Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nekretnineumag

Marketing

Legalizacija: Zagreb i 12 županija ostaju bez 30 milijuna kuna

ZAGREB - Primorsko-goranska i Dubrovačko-neretvanska županija, odnosno Grad Rijeka i Grad Dubrovnik, jedine su županije/gradovi u Hrvatskoj u kojima su apsolutno svi područni odjeli koji se bave legalizacijom bespravnih gradnji ispunili dosadašnje zadane im norme za legalizaciju, i Agencija za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada im neće uzeti niti jedan predmet na rješavanje, pa tako ni novčane naknade od legalizacije – izvijestila je na jučerašnjoj konferenciji za novinare ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš.
Istim, zadovoljavajućim tempom, zahtjeve za legalizaciju rješavaju pojedini upravni odjeli u osam drugih županija, dok svi ostali nisu zadovoljili, i Agencija će im, za sada, oduzeti ukupno 62.000 predmeta, kao i novac koji će se od tih legalizacija naplatiti. Okvirno, ostat će bez oko 30 milijuna kuna, piše Novi list.
Zagrebu će se, primjerice, uzeti pet tisuća predmeta od ukupno mu pristiglih oko 90 tisuća zahtjeva, a Osječko-baranjskoj županiji 7.000 zahtjeva. Brzopotezno osnovana Agencija za ozakonjenje jučer je krenula s radom, i njenih će 140 zaposlenika u još dva navrata kontorlirati gradske odnosno županijske urede za legalizaciju, te im i dalje ouzimati predmete. Sljedeća kontrola očekuje se krajem lipnja.
Od 827.076 zahtjeva za legalizaciju u cijeloj Hrvatskoj, do sada ih je riješeno nešto manje od 70.000, znači niti 8,5 posto. Ministrica Mrak Taritaš će i dalje inzistirati, kazala je, da glavnina posla, oko 80 posto zahtjeva, bude riješeno do 2015. godine.
Grad Dubrovnik je i dalje rekorder po broju riješenih zahtjeva za legalizaciju u odnosu na broj ukupno mu pristiglih, jer je riješio gotovo 28 posto njih. Na dnu liste riješenih zahtjeva, s 2,11 posto, i dalje je Karlovačka županija. Ministrica Mrak Taritaš je izračunala da bi tim tempom Karlovačkoj županiji trebalo oko 95 godina da riješi sve pristigle zahtjeve, te će im, za početak, uzeti 2.600 predmeta. Zagreb je riješio samo pet posto zahtjeva, a Osječko-baranjska i Vukovarsko-srijemska županija niti po četiri posto.
U vrhu su, osim Dubrovika, Grad Vukovar (24,28 posto), ministričin rodni Bjelovar (23,83), Virovitica (23,19 posto) i, primjerice, Vodnjan (20,33). Grad Rijeka je riješio gotovo 19 posto pristiglih zahtjeva, PGŽ skoro 16%, a Pula oko deset posto.
– Primorsko-goranskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, u ovoj rundi, nakon prve kontrole, nećemo uzeti niti jedan predmet. Ekipirali su se na vrijeme, krenuli ozbiljno u posao, i mogu ga bez nas završiti.
Nadamo se da će i ostali krenuti njihovim tempom, kazao je Robert Kučinić, privremeni ravnatelj Agencije za ozakonjenje. Ministrica je građane koji su predali »gole« zahtjeve, bez popratne dokumentacije, pozvala da ne trate vrijeme, i dokumentaciju prikupe. Praznih, nepotpunih zahtjeva ima čak oko 600 tisuća, i većina ih je predana u zadnji čas.
Nakon što dođu na red, oni koji su takve, prazne zahtjeve predali imat će rok od 30, do najviše 60 dana da ih nadopune, nakon čega, ukoliko se ogluše, više neće imati pravo na nastavak legalizacije. Koliko će takvih otpasti, ponajviše zbog sredstava potrebnih za angažiranje geodeta i arhitekta, plaćanje komunalnog doprinosa i ostalog, teško je predvidjeti.
Na pitanje kad se očekuje da će iz Beograda konačno doći sve zračne snimke stanja na terenu prije veljače 1968. godine, ministrica je odgovorila kako se duboko nada da će se to dogoditi skoro. Snimke su Hrvatskoj u Beogradu obećane odavno, došao ih je tek dio, a budući da su napravljene u veljači 1968. godine, potrebne su kao najbolji dokaz da je određena građevina na terenu postojala u to vrijeme, što znači da ne mora u legalizaciju nekretnine Rijeka

Post je objavljen 11.02.2014. u 15:39 sati.