država članica koje mogu, a druga mogućnost je da bi svaka država članica trebala raditi na tome da bolje organizira mljekare, da im daje psihološku, materijalnu i zakonodavnu pomoć.Naglašavao je da od Europe traže da se osnuje krizni instrument. To su po Schaberu dvije stvari koje se trebaju odraditi pod hitno.“
„Zvjezdana Blažić pomoćnica ministra je bila na sastanku i nadam se da će to prenijeti ministru poljoprivrede. Osim toga ministarstvo neće moći riješiti sve probleme, ako nacionalni interes izostane, a taj interes je da rade na organiziranju poljoprivrednih proizvođača, kao što sa sam ja napravio osnivanjem proizvođačke organizacije. Treba podesiti zakonodavstvo da bude fleksibilnije i da se mljekarima materijalno pomogne u okvirima u kojima dozvoljava i naglašava Europska Komisija“ – rekao je Nikola Pajek o sastanku sa Romualom Schaberom predsjednikom Europskog udruženja mljekara održanog 30. srpnja u Zagrebu.
Post je objavljen 17.08.2014. u 04:34 sati.