Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/vatrenevijesti49

Marketing

VATROGASCI SRETNI ŠTO NEĆE DOBITI MANJE NOVACA IZ PRORAČUNA

ZADAR

Vlada nije smanjivala iznos decentraliziranih financijska sredstva za javne vatrogasne postrojbe, pa je taj iznos, barem što se tiče vatrogasnih postrojbi u našoj županiji, ostao isti. To je pak dobra vijest za hrvatsko vatrogastvo, obzirom da je prošle godine isti taj iznos bio umanjen za šest posto. Naime, Vlada je dužna svake godine odrediti minimalni financijski standard za javne vatrogasne postrojbe, odnosno utvrditi razinu sredstava za financiranje redovne djelatnosti zaposlenika na poslovima vatrogastva. Podsjetimo, vatrogasne postrojbe kojima su osnivači jedinice lokalne samouprave, financiraju se iz tih proračuna, no i država osigurava određeni minimalni standard za pokrivanje materijalnih troškova kao i rashoda za zaposlenike. Nema smanjivanja Za Zadarsku županiju predviđen je iznos od 22.473.883 kuna i isti je, dakle, kao i za prošlu godinu, s tim da se ta svota raspodjeljuje na četiri javne vatrogasne postrojbe koje djeluju u ovom kraju.

Najviše sredstava, dakako, dobiva JVP Zadar, 13.466.738 kuna, od čega nešto više od 12 milijuna odlazi na rashode za zaposlenike, a oko 1,3 milijuna na materijalne troškove. Javna vatrogasna postrojba Biograda na moru, prema ovom planu, dobiva 2.877.598 kuna, od čega je oko 2,5 milijuna predviđeno za rashode za zaposlene, a ostatak za materijalne troškove. Nadalje, JVP Benkovac dobiva 2.765.943 kuna, a JVP Gračac nešto više od 3,3 milijuna kuna. Ovom je odlukom Vlade zadovoljan i Željko Šoša, zapovjednik Vatrogasne zajednice Zadarske županije. - To su sredstva koja osigurava država samo za javne vatrogasne postrojbe, ne za dobrovoljna vatrogasna društva – pojasnio je Šoša te dodao kako ta sredstva iz proračuna država raspodjeljuje kroz 12 rata.Zadovoljan je odlukom Vlade da iznos tih decentraliziranih sredstava zadrži na prošlogodišnjoj razini, odnosno da se nisu dogodila nova smanjenja.

Podsjetimo, odlukom Vlade 2012. godine iznos tih sredstava iz državnog proračuna iznosio je oko 23,5 milijuna kuna za potrebe vatrogastva u Zadarskoj županiji, da bi godinu kasnije taj iznos bio umanjen. Inače, državnim je proračunom predviđen ukupan iznos od 302.815.642 kuna za ovu namjenu. Minimalni financijski standard rashoda za zaposlene u 2014. godini utvrđuje se temeljem minimalnih prava određenih Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike, te osnovicom za državne službenike i namještenike, a od predviđenog iznosa na to otpada 272.534.077 kuna. Nadalje, za potrebe materijalnih i financijskih rashoda u ovoj je godini planiran iznos od 30.281.565 kuna. Dodajmo da se pod rashode za zaposlene u javnim vatrogasnim postrojbama podrazumijevaju plaće, doprinosi na plaće te ostali rashodi.Nadalje, materijalni rashodi za javne vatrogasne postrojbe su naknade troškova zaposlenima,- rashodi za materijal i energiju, rashodi za usluge telefona, pošte i prijevoza, tekućeg i investicijskog održavanja, promidžbe i informiranja, komunalne usluge, zakupnine i najamnine, obvezni i preventivni zdravstveni pregledi i računalne usluge, premije osiguranja i ostalo.

Pod financijskim rashodima podrazumijevaju se bankarske usluge i usluge platnog prometa, zatezne kamate te ostalo. Osim toga, ti su se iznosi za svaku pojedinu vatrogasnu postrojbu utvrđivali na temelju procijenjenih rashoda za naknade troškova zaposlenima, rashoda za materijal i energiju, rashoda za usluge, te rashoda za ostale financijske rashode. U napomeni ove Vladine odluke stoji i da ukoliko osnivači i suosnivači javnih vatrogasnih postrojbi ne osiguraju potrebna sredstva za financiranje rashoda decentraliziranih funkcija, a financiraju se iz dodatnog udjela u porezu na dohodak, razlika sredstava podmirit će se također iz državnog proračuna.…. znet

Image and video hosting by TinyPic

Post je objavljen 27.01.2014. u 20:00 sati.