ZADAR
Javna vatrogasna postrojba Grada Zadra ovih dana prolazi kroz fazu preoblikovanja, u kojem će i službeno, uz Grad Zadar, sudjelovati i općine Bibinje, Poličnik te Zemunik Donji. Uz olakšano financiranje vatrogasne zaštite na oko 342 kilometra kvadratna, novost je i osnivanje dvaju novih postaja u Kožinu i Murvici, zahvaljujući kojima će i do udaljenijih dijelova ovog područja zadarski vatrogasci stizati u roku od desetak minuta od dojave. Za turističko područje koje u ljetnim mjesecima ugošćuje daleko veći broj ljudi od osnovnog broja stanovnika, u periodu kad je opasnost od požara izuzetno velika, ovakav je potez itekako bio nužan.
Nove postaje
Postupak preoblikovanja Javne vatrogasne postrojbe podrazumijeva promjenu naziva iz JVP Grada Zadra u JVP Zadar, službenu registraciju novih suosnivača - općina, proširenje djelatnosti te donošenje novog Statuta. Sukladno broju stanovnika u općinama koje će postati suosnivači, Grad Zadar će 12,3 posto svojih osnivačkih prava prenijeti na općine. Istim postotkom općine će sudjelovati i u godišnjim troškovima od oko 5,5 milijuna kuna, Bibinje s 4,7, Poličnik s 5,2 te Zemunik s 2,4 posto. Time će se dosadašnja praksa vatrogasne zaštite koju JVP Grada Zadra pruža već godinama i službeno provesti, uz naravno nešto manji trošak za gradski proračun. Uz financijske i administrativne promjene, od konkretnih novosti je osnivanje novih postaja na području Murvice i Kožina.
Kao uvod u zajedničko sudjelovanje u JVP Zadar, općine Poličnik, Bibinje, Zemunik Donji i Grad Zadar izradili su i Procjenu ugroženosti od požara i tehnoloških eksplozija te Plan zaštite od požara za svoja područja. Ta procjena ugroženosti detaljno je analizirala sadašnju situaciju i potvrdila potrebu preoblikovanja i osnivanja novih vatrogasnih postaja. Kako se naglašava, od posebne je važnosti postaja Kožino
- Na potezu od Žmirića, preko Kožina do Petrčana u ljetnim je mjesecima vatrogasna zaštita vrlo kritična, ponajviše zbog guste borove šume i nepristupačnog terena, no i zbog otežane intervencije vatrogasnih postrojbi iz Zadra, koje zbog gužvi na cestama na intervenciju na tom području mogu doći i više od pola sata nakon poziva. Obzirom da na tom području u ljetnim mjesecima imamo značajno veći broj turista, takva je situacija opasna i novom postajom u Kožinu taj bi se problem riješio, a na bilo koji dio tog područja vatrogasna postrojba iz Kožina može stići unutar desetak minuta. - kazao nam je Šoša.
Procjena ugroženosti
Procjena ugroženosti grada Zadra i triju općina, koju je napravila splitska tvrtka Alfa Atest, izrađena je kako bi se što bolje utvrdilo aktualno stanje, obzirom da je zadnju procjenu opasnosti Grad Zadar izradio u listopadu 2000. godine, a općine nešto kasnije. Kako se navodi u procjeni, na području od 341,9 kilometara četvornih, efikasnost intervencija samo jedne vatrogasne postrojbe, dovodi se u pitanje, pogotovo u slučaju požara, eksplozija ili drugih nesreća na udaljenijim mjestima od sjedišta postrojbe. Kao još jedan problem splitski procjenitelji su istaknuli i nezadovoljavajuće puteve kojim se vatrogasci trebaju koristiti u slučaju potrebe. Dok su glavne prometnice zadovoljavajuće, stanje određenih cesta i puteva je takvo da su ili otežani ili čak nisu uopće prohodni za vatrogasna vozila. Upozorava se da se čak 30 posto prometnica, zbog nepravilnog parkiranja vozila i uskih prometnica, nije prohodno za vatrogasno vozilo. Posebno se ističe nemogućnost prilaza stambenim zgradama na Bilom Brigu, dijelu Poluotoka, dijelu stambenog naselja Gaženica te svim visokim objektima i predjelima s pretežno nelegalnom gradnjom. Nisu povezani pravci Diklo-Kožino uz more te Diklo-Bokanjac gdje je na jednom mjestu širina ceste tek dva metra. U samom gradu pristup vatrogasnim vozilina također nije moguć na lokacijama socijalnog, Arsenala, Muzeja antičkog stakla, Povijesnog arhiva, Znanstvene knjižnice, Impact centra, DHM-a, HNK, ze gimnazije Vladimira Nazora i Jurja Barakovića.
Upozorava se da su u središtu grada vatrogasni prilazi i prolazi praktički neupotrebljivi. Zbog parkiranja automobila u samoj jezgri starog grada vatrogasni prilazi i prolazi su praktički neupotrebljivi i neprovozni za vatrogasna vozila, što povećava opasnost od širenja požara, znatne materijalne štete te stradavanja osoba. U Bibinjama je pristup vozilima uglavnom normalan, osim u rijetkim slučajevima, poput Starog sela gdje je također problem uskih ulica i preizgrađenosti. Na području Općina Zemunik i Poličnik ne postoje naselja, ulice i građevine kojima nisu osigurani vatrogasni prilazi. Dok je vatrogasna zaštita, u okviru financijskih mogućnosti, na razini grada Zadra i okolnih općina dosta dobro riješena već sad, Šoša ističe da kao županijski vatrogasni zapovjednik nije zadovoljan situacijom na širem području.
- Vatrogasna zaštita na području 24 županijske jedinice lokalne samouprave nije dovoljno dobro riješena, pogotovo na područjima nekih općina poput Škabrnje, Galovca ili Kali gdje je situacija katastrofalna. No, sukladno zakonskim rješenjima vatrogasna zaštita je pod ingerencijom lokalne samouprave i ovisi o lokalnoj vlasti i proračunima. No, mi smo dosad radili na način da ne gledamo granice općina, jer Hrvatska, a pogotovo ovaj naš dio je dosad već dosta propatio i mi ćemo i dalje slati vatrogasne postrojbe gdje god to bilo potrebno. - zaključio je Šoša.
Otočni dobrovoljci ne zadovoljavaju osnovne uvjete
Na prostoru grada Zadra ustrojeno je sedam dobrovoljnih vatrogasnih društava koji djeluju na otocima Ist, Silba, Olib, Molat, Premuda, Rava te Veliki Iž. Vatrogasna društva Oliba i Rave, kako se navodi u procjeni ugroženosti, nemaju operativnih vatrogasaca te ne zadovoljavaju uvjete o minimumu tehničke opreme i sredstava. Otočni vatrogasci nemaju niti vatrogasne domove, a oprema se čuva u raznim prostorijama, a dužni su po pozivu u roku od 15 minuta započeti s intervencijom. Kako navedena dobrovoljna vatrogasna društva ne zadovoljavaju osnovne tehničke mjere i uvjete, izrađivač Plana zaštite od požara nije ih mogao uvrstiti u plan. - Vatrogasna zaštita na području 24 županijske jedinice lokalne samouprave nije dovoljno dobro riješena, pogotovo na područjima nekih općina poput Škabrnje, Galovca ili Kali gdje je situacija katastrofalna - Željko Šoša, zapovjednik JVP Zadar i županijski vatrogasni zapovjednik…. narodni list
Post je objavljen 24.05.2014. u 17:00 sati.