Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

Okrugli stol BUDUĆNOST OBITELJSKIH POLJOPRIVREDNIH GOSPODARSTAVA



U RH 95% POLJOPRIVREDNIKA
RADI NA OSNOVU ISKUSTVA


Novinar Radio Zagreba i urednik emisije za poljoprivredu Martin Vuković koji je i predsjednik Zbora agrarnih novinara pri Hrvatskom novinarskom društvu organizirao je u petak 21. ožujka u prostorijama Hrvatskog novinarskog društva, okrugli stol s temom „Budućnost hrvatskih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava“
Gosti okruglog stola bili su mladi poljoprivredni proizvođači različitih grana poljoprivrede i to Marko Vrhar (28) voćar iz, Donjeg Kancerčaka iz Međimurja,Jurica Cafuk (28) povrtlar iz Varaždina, Goran Baćac( 30) vinogradar iz Kukurin sela u Istri , Tomislav Kuharić (33) stočar iz Lobora, u Hrvatskom zagorju i Tomislav Čevapović (29) ratar iz Požeštine. Neki imaju zasnovane obitelj i svoj OPG, neki rade na OPG-ima svojih roditelja.
Ostali gosti okruglog stola bili su Zvjezdana Blažić, pomoćnica ministra poljoprivrede,Hrvoje Horvat, nedavno imenovani ravnatelj Savjetodavne službe, prof.dr.sc. Miroslav Tratnik, s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, sada u mirovini te ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.

Image and video hosting by TinyPic
Sudionici Okrug stola u maloj dvorani Hrvatskog novinarskog društva. Dvorana je bila prilično tijesna za sve zainteresirane za temu o budućnosti hrvatske poljoprivrede. Osim sudionika i novinara bilo je tu više osoba koje se sustavno bave poljoprivredom i onih koji su radili u bivšem političkom sazivu Ministarstva, a koji su na licu mjesta željeli čuti sudionike okruglog stola.

_ Što je budućnost hrvatske poljoprivrede? – upitao je moderator i organizator okruglog stola novinar Marin Vuković?
_ Oni koji se služe internetom, oni koji mogu na AGRONET to je budućnost OPG-a, odgovorio je ministar Jakovina, ponukan prethodnim odgovorom jednim od mladih poljoprivrednika.
Tomislav Čevapović je pitao ministra „pošto će biti pšenica ovoga ljeta“ te rekao da dolazi u situaciju kada ju mora prodavati pošto- poto, posijao je pšenicu a nezna cijenu. Pojasnio je da kada pšenicu proda po 0,95 kn za kilogram ne dobije onoliko koliko je uložio u nju. Rekao je da gleda i cijene u Europi, da je posijao 60 hektara i da nezna koliko će to biti dovoljno da bi na proizvodnji pšenice imao neku zaradu.
Ministar je odgovorio da su i ostali proizvođači na tržištu i da je teško unaprijed odrediti cijenu.
Goran Bačac je rekao da je u Istri 20-ak mladih poljoprivrednika koji obrađuju pet, šest, sedam hektara te upitao ministra Jakovinu gdje vidi budućnost maslinarstva i vinogradarstva . Ministar je rekao “ vino nam je brend“ te nastavio da imamo šansu plasirati vino na tržište kroz turizam, zatim da je potrebno birati vinske sorte kojih je malo na tržištu. Rekao je zatim da je na otocima Ugljanu i Pašmanu 700 000 maslina koje se više ne obrađuju.
"Treba raditi i na oznaki izvornosti i proizvod zaštititi, to je jako važno. Maslinovo ulje ima visoku cijenu i moramo imati sistem i model da bismo to održali" rekao je ministar Jakovina

Image and video hosting by TinyPic
Mladi poljoprivrednici. S lijeva: Marko Vrhar, Tomislav Kuharić, Jurica Cafuk, Goran Baćac i Tomislav
Čevapović.

Jurica Cafuk je pitao kako riješiti problem malih parcela i navodnjavanje na malim parcelama. „Zar na 40 parcela, treba imati 40 pumpi i 40 bunara“- iznio je zorno problem mnogih poljoprivrednika.
-Mini komasacijom i navodnjavanjem, odgovorio je ministar na srž pitanja, a onda rekao da je pitanje nesređenih katastarskih knjiga problem, ali na čijem sređivanju moraju inzistirati i jedinice lokalne samouprave. „Treba uspostaviti rad i red, rekao je ministar“ Jurica Cafuk rekao je da je susjed za pola hektara njive koju je prodavao tražio 10 000 eura, jer je znao da je njemu ta njiva potrebna.
Marko Vrhar istakao je modalitet otkupa. „ Predajem kupcu jabuku i onda kada je jabuka kod njega, potpisujemo ugovor. Neznam cijenu jabuke, neznam maržu, predajem jabuku u hladnjaču i onda je ona plasirana na tržište kada vlasnik hladnjače hoće. „ Kolike su mogućnosti redistribucuje plaćanja“ – bilo je njegovo pitanje. Ministar poljoprivrede je rekao da je Udruga mladih poljoprivrednika naša budućnost, treba im dati suport. Rekao je da se 95% poljoprivrednika u RH bavi poljoprivredom na osnovu iskustava – što je podatak EU iz 2012. godine. Profesor dr. Tratnik rekao je da su u Europi četiri veletrgovca koja trguju s jabukom.

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Matija Brlošić u kratkom izlaganju je istakao da je potrebno napisati Kodeks otkupa pšenica po obrascu otkup + prerađivači + proizvođači. Rekao je da Europa kupuje po uzorku kvalitete. Rekao je da na OPG otpada 70% poljoprivrednih proizvođača, na trgovačka društva 30% proizvođača, od čega 99% njih ima prerađivačke kapacitete.
Prof. dr. Tratnik, koji je u mirovini, govorio je o udruživanju poljoprivrednih proizvođača istakavši udruživanje u zadrugu. Rekao je da je udruživanje baza dohodovnog sinergizma. Navao je razine mjera za zadružno organiziranje i to : tehničko tehnološke i ekonomsko marketinške. Dobit se reinvestira u lokalni razvoj.

Image and video hosting by TinyPic
Ratar Dragutin Dukić pripadnik je zadruge DOMAĆE BLAGO. To je zadruga za proizvodnju, skladištenje i promet povrća i voća, registrirana u Jakšiću u Slavoniji.
Fotke uz tekst: Margareta Zouhar Zec

Ujedinjeni narodi su 2014. godinu proglasili godinom Obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.Time je svijetu poslana globalna poruka o važnosti proizvodnje hrane.

Post je objavljen 23.03.2014. u 05:54 sati.