Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

NOVA UREDBA DONOSI PROMJENE



U BRUXELLESU SE RASPRAVLJA O EKOLOŠKOJ
POLJOPRIVREDI


Razgovaram s dipl. ing. agr. Darijom Musulin , voditeljicom odjela za ekološku i integriranu proizvodnju u Ministarstvu poljoprivrede!

-Što je predmet rasprava u Bruxellesu u području ekološke poljoprivrede?
- Na Radnoj skupini Vijeća EU za ekološku poljoprivredu se raspravlja o prijedlogu nove uredbe za ekološku proizvodnju i označavanje ekoloških proizvoda. U toj uredbi doći će do niz značajnih promjena glede ekološke proizvodnje. Jedan od prijedloga je uključenje cijelog gospodarstva u ekološku poljoprivredu nakon prijelaznog razdoblja, koje ovisno o proizvodnji traje dvije ili tri godine. Sada se pod određenim uvjetima na gospodarstvu provodi paralelna proizvodnja znači i ekološka i konvencionalna. Da li će navedeni prijedlog proći među zemljama članicama, tek će se vidjeti.

- Koji su ostali prijedlozi?
-U cilju smanjenju administrativnog opterećenja predlaže se, uvođenje grupne certifikacije i to tako da bi se proizvođači s površinom do pet hektara mogli udružiti u skupine proizvođača i kao takvi predati zahtjev za kontrolu svoje proizvodnje kontrolnom tijelu. Moraju postojati i interne kontrola unutar same skupine ili grupe, ali uz kontrolu kontrolnih tijela. U slučaju nepravilnosti jednog proizvođača u skupini, posljedice mogu biti za cijelu grupu. Jer certifikat se izdaje za cijelu grupi ili skupini.
Značajno je da se traži ukidanje izuzeća od proizvodnih pravila. Jedno od izuzeća je dopuštenje uporabe sjemena koje nije iz ekološke proizvodnje, dakle koje je konvencionalno ali nije tretirano, ili je tretirano samo s onim što je dozvoljeno u ekološkoj proizvodnji. Do sada je to bila mogućnost zbog nedostatka sjemena iz ekološke proizvodnje. Ali ako bi se prihvatilo to ukidanje dio ekoloških proizvođača ne bi mogao udovoljiti uvjetima zbog nedostupnosti ekološkog sjemena.

- Kada bi ti prijedlozi, ako budu prihvaćeni od većine zemalja članica EU, stupili na snagu?
- Ti prijedlozi imali bi prijelazno razdoblje do 2021. godine i tada bi stupili na snagu. Izuzeća su prema prijedlogu moguća samo u slučaju elementarnih nepogoda.
Rasprava je tek u tijeku. Vidjeti ćemo kako će to završiti.

- Kada će se znati definitivno, što je prihvaćeno?
-Predviđa se da bi 1.srpnja 2017. nova uredba stupila na snagu.

- Da li se radi o reformi ekološke poljoprivrede?
-To je Uredba Europskog parlamenta i Vijeća o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda što u suštini znači novi zakonodavni okvir kojim se objedinjuju provedbene uredbe koje su trenutno na snazi (Uredba br. 889/2008, Uredba br. 1235/2008). Sve će to sada biti spojeno u jednu osnovnu uredbu, a samo pojedina proizvodna pravila, biti će propisana delegiranim aktima. Veliki je broj delegiranih akata, a malo provedbenih što je predmet rasprava. (Delegirani akti su prijedlozi koje delegira odnosno predlaže Komisija, bez sudjelovanja država članica)

-Da li je bilo rasprave o sredstvima za gnojidbu ekološki uzgajanih kultura ili poboljšivača tla?
-Bilo je rasprave u smislu uporabe pojma „ekološki“ na gnojivima i sredstvima za zaštitu bilja Za sada, postoji popis gnojiva i sredstva za zaštitu bilja u Prilozima I. i II. Uredbe br. 889/2008 navedene su samo aktivne tvari, općenito, nema trgovačkih naziva. Trenutno nema naznake za objavom jedinstvenog kataloga s trgovačkim nazivima gnojiva i sredstava za zaštitu bilja dozvoljenih za ekološku proizvodnju.

- Kakve se novosti predviđaju za sustav kontrolnih tijela?
Prijedlog je da se ukida obveza godišnje kontrole, prijedlogom se predviđa stručna kontrola na osnovi rizika. Kriteriji vezano uz rizike će biti propisani.
Traži se da svi subjekti, uključujući sve trgovačke lance, čak i male trgovine budu u sustavu kontrole. Međutim traži se izuzeće za male trgovine, jer to bi dodatno opterećivalo male trgovine.
.
-Što je sa uvozom iz trećih zemalja?
-Od 1. srpnja prelazi se na nova pravila za uvoz iz trećih zemalja također na principu ekvivalentnosti proizvodnih pravila a koji se temelje međunarodnim sporazumima s trećim zemljama.Što se tiče popisa kontrolnih tijela s trećim zemljama predlaže se prijelaz s ekvivalentnosti na potpunu sukladnost, što može biti problem u pogledu specifičnosti proizvoda koje npr. dolaze iz različitog klimatskog podneblja.

- Što nova uredba priprema izvoznicima?
_Prema novoj uredbi izvoznici moraju biti registrirani. Carinska uprava iste mora evidentirati, zbog relevantnosti podataka izvoza iz EU u treće zemlje.
Kod nas postoji Upisnik subjekata u ekološkoj proizvodnji pri kojem se registriraju i uvoznici i izvoznici. Međutim upitno je da li registrirani izvoznici zaista izvoze u treće zemlje. Dio njih možda izvozi ali dio je ostao registriran na bazi prethodnog izvoza u EU.





Post je objavljen 01.08.2014. u 18:08 sati.