S obzirom na iskustvo koje sam stekao godinama prateći rad vatrogastva u Metkoviću, ali i šire, došao sam do zaključka, da je nagrabusio onaj načelnik, gradonačelnik koji je u svom gradu ili općini osnovao bilo što povezano sa vatrogastvom. Ne treba ići daleko, dovoljno je pogledati organiziranost vatrogastva u našoj prelijepoj dolini. Tu dakle imamo DVD Opuzen, Slivno, Kula Norinska, Metković,Zažablje, Pojezerje i naravno središnju vatrogasnu postaju Javnu vatrogasnu postrojbu Metković.
Ja ću izdvojiti metkovsku JVP i DVD od ostalih i usporediti broj vatrogasaca, opreme i sredstava koje su im potrebne.
Realno gledajući Metković je kroz proteklo stoljeće bio perjanica razvoja vatrogastva u dolini gdje je DVD Metković osnovan davne 1933 godine. Danas je situacija slijedeća. Jvp Metković, sukladno Planu zaštite od požara bi trebala imati 17 profesionalnih vatrogasaca, te zajedno sa DVD-om Metković koji trenutno broji 36 vatrogasaca biti okosnica sigurnosti općenito, naravno sa naglaskom na zaštitu od požara i tehnoloških eksplozija.
Kad uzmemo u obzir Grad Opuzen i okolne Općine, po stupnju organiziranosti i opremljenosti Grad Metković je svemirska postaja za sve ostale.
Što je pridonijelo tome????
2003 godine DVD Metković se stavlja u mirovanje iz jednostavnog razloga što je vatrogastvo veliki financijski teret i skupa igračka za sve pravne subjekte u RH, pa tako i Gradu Metkoviću, te se osniva Javna vatrogasna postrojba Metković.
Kako i zašto????
Grad Metković je procijenio da treba prodati stari Vatrogasni dom i od toga napraviti novi, te DVD Metković staviti u stanje mirovanja, a osnovati JVP zbog toga što JVP Grad Metković ne košta ništa!!!! Naime JVP se financira na način da je RH dala gradovima dodatni udio poreza na dohodak za financiranje Javnih vatrogasnih postrojbi, a ukoliko gradovi to ne mogu isfinancirati iz tog dodatnog udjela poreza na dohodak, sredstva za plaće i materijalne troškove idu sa pozicije državnog proračuna u smislu izravnanja kako bi se namakla sredstva da Javna vatrogasna postrojba može nesmetano funkcionirati i djelovati.
E sada dolazimo do najveće misterije u cijelom planiranju zaštite od požara na području Grada Metkovića. 2012 godine, ukoliko se dobro sjećam, u 4. mjesecu DVD Metković, koje je mirovalo 10 godina(da ne kažem ugašeno) se ponovno reaktivira, unatoć tome što Grad i ne stoji baš najbolje financijski, jer to treba i platiti, pa je tako Grad u projekciji proračuna za naredno trogodišnje razdoblje predvidio 400 000 kn za DVD Metković godišnje, dakle za 2013,14 i 15 godinu. Dakle odluka je donešena i Grad je stavio sebi financijski teret oko vrata do daljnjega.
Da li je trebao i je li to bilo nužno????
E u tom grmu leži zeko!!!
Sada vas pozivam da se raspitate da li susjedni Grad Opuzen ima takav nivo organizacije vatrogastva kao i susjedne Općine i koliko svi skupa vozila i vatrogasaca imaju oni, a koliko Metković????
Kako to da Metković mora, a oni ne moraju, kad svi skupa znamo koliko je nezaposlenih u gradu Metkoviću, a naredne tri godine Grad mora izdvojiti 1 200 000 kn za rad Dobrovoljnog vatrogasnog društva, a svi ostali ne moraju.
To je dakle pitanje svih pitanja i za našeg novog gradonačelnika i za porezne obveznike našega grada, ŠTO JE OVO NAMA TREBALO???
NAPOMENA!!!!!
Ovaj tekst nije sročen da bi se diskreditirali članovi postojećeg DVD-a Metković niti samo DVD, jer autor ovog članka ima posebne simpatije prema dobrovoljnom vatrogastvu i dobrovoljnim vatrogascima općenito, nego je tekst napisan zbog toga da se uvidi kako se manipulacijom pojedinaca grad može dovesti u poziciju da mu vatrogastvo postane konop oko vrata, a tako definitivno nije moralo biti!DVD-ovci su se mogli osnovati i kao obična udruga građana i volontirati, a da pritom grad ne koštaju ništa i da zadovolje svoje volontersko i humanitarno djelovanje. Napisan je i zbog određenih struktura koji nemaju nimalo časne porive kad je u pitanju vatrogastvo, nego ih zanima samo kako će se domoći novca iz proračuna državnog ili gradskog kako bi ga oni „ pravilno“ rasporedili.
P.S.
Za sami kraj poruka našem gradonačelniku i gradskoj upravi, a to je da se raspitaju, da li je ikada neki općinski načelnik ili gradonačelnik odgovarao zato što nije uspio zadovoljiti kriterije propisane Zakonom o zaštiti od požara. Po mome saznanju niti jedan!!! Jednostavno rečeno, novca nema, papir je jedno, a realnost nešto sasvim drugo!!!!!
Post je objavljen 14.09.2013. u 11:04 sati.