Slušam te priče o ugradnji razdjelnika na radijatore zbog poradi uštede energije, a nametnuto od drage nam Europe. A kako imam nekakav osječaj, a on me nikada ne prevari, moram i ja koju napisati na zadanu temu.
Dakle ovako vam to bilo:
Uselili mi u novi stan tamo negdije drugom polovicom osamdesetih godina. Nova zgrada koju je Babo (Fikret Abdić) gradio dok mu firma iz Velike Kladuše bila na vrhuncu. A toliko je ojačala da je postala jedna od največih proizvođača hrane i opskrbljivača turističkog područja pa time i prijetnja ostalima, pa su Babi firmu sjebali a zgrada ode na tržište. Bila je to jedna od prvih zgrada u Rijeci koja je imala ugrađenu kontrolu potrošnje toplinske energije. Kontrola je vršena sa dva nezavisna sistema: isparivačima na radijatorima i kompjuterskim očitavanjem potrošnje.
Mislim da je nepotrebno spomenuti i da je na svakom radijatoru umjesto običnog ventila bio regulator topline.
Kompjutersko očitanje potrošnje toplinske energije. Mjerena je vanjska tamperatura, pa temperatura u hodniku zgrade i na kraju temperatura u stanu. Iz tih je podataka dobivana potrošnja energije po stanu.
Mjerenje isparivačima. Na svakom je radiatoru bio postavljen isparivač koji je mjerio potrošnju energije po radijatoru. Svodi se na to da se očita koliko je ulja isparilo iz isparivača u sezoni grijanja, pa se na temelju toga izračuna količina potrošene toplinske energije.
Naše je iskustvo bilo ovakvo: Pored svih tih mjerenja i premjeravanja, prvu smo godinu plačali potrošnju po kvadratu, a na kraju sezone grijanja obračunata je stvarna potrošnja pa nam je preplačeno uzeto u obzir u slijedečoj sezoni. Po automatskom očitanju bili smo u preplati nešto preko 30%, a mjereno po isparivačima bili smo u preplati čak 50%!
Sigurno vas neće začuditi kada kažem da su nam već nakon prve sezone rekli da je previše komplicirano i skupo skidati isparivače i slati ih na očitanja. Dakle, nakon prve nam sezone njih više nisu računali. Prednost je tih isparivača na radijatorima u tome što je moguče isključiti u stanu sve radijatore koji nisu potrebni ili ih imati uključene samo koliko je to nužno a isparivači registriraju samo tu stvarnu potrošnju. To je zapravo prava štednja energije.
Ma neće vas začuditi ni kada kažem da su nam uskoro rekli i da se pokvarilo automatsko očitanje!
Da se sada vratim ovoj akciji obvezne ugradnje razdjelnika, ma šta to značilo. Mislim da to po našem dobrom običaju bude još jedna prijevara potrošača. Najviše će zaraditi oni koji proizvode te razdjelnike i oni koji ih budu postavljali. U svemu će opet najebati potrošači. Platiti će skupo ugradnju, a zatim će im toplane podiči cijenu isporučene kalorije, jerbo u smanjenoj potrošnji budu krenuli sa pričama kako je cijena grijanja preniska i kako nemogu pokriti troškove. Čujem da se priča u kojem će se vremenu razdjelnici isplatiti. No nitko ne spominje da se budu isplatili samo ako toplane budu korektne pa ne budu dizale cijenu da nadoknade zaradu izgubljenu smanjenom potrošnjom. Poučen našim smislom za biznis, čisto sumnjam da toplane budu spale na manju zaradu, već one budu našle razloga podizanju cijena.
Da na kraju dodam još i nekorektnost obračuna po kvadratu. U našem stanu na južnoj strani više od polovice radijatora često nije trebalo grijati. Za razliku od nas, susjedi na sjevernoj strani jednostavno nisu mogli ugrijati stan ako nisu rabili i dodatna grijanja stana. Mi smo, kada se tako gleda, naše grijanje plačali daleko iznad onoga što nam je bilo potrebno, a susjedi su se pored radijatora uključenih na maksimum, smrzavali u stanu.
Štedili mi ili ne štedili, morali smo plačati koliko su nam odrezali.
Već godinama živim u zgradi koja nema centralno i mogu reči da mi upoće ne nedostaje.