Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/toco1980foto

Marketing

Kobra efekt

"Kobra efekt" je naziv za pojavu kada pokušaj rješavanja nekog problema ne riješi problem, već naprotiv, samo ga značajno poveća. (Slično "Streisand efektu" kod kojeg pokušaj cenzure izazove posvemašnje zanimanje javnosti). Naziv "kobra efekt" potiče od prakse koja se jedno vrijeme provodila u Indiji. Tamo je vlada isplaćivala novčane naknade za svaku ubijenu kobru, s obzirom da je velika populacija ovih otrovnih zmija u prirodi ugrožavala stanovništvo. Međutim, neki su se dosjetili uzgajati kobre, te ih zatim ubijati i prezentirati vlastima kao "ulov" te pokupiti novčanu nagradu, te su od toga napravili unosan posao. No, kada je ta praksa razotkrivena, država je ukinula novčane naknade, a uzgajivači su sve uzgojene (sada potpuno bezvrijedne) kobre pustili u prirodu i tako zapravo povećali njihov broj.

Isto tako jedan od poznatijih "kobra efekata" svakako bio je slučaj koji se dogodio u Kini za vrijeme Maovog "Velikog koraka naprijed". Naime, Mao i njegova svita zaključili su kako ptice pojedu previše riže na poljima, te time smanjuju urod i hranu radnom narodu, te je naredio da se ptice (posebno vrapci) istrijebe, vjerujući da će to dodatno povećati urod. Međutim, dogodilo se upravo suprotno - urod je značajno podbacio. Naime, namnožili su se razni kukci nametnici koji su upropaštavali urod, s obzirom da više nije bilo ptica koje su bile njihov prirodni neprijatelj.

Također, jedan dobar primjer "kobra efekta" jest i povećanje broja nasilnih zločina u državama u kojima je "u svrhu prevencije nasilnih zločina" zabranjeno posjedovanje oružja civilima. Tako su npr. u Velikoj Britaniji, Australiji ili Brazilu progurani zakoni koji gotovo u potpunosti zabranjuju civilima posjedovanje bilo kakvog vatrenog oružja. No nakon što su zakoni stupili na snagu, umjesto željenog smanjenja nasilnih zločina, dogodilo se upravo suprotno - broj zločina, posebno onih nasilnih uz upotrebu oružja, se drastično povećao! Naime, dok su pošteni građani novim restriktivnim zakonima efikasno razoružani, kriminalci koji ne mare ni za kakve zakone (koliko god restriktivni oni bili) su znali da više neće naići na oružani otpor. Zapravo je vlast de facto kriminalcima znatno olakšala posao, a da stvar bude gora, u nekim državama se otišlo čak toliko daleko da je čak i bilo kakva samoobrana kažnjiva!

Zatim se mogu navesti i razne inicijative gdje razne institucije nameću zakone kojima svaki autoritativniji odgoj djece izjednačavaju sa nekavim zlostavljanjem, uz demagogiju da "to sprečava djecu da postanu nasilna", no čini se da upravo zbog tih mjera koje su rezultirale popustljivim odgojem ili čak nedostatkom istog stvara sve više i više delikvenata i problematične nedisciplinirane djece...

Post je objavljen 03.08.2013. u 22:35 sati.