Postoje fotografi koji jako vole fotografirati munje. Naravno, za dobre munje je najčešće potrebno grmljavinsko nevrijeme sa velikom količinom kišne naoblake. Ako fotograf pri tome ima sreće da mu kakva zanimljiva munja ili više njih uleti u kadar, rezultati mogu biti spektakularni.
(public domain)
Uhvatiti munju fotoaparatom zapravo je velika lutrija i igra pogađanja sa mnogo promašaja. Naime, da bi snimio munju, najviše što fotograf može učiniti je odabrati kadar u kojem bi mogle sjevnuti munje, te uključiti dugu ekspoziciju. I tako uzastopno ponavljati sve dok se munje pojavljuju. Tako nešto je naravno moguće samo uz upotrebu stativa i dodatnog okdača (bilo žičanog, bilo daljinskog).
Naravno, snimanje munja vuče sa sobom i određene opasnosti, počevši od močenja opreme (ako se snima na otvorenom prostoru, pa čak i na balkonu), pada opreme (vjetar može prevrnuti stativ ako nije dovoljno težak!), pa do samog udara munje (standardno treba izbjegavati usamljena stabla na livadi, korištenje kišobrana i slično, jer munje vole udarati u takva mjesta...)
Inače, za one koji ne znaju razliku između munja i gromova, munje su vidljiva pražnjenje atmosferskog elektriciteta u obliku svijetlećih tragova između oblaka i (najčešće) tla (ili ponekad između dva oblaka). Grom je zvuk (prasak) koji nastaje prolaskom munje kroz zrak (dok se uzastopna skupina gromova naziva grmljavinom).
Evo jedan zgodan link sa galerijom munja i nešto korisnih praktičnih savjeta za sve one koji se žele okušati u snimanju munja:
Photo Tutorial & Gallery | How to photograph lightning at night
Post je objavljen 09.08.2013. u 19:48 sati.