Poštovani mještani Varvara, jučer je u prostorijama Grada održan radni sastanak s dijelom predstavnika Mjesnih odbora na kojem je prisustvovao i Ognjen Čosić, rukovoditeljem pulske Plinare d.o.o. pogona Poreč - Vrsar. Tema sastanka bila je napredovanje radova na srednjetlačnoj plinskoj mreži prirodnog plina na području Grada Poreča. Pozvani su bili predsjednici onih Mjesnih odbora u kojima će se uskoro odvijati radovi postavljanja plinskih instalacija. Predstavnik Plinare, gospodin Čisić je ukratko upoznao prisutne s predstojećim radovima, troškovima priključka, dokumentacijom i sl.
Uvid u projekt plinofikacije Poreča. Ognjen Čisić, predstavnici MO-a i Loris Peršurić
Na sastanku su iznijete brojne informacije, pa je tako istaknuto kako su:
Propan-butan UNP plin (plin u spreminicima) za 49% skuplji od prirodnog plina,
Lož ulje za 65% skuplje od prirodnog plina,
El. energija II tarifa za kućanstva 5% skuplja od prirodnog plina,
El. energija I tarifa za kućanstva 207 % skuplja od prirodnog plina.
Jedini energent koji je jeftiniji od prirodnog plina su drva. S druge strane, godišnja ušteda u odnosu prirodni plin prema loživom ulju za jednu obiteljsku kuću iznosi do 5.000 kuna.
Prirodni plin može poslužiti domaćinstvu za potrebe: grijanja prostora, grijanja tekuće vode i kuhanje (umjesto boca s plinom). Zanimljivo je naglasiti i kako Vlada RH u iduće 3 godine neće povećavati cijenu prirodnog plina, što će svakako potaknuti stanovništvo na korištenje tog energenta.
O plinu smo već pisali 21.02.2012., a članak možete pročitati klikom na: Novosti (plin i odvodnja) Od tada se situacija donekle promijenila. Cijena plina po kubiku za kućanstvo iznosi povišena je s 3,20 kuna s pdv-om na 4,30 kuna s pdv-om. Cijena priključka se smanjila i to sa 10.000 kuna na 7.500 kuna s pdv-om (za obiteljsku kuću), a uz plaćanje priključka, svako kućanstvo mora imati i projekt plinovodne instalacije od ovlaštenog projektanta. Dva primjerka projekta dostavljaju se uredu Plinare Pula, na adresi Pionirska 1 Poreč. Nakon toga ovlašteni će izrađivač pristupiti izradi priključka. Osim navedenog, svako kućanstvo mora pribaviti i atest dimljaka od ovlaštenog dimljačara. Cijena priključka može biti i niža ukoliko se plati odjednom i tada se odobrava popust od 5%. Za cijenu priključka korisnik dobiva plinsku mrežu do ruba parcele, te plinski ormarić.
Za stambene zgrade situacija je malo drugačija. Osim cijene priključka od 7.500 kuna s pdv-om, svako kućanstvo mora platiti dodatnih 3.000 kuna.
Na web stranicama Plinare Pula možete pronaći niz korisnih informacija, od formulara zahtjeva za priključenje, pa do popisa ovlaštenih projektanata, servisera i izvođača.
Varvari će za razliku od drugih naselja plin moći dobiti prije i to zbog prolaska glavnog plinskog voda prema industrijskoj zoni Buići-Žbandaj. Prvo će plin moći dobiti objekti u neposrednoj blizini glavnog plinskog voda. Kuda će to plin proći, možete vidjeti na slici ispod (označeno žutom bojom).
Jedini problem koji se uočava na planu predstavlja prekopavanje dijela Školske ulice, a koja je nedavno obnovljena. Nažalost, zbog privatnog vlasništva i drugih instalacija, drugačije rješenje nije moguće.
Za MO Varvari, Robert Velenik
Post je objavljen 30.01.2014. u 15:47 sati.