Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

AFERA - KVOTE ZA ŠEĆER



JAKOVINA SE POZIVA NA DISKRECIJSKO PRAVO!

Nakon što je javnost saznala da je Upravni sud u Osijeku odlučio poništi Rješenje Ministarstva poljoprivrede iz 2012. o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer od tržišne 2013./2014. godine iz ureda glasnogovornika stiglo 4. ožujka izjava ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine u kojoj se kaže slijedeće : citiram
„Izjava ministra poljoprivrede Tihomira Jakovina vezano za odluku Upravnog suda o podijeli kvota za proizvodnju šećera:

Odluku o raspodijeli kvota za proizvodnju šećera donio sam temeljem svog zakonskog ovlaštenja, a vodio sam se širim gospodarskim interesom poljoprivrede u cjelini. Ne mogu komentirati odluku suda jer je ona na Upravnom sudu u Osijeku izrečena usmeno, te još uvijek nismo dobili pismeno obrazloženje takve odluke. Moram jasno reći kako Upravni sud nije u ovom postupku odlučivao o naknadi štete i to može biti predmet nekog eventualnog budućeg sudskog postupka.

Očekujemo da ćemo u idućih desetak dana dobiti pismeni otpravak sa obrazloženjem Upravnog suda, nakon čega ćemo poduzeti daljnje raspoložive pravne radnje s ciljem zaštite interesa Ministarstva poljoprivrede i Republike Hrvatske. Kao ministar imam diskrecijsko pravo odlučivanje o raspodijeli kvote za svaku tržišnu godinu, pri čemu smatram da je osnovni interes i kriterij raspodijele prije svega zaštita domaće proizvodnje šećerne repe, te gospodarski interes sve tri tvornice šećera.

Nijedna šećerana nije u potpunosti iskoristila dodijeljenu kvotu u prethodnoj godini na način da je proizvela šećer od domaće šećerne repe i korištenja domaćih preradbenih kapaciteta, što nije u gospodarskom interesu RH i ne ide u prilog poticanju domaće proizvodnje šećerne repe. Zato sam odmah po dobivanju podatka o proizvodnji za prošlu godinu naložio stručnim službama Ministarstva sveobuhvatnu analizu i mogućnost ponovnog razmatranja raspodjele proizvođačkih kvota za iduću proizvodnu godinu, a sve u želji da se maksimalno zaštiti domaća proizvodnja šećerne repe i interes poljoprivrednih proizvođača u RH. „ završen citat



DRUGA STRANA ČINJENICE

Da podsjetim Hrvatsku industriju šećera čine Viro tvornica šećera d.d. iz Virovitice, Sladorana d.d. iz Županje i Tvornica šećera Osijek d.o.o. iz Osijeka. Kako je došlo do smanjenja kvota šećera pojasno je u emisiji u Mreži prvog 4. ožujka ujutro na prvom programu radio Zagreba u emisiji od 7,30- 8 h novo izabranoi predsjednik Hrvatske gospodarske komore dipl. oec Luka Burilović koji će na tu dužnost stupiti 1. travnja ove godine. Njegov izbor za predsjednika HGK bio je i povod njegova gostovanja u emisiji. No budući da je dipl. oec Burilović predsjednik Uprave Sladorane d.d. u Županji, voditeljica emisije, novinarka Elijana Čangrlić konstatirala je da je 3. ožujka Upravni sud u Osijeku donio odluku o presudi u korist Sladorane, te rekla da bi ministarstvo poljoprivrede trebalo isplatiti odštetu zbog niskih kvota za šećer koje su Sladorani dodijljene.

Dipl.oec Luka Burilović je na konstatsaciju ovinarke ovako pojasnio :“ Mi smo do ulaska u EU imali izvozne kvote koje su bile podijeljene na tri jedna dijela , 180 000 tona na sve tri šećerane, a nakon ulaska u EU smo dobili proizvodne kvote koje su bile raspoređene na način koji nije baš u skladu sa uobičajenim pravilima kako se dijeli u EU. Mi smo smatrali da smo zakinuti jer smo dobili manji dio u odnosu na Osijek, govorim o grupaciji, Viro je jedna tvornica, Sladorana druga, a Osijek treća , dakle tri tvornice šećera kao dio hrvatske industrije šećera, dakle nismo bili zadovoljni i Sladorana županja i Viro iz Virovitice su se žalile sudu“- rekao je dipl.oec. Burilović
Novinarka Elijana Čangrlić postavila je slijedeće pitanje:

-„ Da li mislite da vas je ministar namjerno želio oštetiti, jer je povjerenstvo koje je bilo osnovano za tu svrhu sugeriralo drugačije?
- Mi imamo takve informacije i to smo jasno i glasno rekli. Povjernstvo je na ime uobičajenih pravila,- kako se dijele kvote u EU , dalo prijedlog, ali imamo informaciju da je ministar donio drugačiju odluku. Koji su razlozi ne znam. Ali ova je presuda potvrdila da smo bili u pravu, na temelju odluke koju je sud donio“ - rekao je dipl. oec Luka Burilović



ZAKLJUČAK

Zanimljiva je smjelost ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine koji je izašao u javnost s izjavom „ da je njegovo diskrecijsko pravo odlučivanje o raspodjeli kvota za svaku tržišnu godinu…….“ Upravo sada, u gornjoj izjavi trebao je pojasniti javnosti, ako želio da mu javnost vjeruje, koje je porijeklo i čime je zadano njegovo diskrecijsko pravo na koje se pozvao, te kada i u kojim prilikama i pod kojim uvjetima kao ministr velikog resora kakva je poljoprivreda, diskrecijsko pravo može koristiti.
Sve dok tog pojašnjenja nema, za mene je izjava ministra Jakovine o diskrecijskom pravu, prema kome sam može odluči o raspodijeli kvota trima tvornicama šećera – fraza koja dobro zvuči, ali nema pravnog ni etičkog temelja. Čak što više vjerujem da diskrecijsko pravo takve snage – da propisivanje proizvodne količine ministar po vlastitoj odluci može uzimati dvjema tvornicama, a davati trećoj tvornici – uopće ne postoji, niti može postojati . Manje kvote dodijelio je tvornicama Sladorana d.d. i Viro iz Virovitice, a obilne kvote dobila je tvornica šećera u Osijeku.

Ministar Jakovina je očito u ovom slučaju upao u zamku vlastite volje, koja je nečim motivirana. Vrlo moguće nekim primamljivim dobitkom zbog kojeg se isplati lagati javnosti i suradnicima, trpjeti profesionalno poniženje, a za očekivati je da će poljoprivredni proizvođači od Jakovine prvom prilikom ponovo tražiti ostvaku na mjesto ministra. Svi mudri političari diskrecijsko pravo vrlo oprezno i rijetko koriste.
Ministar dalje ide u konstataciju da nijedna šećerana nije u potpunosti iskoristila dodijeljenu kvotu u prethodnoj godini na način da je proizvela šećer od domaće šećerne repe i korištenja domaćih preradbenih kapaciteta, što nije u gospodarskom interesu RH ..........itd. što nije ništa drugo nego traženje opravdanja za izjavu o diskrecijskom pravu.( B.Klaić ;diskreciono pravo - pravo rukovodioca da po vlastitom nahođenju, unutar zakonskog okvira, donosi neka riješenja)
No kako će sve završiti javnost će saznati. Ali kada se radi o šteti, nejednakosti, nepravdi i i gubicima u novcu, EU ima posljednju riječ .




Post je objavljen 04.03.2014. u 23:58 sati.