Oni koji razmišljaju o modi na jedan malo dublji način, zasigurno su sebi postavili pitanje što je to što pokreće nove modne stilove tokom dugih vremenskih razdoblja, i na koji način jedna «modna era» smjenjuje drugu. Dakle, ne nešto što bi se ne bi moglo nazvati trenutnim pomodnim hirom, ni pripisati kapricu nekog dizajnera, već malo dublje promjene, koje označavaju jedan dulji period, jednu epohu. Kako to, da recimo nakon dugog vremena (stotina godina) žene odbace korzete i krinoline, a muškarci haljetke i počnu nositi hlače. Takvih primjera ima jasno još.
Odgovor na ovo pitanje može nam dati astrologija. Za one koji ne znaju, pojmovi 'odijevanja', 'mode' i 'modernizacije' odnose se na neke konkretne astrološke pokazatelje. Odijevanje je pod uplivom Djevice, moda Vage, dok modernizacijom i inovacijama vlada znak Vodenjaka. Za kraće modne trendove, one koji traju dekadu, ili 7-8 godina, 'zadužen' je Uran, planet revolucije i naglih promjena, kako ga zovu astrolozi. Prolaskom kroz navedene znakove on na neki način naprosto 'tjera' dizajnere na inovacije u svakoj novoj dekadi, tako da se razlikuje recimo moda 50tih, 60tih, 70tih itd..
No, što je sa malo krupnijim promjenama, onima što se događaju nakon vremenskog protoka od nekoliko stotina godina? Pravo govoreći, nalazimo se na novom tlu za astrologe, iz vrlo jednostavnog razloga; planet 'zaslužan' za ove promjene, epohalnog tipa, bio je otkriven tek prije 10 godina. Radi se o planetu nazvanom Sedna, po eskimskoj božici mora. Zbog svoje vrlo ekscentrične orbite, nema ujednačeni tranzit kroz sve znakove, kao ostali planeti (sa izuzetkom Plutona, koji ima također ponešto ekscentričnu orbitu). Tako da kroz pojedine znakove prolazi relativno brzo (oko 50 godina), a kroz neke tranzit traje stotinama i stotinama godina.
Gledajući efemeride (tablice koje prikazuju kretanje, odnosno položaje planeta u određenom periodu) Sedne, nisam mogao, a da ne primijetim analogiju sa sporim promjenama mode (srednji vijek) i znatno bržim promjenama (novi vijek, osobito od druge polovice 19. stoljeća). Naime, kada je Sedna prolazila kroz znak Jarca, (a ovaj znak inače karakterizira jedan asketski, 'spartanski' ukus u odijevanju), moda se vrlo sporo mijenjala. Ovo razdoblje se odnosi na cijeli rani srednji vijek (počevši još u kasnoj antici), sve do negdje polovice 11. stoljeća. Tada je naime, godine 1.056 Sedna napokon ušla u slijedeći znak, znak Vodenjaka. Upravo su Vodenjaci 'lanseri' novih modnih trendova, oni vole originalnost i inovacije. U enciklopediji sam našao slijedeće navode, koji potvrđuju astrološke promjene u novedenom periodu. «U zap. Evropi počeci razvoja tekstilne industrije padaju otprilike u XI st.» «Tek od početka XII st. odjeća krojenjem dobiva nove oblike.»
Tokom narednih stoljeća, ( od 12. do 17.) Uran je prošao sedam svojih punih ciklusa od 84 godine, te u svakom donosio nove modne trendove i stilove – romanika, gotika, renesansa... Stilovi u odijevanju slijedili su stilove u arhitekturi i umjetnosti općenito.
Sedna je iz Vodenjaka prešla u novi znak, Ribe, godine 1633. Renesansnu nošnju smjenjuje barokna nošnja. Mnogi muškarci ne znaju da je upravo prva polovica 17. stoljeća vrijeme kada su muškarci počeli nositi hlače - odbacili svoje haljetke i duge pletene čarape, te ih zamijenili kratkim kaputićem i kratkim hlačama. One su najprije lepršale slobodno, potom su bile vezane u visini koljena (kao nekakve 'pumperice'), da bi kasnije, u narednom stoljeću postale uske (fr. culotte). Barokna nošnja 17. stoljeća kod žena je donijela nestajanje korzeta i krinoline, no ipak samo privremeno, jer će se ovi odjevni predmeti još vraćati u modu. U prvoj polovici 17. stoljeća i muškarci i žene imaju odjeću sličnog oblika, odnosno figura se od ramena postupno proširuje, poput piramide, ili stošca. I jedni i drugi nose čipkaste ovratnike. (Danas nam muškarac sa čipkom, uskim ramenima i širokim bokovima djeluje pomalo smiješno) No, s protokom vremena desiti će se diverzifikacija, koja je dosegla vrhunac u drugoj polovici 19. stoljeća, kada muška i ženska moda, odnosno odjeća, imaju drastično različit izgled.
