EKONOMSKE SANKCIJE ZAHVATITI ĆE I HRVATSKU!font>
Direktorica sektora za poslove s Europskom Unijom u Hrvatskoj gospodarskoj komori Ružica Gelo izjavila je za hrvatski radio „kako izvoz hrvatskih prehrambenih proizvoda u Rusiju se kreće u količini između 20 i 25 milijuna dolara, čime Rusija čini 1,5% u ukupnom hrvatskom izvozu hrane. Gledajući na makro razini može se reći da se ne radi o značajnijoj količini, međutim na razini pojedinačnih tvrtki to tržište može biti vrlo značajno. Druga velika opasnost koja prijeti je zapravo to što će se dio prehrambenih proizvoda iz EU koji će biti zaustavljen na ruskim granicama morati biti preusmjeren na neka nova tržišta, primjerice i na hrvatsko tržište, pa može doći i do povećanog uvoza i povećanog pritiska na cijene i na tržište poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.„
Oglasivši se preko Hrvatske gospodarske komore naše su tvrtke izjavile kako ih je više koje su u posljednjih 20 i više godina ulagalo ili ulaže znatan novac u nastup na ruskome tržištu kao tradicionalno važnome trgovačkom partneru. Zato se nadaju konstruktivnom rješenju koje neće negativno utjecati na njihovo poslovanje u Rusiji i na gospodarske odnose dviju zemalja. Među najvećim prehrambenim hrvatskim izvoznicima su Podravka, Cro Maris, Pik Vrbovec i Belje.
Da podsjetim američki i europski političari odlučili su uvesti ekonomske sankcije širokih razmjera Rusiji nakon što je Vladimir Putin svojom politikom još jače počeo poticati širenje ratnog sukoba u istočnoj Ukrajini tako što je slao naoružanje i ispaljivao projektile preko rusko ukrajinske granice. Odluka o ekonomskim sankcijama kulminirala je nakon što je nad Ukrajinom srušen Malezijski putnički zrakoplov u kojem je poginulo 298 putnika.
Na ekonomske sankcije Predsjednik Rusije Vladimir Putin je odgovorio sankcijama; u srijedu je donio zabranu ili ograničenje uvoza poljoprivrednih proizvoda iz zemalja koje su nametnule sankcije Rusiji, na godinu dana.
Rusija je najveći uvoznik voća i povrća iz EU. Tako je u 2011. kupila 21,5 posto izvoza povrća EU i 28 posto sveg voća što je izvezeno iz zemalja EU . Rusija je bila uvoznica američke piletine. Godine 2013. je kupila 276 000 tona, što je osam posto američkog izvoza, objavilo je američko ministarstvo poljoprivrede.
Odmah po proglašenju zabrane, ruska služba za fitosanitarni nadzor objavila je da će u četvrtak s veleposlanicima Ekvadora, Brazila, Čilea i Argentine razgovarati o mogućnosti uvoza iz tih zemalja. Predsjednik brazilske peradarske udruge Francisco Turra je u Sao Paulu rekao da Brazil u Rusiju može odmah poslati dodatnih 150 tisuća tona piletine.
Post je objavljen 08.08.2014. u 05:24 sati.