Nedavno sam vidjela fotografije starog prijatelja kojeg od mladosti nisam srela. Kako bih spojila sliku iz sjećanja sa nepoznatim sijedim čovjekom petnaestak kilograma debljim od onog nekadašnjeg, potražila sam mu prvo oči. I dalje su se plavile, iako nešto sitnije od zapamćenih, i kroz naočale su pratile tekst neke knjige. Dugo sam ga gledala i pokušavala prepoznati. Na nekog mi je jako ličio.
Znaju ti susreti s prošlošću biti sjetni jer kroz njih tražimo i samog sebe. Ali jedan detalj sa slike odagnao je moguću nadolazeću sjetu. Bio je to oblik njegovih naočala: Lenonice kojih se ni u vremenu oslabljenog vida nije odrekao. Uz taj znak prepoznavanja, negdje u sebi sam bila sigurna da je to ipak Onaj On.
Kako su danas 33 godine od smrti Čovjeka čije naočale su postale simbolom jedne kulture, a on uzor brojnim ljudima i generacijama Kugle zemaljske u zadnjih pola stoljeća, neka ovaj post bude u slavu Lenonica .
Kažu da su prve naočale napravljene u Italiji 1284., a „Windsor" Lenonice u Engleskoj 1880., sto godina prije smrti čovjeka koji ih je proslavio. Uz Johna Lennona, kroz povijest su ih voljeli, uz male, i veliki: James Joyce, Mahatma Gandhi, Abraham Lincoln…
Tko, gdje i kad je napravio ove iz moje antikvarnice, i na nosu kojeg mog pra-pra-svekra su stajale, nemam pojma.
P.S.
A kako je Johnova muzika stalni pratilac mojih prosinaca, današnji dan je prilika da krene(m):
Bronzana statua Džona Lenona podignuta je u jednom parku u Havani pre 13 godina, ali su ljubitelji nekadašnjeg Bitlsa redovno krali njegove okrugle naočare...
*
Zvaničnici su pokušali da ih zalepe ali su ih vandali samo odlomili. Zbog toga Huan Gonzales, 95-godišnji penzionisani nadničar koji živi preko puta parka, svakoga dana, četiri dana nedeljno proteklih 13 godina dolazi u 6 ujutru na 12-časovnu smenu čuvanja statue.
Kada se turisti pojave, on stavlja naočare na pevačev nos i strljivo čeka da ga islikaju. Kada odu, naočare se vraćaju kod njega u džep.
Gonzales nije čuo za "Bitlse" dok su bili na vrhuncu slave. Tada je već bio sredovečan, a komunističke vlasti Kube nisu cenile rokenrol.
*
Sada je, kaže, veliki ljubitelj liverpulskog benda. I pored godina, Gonzales kaže da nije spreman da batali svoju misiju čuvanja sećanja na jednog od velikana moderne muzike.
A uživa i u upoznavanju ljudi iz svih krajeva sveta.
"Svi stranci koji dođu ovde fotografišu i mene. Sada sam u svakoj zemlji na svetu", rekao je on AP-u.
(Preneseno 5. 06. 2009. walterdecampvideos)
John Lennon has a permanent chill-out session on a park bench in Havana, Cuba, The Park in Vedado district is called Parque John Lennon, and it was Fidel Castro himself who in 2000 unveiled the life-size bronze statue of the Beatle.