Astrologija potvrđuje ovu promjenu, jer Sedna 1864. godine ulazi u novi znak, te započinje novi ciklus – ona ulazi naime u znak Ovna. Šezdesetih godina 19. stoljeća muškarci su nosili dugačke hlače (dakle kratke hlače, culotte, su bile u potpunosti odbačene tek u 19. stoljeću) prsluk, frak, plašt i cilindar. Nosili su i vrlo duge brade, kao što se može vidjeti na slikama iz tog doba. Dakle, iz filmova poput «Prohujalo s vihorom», ili TV serije «Sjever i jug» može se vidjeti da je ženska moda donijela ponovno vraćanje korzeta i krinoline u modu. Ovo se astrološki može objasniti ulaskom Urana u znak Raka, sredinom šezdesetih godina. Uran u znaku Raka donio je jednu nostalgiju za prošlim vremenima, što je jedna od karakteristika Urana u tom znaku i trendova retro-mode. (Uran je ponovo u Raku na prijelazu iz četrdesetih u pedesete 20. stoljeća, a koje razdoblje kao što je poznato nije donijelo novitete, već konzervativno ostajanje na starim obrascima). No, ipak je bilo očito da ne može jako dugo potrajati retro moda za žene. Nešto prije Prvog svjetskog rata pariški «kralj mode» Poiret definitivno uklanja upotrebu korzeta – astrologija opet potvrđuje, jer je Uran u tranzitu svojim domicilom – znakom Vodenjaka. A muškarci su obrijali duge brade i skratili svoje dugačke frakove i redingote na dužinu sportskih sakoa («sack coat»). Možemo reći da se muška moda, bar što se tiče sakoa i trodijelnih odijela, nije mnogo promijenila, u zadnjih stotinjak godina.
Godina 1932. donijela je u astrologiji konjukciju planeta Urana i Sedne u znaku Ovna, što se više odražava na žensku modu; oblače se tijesne haljine, koje naglašavaju konturu tijela i veoma dekoltirane haljine.
No, pravu i revolucionarnu promjenu u odijevanju donijeti će tek šezdesete godine. Sedna prelazi u slijedeći znak, znak Bika 1967. godine, i u njemu se nalazi i danas. Pošto je Uran 1968. godine ušao u znak koji se odnosi na modu, znak Vage, promjena je bila neminovna.
Zapravo je do određene promjene došlo već ranije, u prvoj polovici 60tih, kada je Uran prolazio kroz znak Djevice (kao što sam već naveo, ovaj znak se odnosi na odijevanje). Šezdesete su dakle donijele nekoliko stilova u odijevanju, no oni najizrazitiji bili su vezani uz muzičke trendove – do 1966. godine modernisti, ili kraće modovi slijedili su trendove beat izvođača – grupa poput Beatles, Rolling Stones, Who, Kinks i drugih. London postaje centrom mode. Muške odjevne predmeta odlikuje uskost – nose se uske košulje, kravate, sakoi i hlače. Preko njih se navači anorak (sportska jakna sa kapuljačom). Žene nose također uske, pripijene haljine i suknje. Sve više navlače hlače, koje su do 60tih bile smatrane gotovo isključivo muškim odjevnim predmetom. Kod žena najveću novotariju predstavlja mini-suknja, koju je lansirala Mary Quant 1964. godine.
Drastičnu promjenu u odijevanju u odnosu na konzervativne 40te i 50te, (također i u muzici) donose dakle kasne šezdesete. Do 1968. godine, već su mlade generacije potpuno prihvatile androgini hipi-izgled. I muškarci i žene imaju kose jednake dužine. I muškarci i žene oblače hlače zvonolikog oblika («bell-bottoms»), i šarene košulje najrazličitijih psihodeličnih uzoraka. «Woodstock izgled» karakterizira čitavu jednu generaciju mladih, sa kraja 60tih i početka 70tih godina.
A što je s novim trendovima u bližoj budućnosti, do kraja našeg 21. stoljeća? Neke bi modne promjene (ekscentričnije?) mogao donijeti ulazak Sedne u znak Blizanaca sredinom dvadesetih godina, te prolazak Urana znakovima Djevice i Vage četrdesetih i pedesetih godina. Kada Sedna uđe u znak Raka 2067, moguće je da će doći do nekih retro-trendova u modi. Osamdesete bi mogle donijeti konflikt između konzervativnih i retro tendencija Sedne i težnji k modernizaciji Urana, pošto on u to vrijeme tranzitira Vodenjakom, koji teži upravo originalnosti i inovacijama.
Post je objavljen 09.11.2013. u 11:44 sati.