Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opstanak

Marketing

OPASNO ZAGRIJAVANJE ZEMLJE

Klimatolozi već desetljećima uljudno upozoravaju da zagrijavamo naš planet, no gotovo ih nitko ne sluša. Vjerojatno je to razlog što je jedan od njih, profesor Jason Box iz Geološke službe Danske i Grenlanda, bez ikakvog suzdržavanja na Twitteru objavio: "Ako se čak i maleni dio ugljika koji se nalazi na dnu mora ispod Arktika oslobodi i uđe u atmosferu, najebali smo."

Profesor Box je tvit objavio kao reakciju na izvještaj Sveučilišta u Štokholmu po kojemu se ogromne količine metana oslobađaju s dna oceana ispod Arktika, javlja portal I Fucking Love Science.
Znanstvenici koji su otkrili što se događa bili su suzdržaniji. Voditelj znanstvenog tima, Orjan Gustafsson napisao je kako je otkriće velikih mjehura metana koji stižu do površine bilo iznenađenje. Inače, već je ranije bilo izvještaja o oslobađanju metana s oceanskog dna, no ona su predstavljala upozorenja a ne izravnu prijetnju. Naime, morski mikroorganizmi razgrađuju metan dok putuje prema površini mora, pa je utjecaj takvih mjehura na klimu malen. Međutim, švedski su znanstvenici vidjeli mjehure na površini. Koncentracije tog opasnog stakleničkog plina bile su veće za 10 do 50 puta od normalnih.
stovremeno, postoje znanstveni dokazi da su misteriozni krateri ili rupe koje su se počele pojavljivati u Sibiru također uzrokovane naglim oslobađanjem metana zarobljenog u permafrostu. Profesor Box, koga je iznenadila ogromna pozornost koju je izazvao njegov iskreni tvit, izjavio je da bi oslobađanje metana iz permafrosta moglo biti jednako opasno kao i ono iz podmorja. Box je, inače, ugledni znanstvenik koji proučava tzv crni snijeg, snijeg koji u sebi sadrži čađu i ugljik, zbog čega se brže topi.

Na svome blogu Meltfactor, Box piše da nam je potreban "agresivan program dekarbonizacije atmosfere. Predugo smo ostali na kursu koji vodi u klimatsku katastrofu koju nećemo moći kontrolirati: nepovratno zagrijavanje klime. Ako ne smanjimo količinu ugljika u atmosferi i ne ohladimo Arktik, fizika i posljednja mjerenja govore mi da ćemo pokrenuti oslobađanje tih ogromnih zaliha metana, što će našu djecu osuditi na pregrijanu Zemlju."
Image and video hosting by TinyPic
Permafrost je naziv u geologiji za tlo koje se nalazi na temperaturi točke topljenja vode (0° stupnja Celzija), ili ispod nje, u razdoblju od dvije ili više godina. Led ne mora biti prisutan, ali se često pojavljuje. Većinom se permafrost nalazi na velikim zemljopisnim širinama, ali postoji i planinski permafrost na većim nadmorskim visinama.
U ruskim tundrama je najdublji permafrost (bio) do dubine 1450 m.
Vrijeme potrebno za nastanak permafrosta u dubini tla
vrijeme (u godinama)-----------------------dubina permafrosta (m)
1 --------------------------------------- 4,44
350 ------------------------------------ 79,9
3 500 --------------------------------- 219,3
35 000 --------------------------------- 461,4
100 000 -------------------------------- 567,8
225 000 -------------------------------- 626,5
775 000 -------------------------------- 687,7
Upozorenje iz Sibira: Otopljavanje od samo 1,5 stupnjeva dovelo bi do globalne katastrofe

Studija sprovedana u sibirskim pećinama sa trajno smrznutim tlom (permafrost) pokazale su da bi globalno otopljavanje od samo 1,5 stupnja celzijusovih u atmosferu oslobodilo bilione tona metana i ugljen dioksida - plinova koji izazivaju efekat staklenika i otrovni su za ljude i životinje.
Povećanje nivoa CO2 na nivo dvostuko veći od sadašnjeg bi, sa svoje strane, ubrzalo dalje globalno otopljavanje, dok bi infrastrukture izgrađene na permafrostu širom svjeta doživele kolaps.
Najnovije studije UN, pritom, pokazuju da je globalna temeratura već narasla za 0,7 stupnja, a sporazum o klimi trenutno obavezuje vlade da ne dopuste povećanje globalne temperature veće od 2C, jer, postoji bojazan da bi iznad te granice došlo do klimatskih prmjena koje bi izmakle svakoj kontroli.
Najnovija sitraživanja pokazuju, međutim, da opasnu granicu predstavlja možda već globano otopljavnaje od 1,5 C, koje bi moglo dovesti do velikog topljenja ledenih masa čak i sjevernije od 60 stupnja geografske širine.
Na 60 stupnjeva geografske širine nalaze se Sibir, Nordijske zemlje, južni vrh Grenlanda, Kanada i jug Aljaske.
Dokazi u okviru spomenute studije dobijeni su proučavanjem stalaktita i stalagmita u pećinama duž "granice permafrosta" u Sibiru, mjesta od kog počinju predjeli u kojima je zemlja trajno smrznuta u slojevima do više desetina, pa i stotina metara dubine. Mineralne formacije koje vise sa svoda pećina u ovom predjelima, kao što je pećina Lenskaja, rastu samo u prisustvu tekuće vode, odnosno kada se snijeg i led tope. One predstavljaju prirodnu "bilježnicu" koja čuva podatke o 500.000 godina promjena stanja permafrosta.
Između ostalog, njihovim proučavanjem je pronađen i dokaz da je pre oko 400.000 godina temperatura za 1,5C veća od predindustrijske dovela do značajnog topljenja permafrosta.
Ovi podaci su izuzetno značajni jer oslobođeni metan u atmosferi dodatno stvara vrlo veliki efekt staklenika značajno povećavajući temperaturu na cijeloj planeti onemogućujući život i rast većini biljaka prvenstveno drveću koje je osnovni regulator topline atmosfere. Nakon drasičnog smanjenja biljne mase slijedi i izumiranje životinjskih vrsta zajedno sa ljudskim rodom. Ubrzo nakon toga cijela bi se planeta zaledila, nastalo bi novo opće ledeno doba sa klimom i okolišem nepovoljnim za život i prvo nestankom ljudske civilizacije a nakon toga i ljudi. Nitko neće biti pošteđen od toga, ni svi dolari ili euri, sva moć neće značiti ništa.


Post je objavljen 06.08.2014. u 21:22 sati.