U Švicarskoj će se vrlo skoro održati referendum s istim pitanjem na koje smo mi odgovarali danas „ Jeste li da u Ustav uđe definicija da je brak zajednica žene i muškarca?“
Ne znam kako to doživljavaju naši tzv. liberali i samozvani borci za manjinska prava i slobode svih vrsta, ali predlagatelje referenduma u Švicarskoj nitko nije nazvao fašistima, iz LGBT zajednice ne vrište da im se time ugrožavaju temeljna ljudska prava i prirodno pravo na brak i ćirilicom ne traže svoja prava, njihovi književnici članovi švicarskog PEN-a ne urlaju da se u slučaju potvrde referendumskog pitanja u Švicarskoj „mogu očekivati svakakva zla“, njihova najprodavanija pjevačica ne predviđa ukidanje prava invalidnih osoba – jer se potvrdom referendumskog pitanja počinje s ukidanjem prava svim manjinama ( izgleda da se u Švicarskoj ne može ni pjevačica biti bez nekog IQ minimuma), predlagatelje referenduma nitko nije nazvao nazadnima, nedemokratskima, jer da se tu ne radi o demokraciji nego o teroru većine i pitanje je koja će se još sloboda nekome dokinuti -
i sve te difamacije, manipulacije, proračunate nebuloze -zamislite, ne prenose tv postaje u udarnim terminima, s naslovnih stranica pjevačica ne predviđa crni scenarij ukidanja prava invalidima.
Zašto kod nas ne može biti kao u Švicarskoj?
Oni koji misle da su jako pametni, obrazovani i da vide stvari dalje i dublje, tvrde da naš narod ne zna što je to demokracija, jer su do sada živjeli u ne-demokraciji i da se s narodom „treba raditi“ kako bi i on postao napredan, prosvijećen, slobodarski – kako je to na Zapadu, a ne da mijenja Ustav kako bi terorizirao većinu.
U jednom manjem dijelu s tim bi se i moglo složiti – i to u dijelu koji se odnosi na poštivanje procedure, ali potpuno je pogrešno proglašavati kao nerazumijevanje demokracije ono što je u stvari specifičan mentalitet i specifično povijesno iskustvo.
Kako se može narod koji je prolio svoju krv da bi mogao početi živjeti u demokraciji optuživati da nije demokratičan nego da terorizira manjine i da mrzi sve koji su drugačiji?
I sad dolazimo do onoga što mi imamo, a Švicarska nema.
Mi imamo pojedice i grupacije koji kod bilo kojeg društvenog problema koji traži rješenje u raspravu odmah na startu uvode Jasenovac, fašistoidnost većeg dijela, ako ne i cijelog, naroda, svoju paranoju i isključivost pripisuju većinskom stanovništvu, prenaglašavaju, davajući nesrazmjeran publicitet, svaku nespretnost ili eksces na strani većine, a provokacije, ucjenjivanja, vrijeđanja, čak i ubojstva od strane manjina prešućuju ili ih jedva spominju.
Mi imamo civilne udruge čiji kadar se, u startu, regrutirao većinom iz političkih organizacija bivšeg sistema koji je odjedanput ostao bez posla i uhljebljenje je nalazio po nevladinim organizacijama, ali su mentalitetom i vrijednosnim sustavom dobrim dijelom ostali u bivšem sistemu.
Mi imamo potpuno kontrolirane medije, novinare bez osnovnih autorskih sloboda, i, kad smo kod novinara, treba ih upozoriti na zdravlje, jer kad se javno djeluje protivno svojim najdubljim vrijednostima, dolazi do bolesti. Jer, da imaju autorskih sloboda, valjda bi se našao barem jedan medijski djelatnik koji bi Vesnu Pusić javno pitao što misli o švicarskom društvu koje ide na referendum s istim pitanjem, radi li se i tu o teroriziranju manjine od strane većine, ili se to u Švicarskoj ipak zove demokracija. Ili bi na nekoj tv ili bar u jednim novinama mogli vidjeti ili pročitati mišljenja dječjih psihologa, liječnika, sudaca specijaliziranih za maloljetnike i sličnih struka i, zašto ne i alternativaca, o posvajanju djece od strane LGBT pojedinaca.
Mi imamo znanstvenike kakvih Švicarska sigurno nema – kulturni antropolog, i doktor znanosti, ne razlikuje, brka, moralno i prirodno, pa pripisuje zagovornicima referenduma da govore o LGBT zajednici kao nemoralnoj zajednici, dok se uistinu govorilo o neprirodnoj zajednici.
Mi imamo neobrazovane i nekompetentne ljude za političare, i, ako treba „na nekome raditi“, onda, prije svih, treba raditi s njima. Takvi su ne samo oni na vlasti, nego i, gotovo, svi drugi.
Slični su, izgleda, i organizatori ovog referenduma. Organiziranje referenduma je politički čin, a zabranu dolaska u svoj stožer, o ma kako pristranoj i neobjektivnoj tv kući ili mediju se radilo, može donijeti samo politički diletant, koji je tako, u izvjesnoj mjeri, dezavuirao ideju ovog referenduma.
I opet su diletantizam spojen s taštinom, o čemu sam kao osobinama vodećih desnih političara već pisala, obilježili jednu važnu pobjedu demokracije u Hrvatskoj.
Post je objavljen 02.12.2013. u 01:26 sati.