Danas je obljetnica napada na WTC u New Yorku.
WTC (public domain)
Taj dan je ujedno značajan i zbog toga što je nakon njega u SAD-u, u ime "prevencije", počela sveopća hajka na fotografe i snmatelje, koji su demagogijom raznih "mjerodavnih" sigurnosnih službi proglašeni "poetencijalnim teroristima". Ta praksa traje još i danas, a svakim danom je sve gore i gore jer "mjerodavni" svako malo izmišljaju nove opasnosti (čitaj: nebuloze), a sve samo iz potrebe da ostave dojam kako "vrijedno rade na prevenciji".
Zapravo, dotični vrlo vrijedno rade samo na tome da svojom "prevencijom" teroriziraju nedužne ljude, kako bi kompenzirali vlastiti osjećaj nesposobnosti, a naivnima dali osjećaj lažne sigurnosti, i to na način da ih pokušavaju učiniti paranoičnima.
Uz to, nekoliko usputnih zapažanja:
** Riječi "turist" i "terorist" se u engleskom jeziku vrlo slično izgovaraju... No, čini se da neki nisu sposobni uočiti razliku da teroristi nose bombe na način da se bombu ne vidi, te se pri tome trude da na sebe ne privlače pažnju, dok turisti nose kamere koje je lako vidjeti, a svojim aparatima često privlače pažnju, pogotovo ako je aparat malo veći.
** U svim dosada zabilježenim terorističkim napadima, nema nikakvh dokaza da su akteri (teroristi) prije izvođenja napada bilo što snimali na mjestu na kojemu su izveli napade. Ni pri napadu na WTC, ni pri nedavnom bostonskom masakru ekspres loncima, ili bilo kojem drugom terorističkom napadu koji se dogodio negdje u svijetu...
** Uvjerenje kako "teroristi snimaju za potrebe izviđanja" je zapravo stereotip nastao na temelju ratnih izviđanja iz raznih ratova, gdje su se (najčešće iz zraka), snimali mogući ciljevi (neprijateljski položaji, strateški važne instalacije isl.). Uglavnom se rezonira po principu da "onaj tko snima avion ("sigurno") misli srušiti taj avion", da "onaj tko snima zgradu ("sigurno") namjerava srušiti tu zgradu" i slično... a što je samo po sebi idiotski i paranoični način razmišljanja.
** "Mjerodavni" koji toliko vole "u ime prevncije" tlačiti fotografe, kada se doista dogodi neka situacija (teroristički napad, nesreća ili prirodna katastrofa), najednom imaju obraza apelirati da im ti isti fotografi koje tako revno teroriziraju na svakom koraku, pošalju fotografije ako su slučajno snimili dotični događaj, kako bi im pomogli u istrazi.
Na kraju jedan opširan tekst koji govori upravo o hajci na fotografe...
Schneier on Security: The War on Photography
Post je objavljen 11.09.2013. u 00:06 sati.