Internet je fantastična, neiscrpna biblioteka.
Možeš naći obilje informacija o bilo kojoj temi.
Ali, ima kvaka.
Treba se truditi, tražiti, biti inventivan i uporan da se nađu pravi izvori.
I stvarno to i pročitat, a ne kopipejstati poveznice da ispadneš pametan.
Ima knjiga, ali treba sjest i knjigu pročitat - na papiru ili ekranu, svejedno. Ne samo pročitati sažetak članka na wikipediji + možda 1-2 kraća teksta koja ti izbaci google + pristrane tvrdnje s idejno ti bliskih sajtova.
Jedan od najljepših trenutaka moga života bio je kad je jedan tip, polemizirajući protiv neke moje teze, kao argument citirao članak na hrvatskoj wikipediji - koji sam ja napisao.
Konkretno me na ovaj upis potaklo to, što sam prije par tjedana uzeo pročitati knjigu David Levering Lewis: "Božji žrvanj : Islam i nastajanje Europe 570.-1215." Čitao sam o toj temi i ranije, na wikipediji sam npr. svojevoljno pisao o Iberskom poluotoku u srednjem vijeku. Vidi moj tekst ovdje na blogu 30. travnja: Islam i stvaranje Europe
Počeo sam tražiti nove podatke, jer je netko spomenuo (u diskusiji na forum.hr) tezu H. Pirrenea o početku Srednjeg vijeka. (O tome moj tekst 10. svibnja: Kad je počeo Srednji vijek. To su uglavnom bilješke koje sam napravio prije nekoliko godina kad sam čitao njegovu knjigu "Karlo Veliki i Muhamed".)
I onda, sjedeći za stolom u svojoj radnoj sobi, nađem za par sati neočekivane informacije, da je u istraživanju ekonomske povijesti ranoga srednjeg vijeka u posljednjih dvadesetak godina načinjen znatan napredak!
Teško bih do toga došao na klasičan način, u knjižnici, ako mi to nije struka kojom se bavim. Jednostavno ne bih znao što trebam pitati. Google je moćan, svašta izbaci, a jedna od važnih tehnika je nešto inventivnosti u variranju pitanja koje postavljaš. Treba imati neka predznanja o temi, i treba se potruditi razlučiti koliko su razni sajtovi i tekstovi pouzdani. Može se tu pogriješiti, ali kroz praksu se nauči greške minimalizirati.
Ni u novijem našem udžbeniku Goldstein i Grgin: "Europa i Sredozemlje u srednjem vijeku", 2006., nema ništa o tome (gotovo ništa o ekonomiji, klasični pristup, politička povijest u prvom planu, zatim kulturna a gotovo nimalo ekonomska).
Sad čitam on-line knjigu McCormick: "Origins of Europeans Economy", iz 2001. - ključno djelu, koje sintetizira niz novih uvida. Treba predznanje da se takva knjiga čita, ali dostupna je i upućenom laiku, koji naravno ne bi mogao kopati po časopisima. Takve sinteze od golemog su značaja i za same eksperte (znanstvenike, istraživače) i za širu intelektualnu publiku.
Najnovije, od jednog od najuglednijih eksperata, predavanje iz studenoga 2013.: Hodges: "Charlemagne minus Mohammed" (Hodghes je su-autor jedne značajne knjige 1983., spominje McCormicka te nova saznanja u posljednjih desetak godina)
Ali ipak posjećujem i knjižnice, pa sam ovih dana pročitao i Jacques Le Goff : "Da li je Evropa stvorena u Srednjem veku?", prevod tiskan u Beogradu 2010..
Tako bi to trebalo raditi, ako te neka tema stvarno zanima. A ne lijevom rukom izbacivati Velike Istine, one koje ti ideološki odgovaraju, kako ljudi obožavaju - a Svemrežje omogućava da se to onda lako širi, jer je čas posla kopipejstat. Ima više sajtova posvećenih obrani kršćanstva od kleveta da je povijesno njegovu uspon bio povezan s civilizacijskim opadanjem, obrani Europe od Islama isl..
Post je objavljen 13.05.2014. u 12:40 sati.