Građani Ploča izišli su ovaj petak na mirne prosvjede protiv termoelektrane na ugljen. Pored energije sunca, vjetra i mora, koji su nam u ovom podneblju obilato servirani i na raspolaganju, u 21.st. inzistirati na ugljenu i tehnologiji 18.st. (tehnologiji prve industrijske revolucije!), uz pseudoargument gospodarskog napretka cijelog kraja, meni se čini naumom temeljito proračunatog uma.
Pogonsko gorivo za takve oksimoronske ideje "nazadnog napretka" je u suštini, kao i uvijek, profit - interes krupnog kapitala.
Sažetak cijelog slučaja bi glasio otprilike ovako, ekolozi su saznali da se na sjednici Gradskog vijeća grada Ploča, kao prvi korak ka županijskom odobrenju, bez znanja samih građana planira progurati točka izgradnje termoelektrane na ugljen. Riječima gradonačelnika: "Trebala se predstaviti inicijativa za termoelektranu u Pločama".
Ideja da dolina Neretve i njena delta bude mjesto za izgradnju TE na ugljen postoji već niz godina, a revitalizirana je na inicijativu Luke Ploče, točnije njezine tvrtke-kćeri Luke Ploče energija, koja je osnovana prije godinu dana upravo zbog plana za gradnju elektrane. Izgradnju termoelektrane na ugljen guraju dakle Luka Ploče d.d. (kao lokalni interesent) i HEP (kao državni interesent) koji ujedno gradi i trafostanicu na lokaciji koju su građani Ploča na referendumu odbacili kao neprikladnu.
Luka Ploče je najveći privredni subjekt po broju zaposlenih na području Županije dubrovačko-neretvanske i ne treba napominjati da je ujedno i najveći davatelj u proračun grada Ploča (narodski rečeno "bog i batina" Ploča). Luci Ploče zbog krize u BiH (i Hrvatskoj) zadnjih godina ide loše, promet se srozao i treba osigurati redovit promet odnosno redovite prihode, pa ma od bilo čega (u ovom slučaju transporta ugljena za planiranu TE na ugljen).
Ivan Pavlović, direktor Luke Ploče d.d., uostalom posve otvoreno govori zašto gura termoelektranu na ugljen: "Odavno se barata činjenicom da je najbolja lokacija za TE upravo Luka Ploče, no Luka, koja još uvijek zapošljava više od 650 djelatnika, dobrim dijelom zavisi od tržišta Bosne i Hercegovine, na koje se odnosi više od 90 posto prometa, a tamo gospodarska aktivnost pada, propadaju poduzeća, željeznica, nema autoceste… To je vrlo nezgodna situacija za jednu luku. Ako bi ovakvo stanje potrajalo, vjerojatno bismo morali smanjiti broj zaposlenih, a budućnost Luke Ploče bila bi vrlo upitna.
– Ideja da u Luci bude termoelektrana rodila se radi interesa samog poduzeća – takav projekt generirao bi nova radna mjesta, prihod, nezavisnost u odnosu na zbivanja u zaleđu, ali to je i najbolja moguća investicija koja se može dogoditi cijelom tom kraju."
Unatoč sveprisutnim floskulama o "najboljoj mogućoj investiciji cijelom tom kraju" (Na koje odgovaram: Najboljoj mogućoj? Zar su poljoprivreda i turizam lošija investicija od termoelektrane na ugljen? Točnije bi bilo reći da je TE na ugljen najbolja moguća investicija za Luku Ploče, ali ne i za neretvanski kraj.) nasuprot inicijatorima i zagovarateljima gradnje TE na ugljen, veliki dio stanovnika Ploča i cijele neretvanske doline (Ploče, Opuzen, Metković te stanovnici obližnjeg Pelješca i pločansko-makarskog primorja), ekolozi i zeleni, jasno poručuju "Ne TE!", i odbijaju ideju da se TE gradi i dolina Neretve tako izloži zagađenju, opasnostima za zdravlje ljudi, kao i riziku od negativnog djelovanja na poljoprivrednu i turističku djelatnost.
Pločani, naime, već imaju itekakva iskustva sa ugljenom (o čemu sam pisala prije sedam godina, a portali prenijeli), i ne samo njim, nažalost.
Građani Ploča izišli su zato pred vijećnicu na mirne prosvjede protiv izgradnje termoelektrane na ugljen. Nakon runde nadigravanja sa Gradskim vijećem, i zaslugom (glasne) građanske upornosti građana Ploča, Gradsko vijeće je zaista skinulo sa dnevnog reda točku o termoelektrani. To naravno uopće ne garantira da se ta točka neće nenadano pojaviti na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća.
Nedugo potom gradonačelnik Ploča se oglasio i javnim priopćenjem: "Ne želim prejudicirati datum referenduma, ali odgovorno tvrdim da kao gradonačelnik želim poslušati mišljenje građana i poštovati ga, stoga je moja odluka da će oni sami na referendumu odlučiti o sudbini termoelektrane."
Počuvši riječi gradonačelnika, samo naglas podsjećam da su se građani Ploča isto tako referendumom izjasnili i protiv lokacije nove trafostanice (investitor HEP, izvođač kćer-tvrtka “Tehno elektro”, inicijator HEP, HAC, Luka Ploče) i zatražili njeno izmještanje na blisku, ali primjereniju i već spremnu lokaciju, no unatoč toj referendumskoj odluci građana Ploča, investitor ovih dana svejedno počinje graditi trafostanicu na referendumski odbačenoj lokaciji (Trafostanica u centru Ploča: Tko je izigrao građane?).