Primjećeno je da povećano vrijeme za byoyomi predstavlja jačim igračima bolje uvjete za kvalitetniji pristup igri. To je ovaj puta posebno odgovaralo Lovri i Danielu, koji su i osvojili ovaj turnir. Ovo pogodovanje nije radi njih već radi kvalitetnije igre na turniru, ili preciznije rečeno mogućnosti kvalitetnije igre. To je ujedno i onaj pravi izazov goa. Tako se omogućuje kvalitetnije istraživanje mogućnosti koje nam postave nude, a tako ujedno izboljšavamo svoj odnos prema odlukama općenito. Igrajući tako, sve više i brže uočavamo bitno i nebitno.
Možda je minus toga, što u zadanom vremenu možemo odraditi manji broj kola turnira, ali nije svrha turnir, već igranje goa kvalitetnije, te tako napredovati u igri, a i općenito.
Eto, nekako približno jednako smo se vrijeme bavili goom kao i kada se igralo brže; odigrali manje partija; igrali kvalitetnije ... Možda je to igrački bilo nezgodno slabijim igračima, jer su brzo završavali svoje partije. Oni nisu, ili nisu još, vješti u istraživanju pozicija, pa su imali velike prazne hodove bez partija. Ipak su imali mogućnost promatrati partije jačih igrača. I to je način učenja ove igre.
Lovro i Robi su najdulje igrali u prvom kolu. Većina je sa zanimanjem pratila završnicu njihove partije - lijevo.
Na desnoj slici vidimo prebrojavanje. Dobio je Lovro ( bijeli ) za 8,5 poena.
Vidim mogući način izboljšanja igranjem većine; brzih i sporih. Ako se razdvoji njihova parovanja, tada većina može više vremena igrati svoje partije. Brži tako odigraju više partija. To su kao dva turnira u jednom. Mislim da je to nešto za razmisliti i isprobati... :)
Igrali smo mcmahon-sistem s dva kola.
Osnovno vrijeme za razmišljanje je bilo 30 minuta po igraču, a byoyomi 30 sekundi uz dva dozvoljena prekoračenja.
Sve partije su igrane ravnopravno uz komi od 6,5 poena.
Startali smo u 9:30, a završili sa turnirom oko 13 sati.
Pogledajmo završnu tablicu ovoga turnira.
Kvalitetna skupina, koja starta sa 3 boda, je imala neparan broj igrača. To su: Lovro, Robi, Mladen, Daniel i Nikola. U prvom je kolu mcmahon-sistem, u parovanju, njima priključio Mirka, koji je sam bio u drugoj skupini startajući sa bodom manje. Mirko tako 'pleše između jakih i slabijih', i tako između 'sporih i brzih'. Zbog nepara u jakoj grupi, to se dogodilo i jednom od jakih. Bio je to Nikola, koji je u drugom kolu dobio protivnika iz grupe sa dva startna boda manje. Da bi ovakove razlike između mcmahon-sistema i zaposlenosti igrom brzih i sporijih uskladili, treba razmisliti. U tu svrhu mcmahon ima startne bodove. Time se može razdvojiti u određivanju parova, ali ne i igranje više kola kod brzih igrača. Razmišljam o mogućem preskakivanju kola onih koji dulje igraju. Mcmahon im daje pola boda za preskok, mada još igraju, a brzi igraju dalje. Hm?
U prvom je kolu Mladen pobjedio Mirka iz niže skupine.
Daniel je vodio zanimljivu borbu protiv Nikole koju je dobio za oko tridesetak poena. Bila je to partija sa ogromnim sekijem u sredini ploče. Bio je to spas velike Danielove grupe. Kako je Daniel vješto računao poene, nalazio je put poenskoj pobjedi.
Lovro i Robi su igrali najdužu partiju kola. Početnu izglednu postavu Robi je izgubio u sukobima. Nije bila velika razlika na kraju. Pobjedio je Lovro za 8,5 poena razlike. Kako je Robi bio crni, bilo je to dva razlike u igri, a ostalo je komi.
Odobašići su startali pobjedama. Branko je pobjedio Luku, a Dražen Adnena. Bile su to sigurne pobjede.
Četiri slike iz 2. kola turnira.
Gore lijevo su u prednjem planu Dražen i Mirko, a malo dalje Daniel protiv Robija.
Gore desno igra Mladen protiv Lovre. Ta je partija poslijednja završila na turniru.
Dolje lijevo i desno igraju Branko i Nikola snimani sa lijeva i desna.
Od trojice sa pobjedama iz najjače skupine, međusobno u drugom kolu igraju Lovro i Mladen. Kako to često, u poslijednje vrijeme, među njima biva, Mladen je dobro otvorio i postavio se bolje. Tada, u takovoj poziciji, vođen željom da ima još više, kreće u natjeravanja. Kao i često među njima, gubi veliku grupu, a i naknadno dio prostora, te mu još jedna želja odlazi među mnoge njegove neostvarene, porazom u ovoj partiji. Ah, puste želje. Treba ići čvrstim, stvarnim i ostvarivim putevima. Lovro je tako dobio i drugu partiju.
Zanimljivo je bilo u partiji Robija i Daniela. Razvoj igre je diktirao Robi. Težnja borbi ga je odvela stvaranju slabih skupina. Daniel, koji poput Lovra, računa poene tokom igre, teži preciznom izračunu, pa i u zapletima kod kombiniranja. Robi je u sudaru grupa bio prekratak. Daniel se tako nalazi sa dvije pobjede na vrhu sa Lovrom.
Turnir je osvojio Lovro za samo jedan sosos-bod više od Daniela.
Nikola je pobjedio Branka, a Mirko Dražena, pa su sva četvorica ostvarila na ovom turniru po jednu pobjedu.
Luka je došao do svoje prve turnirske pobjede. Ostvario je to protiv Adnena.
Bio je to lijep i zanimljiv turnir.
U vrijeme objave posta rezultati su prošli superviziju i nalaze se u EGD-u. Evo stanja promjena ratinga, jer svi su od ranije u EGD-u.
Jedina promjena kategorije je kod Adnena. Kao da mu se dopada česta šetnja između 20. i 19. kyua. Sada je ponovo 20. kyu.
Svi ostali su, uz promjene rating-bodova, ostali u dosadašnjim kategorijama.
Slijedeću subotu, 16. 11. 2013. nema go-turnira u okolici.
Postoje prednajave za:
23. 11. – 8. Go turnir Filozofskog fakulteta
07. 12. - 11. Folka go-turnir.
Očekuju se potvrde, a najave će potom biti i na ovom blogu.