Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/zoranostric

Marketing

Desničarske grupacije u Europskom parlamentu

Portal forum.tm donosi dobar pregled o desničarskim euroskepticima, konzervativcima, ksenofobima i otvorenim nacistima, koji su izabrani u EP. (Napomena: nikako ne treba razumijevati da ih se sve trpa u isti koš i naziva fašistima!) Prenosim bitno, uz dosta dodatnih informacija i neke moje komentare.

Le Pen i FarageZa osnivanje kluba zastupnika u EP potrebno je prikupiti 25 zastupnika iz sedam zemalja. To očito postavlja načelni problem za stranke kojima je strah od stranaca snažan motiv. Nacionalisti teško stvaraju internacionalu. :-) Ali formiranje kluba omogućava dobivanje više novca, više vremena za govore, mjesta u odborima idr..

U dosadašnjem sazivu, postojala su dva euroskeptična zastupnička kluba, te zastupnici koji nisu ni u jednom klubu. Vjerojatno će biti formiran treći klup. Svima je zajedničko da žele slabiju Europsku uniju (povratak na ono što je bila prije desetak godina ili slično), često su za ukidanje eura ili pak istupanje svoje zemlje iz eurozone ili EU, žele zaoštriti uvjete za imigraciju u svoje zemlje, izražavaju snažnu averziju prema muslimanima, protiv su dogovora o zoni slobodne trgovine sa SAD odnosno NAFTA-om, te su protiv snažnih mjera štednje (austerity) koje su i dalje glavna politika koju Europa, unatoč brojnim kritikama, vodi.

Grupaciju "Europski konzervativci i reformisti" (ECR) predvode britanski konzervativci, koji su se odvojili od eurofilske Europske pučke stranke, a uz njih su uglavnom zastupnici iz istočne Europe, uključujući i Ružu Tomašić iz Hrvatske. To je, dobro se ističe u članku, paradoks jer protivljenje imigraciji, uključujući iz zemalja EU, jedan je od ključnih motiva da britanski konzervativci ne vole EU i politiku EPP. (Inače ta grupacija je također radikalno za slobodno tržište - taj dio Tomašić baš i ne zastupa.)

Europa slobode i demokracije (EFD) je parlamentarna grupacija u kojoj je najvažnija britanska UKIP (predsjednik Nigel Farage, popularan i kod naših desničara), relativni pobjednik ovih izbora u UK, koja je više nego udvostručila broj zastupnika. Drugi supredsjednik parlamentarne grupe bio je iz talijanske Lega Nord, koja sad prelazi u suparničku grupaciju (to se i najavljivalo, jer je Lega i ranije razvila usku suradnju s NF). Uz njih su u grupaciji dosad bili još po 1 ili 2 zastupnika iz 10 zemalja, tako da se ne moraju plašiti da će pasti ispod sedam.

U obje grupacije, dakle, najbrojniji su britanski zastupnici. One će biti teško uzdrmane, pa bi im i preživljavanje došlo u pitanje, ako UK na referendumu odluči o izlasku iz Unije.

UKIP je u lošim odnosima sa francuskim NF. Antiislamska retorika Nigela Faragea umjerenija je od mnogih njegovih saveznika i drugih desničara. UKIP sebe opisuje kao liberterijansku (libertarian) stranku, koja osuđuje rasizam i ksenofobiju. U jeku predizborne kampanje, nazvao je NF rasističkom strankom (što pak i njegovoj stranci predbacuju), na što je Le Pen oštro uzvratila: »Jasan je glavni razlog za njegovo ponašanje. To je stara priča između Francuske i Engleske.«

Moguć je nastanak treće grupacije. Francuski Nacionalni front (predsjednica Marine Le Pen) pokušava okupiti zastupnike iz dovoljno zemalja za formiranje kluba. Zasad imaju zastupnike iz Nizozemske, Austrije, Belgije (Flandrija) i Italije (spomenuta Sjeverna liga). Nadaju se još potpori stranaka iz Švedske i Finske.

Mandate u EP osvojili su i otvoreni neonacisti, s kojima nitko ne želi surađivati: mađarski Jobbik, grčka "Zlatna zora" i njemački nacional-demokrati.

Koliki će utjecaj imati ovi zastupnici u EP? Ako nastupaju radikalno - nikakav, jer su eurofilski zastupnici u velikoj većini (pučani, socijalisti, ljevičari, zeleni i liberali - iako ne svi u tim grupacijama). Kriticizam i nelagoda prema današnjoj EU postoji ipak i među načelnim eurofilima (npr. u Švedskoj skoro sve stranke smatraju da ovlasti EU treba smanjiti), pa bi s umjerenim prijedlozima, uz spremnost na kompromise, možda mogli postići više utjecaja. Dakako, nastavit će djelovati i van parlamenta na jačanju podrške svojim ciljevima.


Post je objavljen 01.06.2014. u 19:21 sati.